Очікує на перевірку

Орден Святого Михайла (Баварія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Святого Михайла
Orden zum Heiligen Michael
Країна Королівство Баварія
Тип Орден
Статус Державний
На честь: Архангел Михаїл
Нагородження
Засновано: 29 вересня 1693
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені орденом Святого Михайла (Баварія) (39)
Черговість
Старша нагорода Орден «За заслуги»
Молодша нагорода Орден Максиміліана «За досягнення»

CMNS: Орден Святого Михайла у Вікісховищі

Орден Святого Михайла або Орден Святого Архистратига Михайла (нім. Orden zum Heiligen Michael) — одна з найвищих нагород Королівства Баварія. Заснований 29 вересня 1693 року[1] Йозефом Клеменсом Баварським, тодішнім архієпископом-курфюрстом Кельн, як військовий орден.

Повна назва — Преславний Військовий Орден Поборників Божої Слави під Покровом Святого Архистратига Михайла.[1] Спочатку цей орден був призначений лише для католицької знаті. Пізніше реорганізований в Орден за заслуги Святого Михаїла (нім. Verdienstorden vom Heiligen Michael).

Історія

[ред. | ред. код]

Орден Святого Архистратига Михайла було засновано 29 вересня 1693 курфюрстом кельнським Йозефом Клеменсом. Спочатку включений до Баварського королівства як чисто релігійний орден обраної католицької знаті.

Після свого заснування орден складався з Великого Магістра та трьох класів: командора, лицаря-офіцера та лицаря, розділених на два відділи, духовний і світський. Великий магістр був нагороджений нагрудною зіркою. В ордені було чотири духовні чини: канцлер, почесний капелан, служитель і сакрістан, та 4 світських чинів: маршал, скарбник, конний і камергер. Орден в теорії мав налічувати 63 членів, що представляли вік Богородиці. Штаб ордену розташовувався в Годесбурзі, пізніше в курфюрському палаці. Її головною церквою був собор Св. Михаїла в Берг-ам-Лаймі, Мюнхен.

Король Максиміліан І двічі змінював його статут у 1808 і 1810 рр., включивши у його завдання піклування про захисників Вітчизни та дозволивши прийом як почесних членів обмеженої кількості осіб без огляду на їх соціальну та релігійну приналежність. Статут 1837 остаточно позбавив орден релігійного і аристократичного характеру і підпорядкував ордену Громадянських заслуг.

16 лютого 1837 року Людвіг I Баварський перетворив військовий орден на орден за заслуги під назвою «Орден заслуг Святого Михайла», який поділявся на три класи: кавалер Великого хреста, командор і кавалер. Вигляд нагород також змінився. 1855 року були введені класи Лицар-Командор і Лицар 2-го класу. 1887 року, за пропозицією Фридріха Крайльсгайма, орден було реформовано і розділено на лицарів 1-го, 2-го, 3-го і 4-го класів; до ордена приєдналися Хрест за заслуги та Срібна медаль.

Після смерті князя Вільгельма і перетворення на Орден за заслуги, король Баварії був де-факто Великим магістром Ордену.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Michael, Verdienstorden vom Heiligen (1769). Nouveau calendrier du Très Illustre Ordre Equestre de Bavière sous le Titre de Défenseurs de la Gloire de Dieu sous la Protection de Saint-Michel Archange.
  • Trost, Ludwig (1888). Die Geschichte des St.-Michaels-Ordens in Bayern und der St.-Michaels-Bruderschaft seit dem Jahre 1693 bis auf die Gegenwart. Oldenbourg. ISBN 978-3-486-72592-6.
  1. а б ODM of Bavaria: Royal Merit Order of St Michael. www.medals.org.uk. Процитовано 31 травня 2023.