Орден «За службу Батьківщині» (Білорусь)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден «За службу Батьківщині»
За службу Радзіме
I ступінь
II ступінь
III ступінь
Країна Білорусь Білорусь
Тип Орден
Вручається: :
військовослужбовцям, співробітникам органів внутрішніх справ, органів фінансових розслідувань Комітету державного контролю Республіки Білорусь, органів та підрозділів з ​​надзвичайних ситуацій
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 13 квітня 1995
Перше: 19 листопада 1997
Нагороджені:
Категорія:Кавалери ордена «За службу Батьківщині» (Білорусь) (11)
Черговість
Старша нагорода Орден Трудової Слави
Молодша нагорода Орден «За особисту мужність»
Відповідає Орден «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР»

CMNS: Орден «За службу Батьківщині» у Вікісховищі

Орден «За службу Батьківщині» (біл. За службу Радзіме) — орден, державна нагорода Білорусі, якою нагороджуються військовослужбовці республіки. Нагорода заснована Постановою Верховної Ради Республіки Білорусь № 3726-XII від 13 квітня 1995 року.[1] На сьогоднішній день ця Постанова замінена Законом Республіки Білорусь від 18 травня 2004 року № 288-З.[2] Присвоюється указом Президента за виняткові досягнення у зміцненні оборони республіки.[2] Єдиний з білоруських орденів, що зберігся з радянської системи нагород.

Статут

[ред. | ред. код]

Орден «За службу Батьківщині» має три ступені:

 • орден «За службу Батьківщині» I ступеня;
 • орден «За службу Батьківщині» II ступеня;
 • орден «За службу Батьківщині» III ступеня.

Вищим ступенем ордена «За службу Батьківщині» є I ступінь.

Нагородження проводиться послідовно орденом «За службу Батьківщині» III, II і I ступеня.

Орденом «За службу Батьківщині» нагороджуються військовослужбовці, особи начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, органів фінансових розслідувань Комітету державного контролю Республіки Білорусь, органів та підрозділів з ​​надзвичайних ситуацій:

 • за зразкове виконання військового обов'язку, досягнення високої бойової виучки підлеглих з'єднань та військових частин Збройних Сил Республіки Білорусь, інших військ та військових формувань Республіки Білорусь, що створюються відповідно до законодавства Республіки Білорусь;
 • за підтримання високої бойової готовності військ, забезпечення обороноздатності Республіки Білорусь;
 • за відвагу та самовідданість, проявлені при виконанні військового обов'язку;
 • за особливі заслуги у зміцненні державної безпеки, охорони державного кордону та боротьбі зі злочинністю;
 • за інші заслуги перед Батьківщиною.

Особи, раніше нагороджені орденом «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР», представляються до нагородження орденом «За службу Батьківщині» чергового ступеня.

Орден «За службу Батьківщині» носиться на лівій стороні грудей і за наявності інших орденів розташовується в порядку старшинства ступенів після ордена Військової Слави.

Орден «За службу Батьківщині» I ступеня являє собою опуклу восьмиконечную зірку. Кінці зірки, виконані у вигляді позолочених променів, що розходяться від центру, чергуються з гладкими кінцями, покритими блакитною емаллю та обмеженими по контуру позолоченим обідком. На гладких кінцях зірки зображені позолочені верхня та нижня частини двох схрещених ракет.

У центральній частині ордена на вінку з дубового листя розташована позолочена п'ятикутна зірочка, обрамлена пояском, у нижній частині якого розташована позолочена лаврова гілка, у верхній частини, покритою білою емаллю, — напис «За службу Радзіме». Обідки паска позолочені. Зірочка та поясок накладені на срібні оксидовані крила і меч.

У ордена «За службу Батьківщині» II ступеня кінці зірки, виконані у вигляді променів, срібні, верхня та нижня частини схрещених ракет, обідки гладких кінців зірки та зірочка в центрі позолочені.

Орден «За службу Батьківщині» III ступеня виготовляється зі срібла без позолоти.

Орден «За службу Батьківщині» I, II, III ступеня виготовляється зі срібла. Розміри ордена між протилежними гладкими кінцями 65 мм, між променистими — 58 мм. Зворотний бік ордена має гладку поверхню, в центрі розташований номер ордена. На зворотному боці ордена є нарізний штифт з гайкою для кріплення ордена до одягу.

Стрічка до ордена муарова блакитного кольору з жовтими поздовжніми смужками посередині: для I ступеня — одна смужка, для II ступеня — дві, для III ступеня — три смужки.

У культурі

[ред. | ред. код]
Поштова марка «За службу Батьківщині»

28 серпня 2008 року Белпошта випустила серію поштових марок під назвою «Державні нагороди Республіки Білорусь» номіналом 1000 рублів. На марці № 743 на білому фоні зображено ордени «За службу Батьківщині» І, ІІ, ІІІ ступенів. Дизайнери Іван Лукін та Олег Гайко. Розмір 29,6×52 мм. Тираж 35 тисяч марок.[3]

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Закон Республики Беларусь от 13 апреля 1995 года № 3726-XII «О государственных наградах Республики Беларусь» (рос.). Bankzakonov.com. Архів оригіналу за 28 січня 2012. Процитовано 26 лютого 2010.
 2. а б Закон Республики Беларусь от 18 мая 2004 года № 288-З «О государственных наградах Республики Беларусь» (рос.). Национальный правовой Интернет-портал Республики Беларусь. Архів оригіналу за 26 жовтня 2011. Процитовано 26 лютого 2010.
 3. Белпочта. Государственные награды Республики Беларусь. Информационный листок № 19 (305) 25 августа 2008 г. (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]