Орден Людвіга (Гессен-Дармштадт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Людвіга
нім. Ludwigsorden
Versierselen van de Hessische Ludwigsorden.jpg
Ludwig Order (Hesse) - ribbon bar.png
Девіз нім. GOTT EHRE VATER LAND
(БОГ ЧЕСТЬ БАТЬКІВЩИНА)
Країна Велике герцогство Гессен
Тип орден
Статус не вручається
Нагородження
Засновано: 25 серпня 1807
Перше: 1807
Останнє: 1918
Нагороджені:
Категорія:Відзначені Орденом Людвіга (Гессен-Дармштадт) (22)
Черговість

CMNS: Орден Людвіга у Вікісховищі

Орден Людвіга (нім. Ludwigsorden) ― орден за заслуги, що існував у Великому герцогстві Гессен в 1807, 18311918 роках. Був найбільш почесним орденом великого герцогства. Орденом нагороджувалися особи за цивільні та військові заслуги, а Великий хрест нагороди призначався для людей із титулом князя і вище.

Історія[ред. | ред. код]

Орден був заснований указом великого герцога (до 1806 року ― ландграфа) Людвіга I 25 серпня 1807 року. 14 серпня 1831 року великий герцог Людвіг II проголосив статути ордена. Він став мати п'ять ступенів:

  • Великий хрест (нім. Großkreuz);
  • Командор першого класу (нім. Komtur I. Klasse);
  • Командор другого класу (нім. Komtur II. Klasse);
  • Лицар першого класу (нім. Ritter I. Klasse);
  • Лицар другого класу (нім. Ritter II. Klasse).

У 1853 році до орденського знаку додавалася золота, а з 1859 року — також і срібна медаль. У 1912 році великий герцог Гессен-Дармштадта Ернст Людвіг скоротив кількість класів, залишивши лише один клас для лицарів. Далі, Лицарський хрест 1-го класу вручався відтепер як Почесний хрест. В ознаменування 25-річного ювілею свого правління Ернст Людвіг в 1917 році засновує до ордену золотий ланцюг. Спочатку орденом Людвіга нагороджувалися як військові, так і цивільні особи, а також іноземці. З початком Першої світової війни він стає військовим орденом «За заслуги».

Опис[ред. | ред. код]

Орденський знак являє собою восьмикутний золотий хрест, покритий чорною емаллю, з червоно-золотою окантовкою. На червоному медальйоні хреста знаходиться латинська буква «L» — перша буква імені засновника. На білому із золотою окантовкою обідку медальйона знаходиться напис золотими літерами ― «нім. FÜR VERDIENST» (За заслуги). На зворотному боці хреста — девіз ордена в 4 рядки: «нім. GOTT EHRE VATER LAND» (БОГ ЧЕСТЬ БАТЬКІВЩИНА) на білому тлі, обрамлена лавровим вінком. Над хрестом — корона з п'ятьма дужками. Зірка Великого хреста восьмикутна, девіз «нім. GOTT EHRE VATER LAND» — золотом на чорному медальйоні, лавровий вінок на білому обідку медальйона. Зірка командора I класу в формі знака ордена, збільшеного до розмірів зірки, по кутах — срібні промені. Великий хрест носили на широкій стрічці від лівого плеча до правого стегна з восьмикутною нагрудною зіркою. Командори носили свій знак на шийній стрічці. Лицарі носили орден на лівій стороні грудей. Орденська стрічка була чорного кольору з широкими червоними смугами по краях.

Відомі володарі ордена[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Karsten Klingbeil: Orden 1700—2000 Band 1: Anhalt-Hohenlohe, Bastei-Verlag, Bergisch-Gladbach 2008, ISBN 978-3-00-022480-5. (нім.)
  • Maximilian Gritzner: Handbuch der Ritter- und Verdienstorden aller Kulturstaaten der Welt, Verlagsbuchhandlung Weber, Leipzig 1893 (нім.)
  • Václav Měřička: Orden und Auszeichnungen, Artia Verlag, Prag 1966 (нім.)