Орден Священного скарбу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден Священного скарбу
瑞宝章
Країна Японія Японія
Тип орден
Система Нагороди Японії
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 4 січня 1888
Нагороджені:
Категорія:Кавалери ордена Священного скарбу (59)
Черговість
Старша нагорода Орден Вранішнього Сонця
Молодша нагорода Орден Культури

CMNS: Орден Священного скарбу у Вікісховищі

Орден Священного скарбу (яп. 瑞宝章, дзуйхо:сьо:) — японський орден, був заснований едиктом імператора Мейдзі № 1 від 4 січня 1888 року як Орден Мейдзі. Спочатку присуджувався у восьми класах (від 8 до 1, в порядку зростання важливості), з 2003 року нагородження орденом відбувається в шести класах, дві нижчі медалі в тому році були скасовані.

Історія

[ред. | ред. код]

Орден отримав назву від священного скарбу, яких в Японії три, що так і називаються: Три Скарби. Це священний меч, священне зерцало (дзеркало) і священна яшма. Проте в назві фігурує лише один скарб, а в орденському знакові — два скарби: дзеркало та намисто з яшми. Але чому саме так, в статуті ордена не вказано.[1]

Знак ордену в центрі має дзеркало зі світлого срібла, прикріплене до медальйона темно-синьої емалі з внутрішнім кільцем з намист і зовнішнім кільцем. Медальйон обрамлений намистом з червоних каменів, накладеним на чотириконечну зірку, кожен кінець якої складається з п'яти променів білої емалі. Реверс металевий плоский з чотирма звичайними ієрогліфами напису «нагорода ордену Заслуг», розташованими квадратом, з чотирма голівками заклепок й іноді з клеймом монетного двору на нижньому кінці.

Орденом Священного скарбу нагороджуються цивільні особи і військовослужбовці, за довгу бездоганну службу та вислугу років, клас ордену залежить від рангу і звання особи та тривалості служби. Орден також часто використовувався для нагородження іноземців за заслуги перед Японією в культурному і громадському житті. Орден був поширений на жінок імператорським едиктом № 232 від 22 травня 1919 року.

Орден Священного скарбу до 2003 року мав 8 ступенів, у 2003 році дві молодші ступені були скасовані. До 2003 року орденська стрічка мала білий колір з двома золотими смугами поблизу меж; з 2003-го стрічка стала світло-блакитною, але зберігає дві золоті смуги поблизу меж.

Орденом Священного скарбу нагороджуються особи, які зробили виняткові послуги Японії. Знак ордену прикрашений символами зерцала і коштовних каменів, через що його іноді називають Орденом Секретного скарбу або Орденом Зерцала і коштовних каменів. Цей орден досить часто отримували й іноземці — як почесну нагороду за свій внесок в культурне або громадське життя Японії.

Стрічки ордена Священного скарбу
1888–2003 2003–наш час
Перший клас, Велика стрічка
Другий клас, Золото і срібна зірка
Третій клас, Золоті промені з шийною стрічкою
Четвертий клас, Золоті промені з розеткою
П'ятий клас, Золоті і срібні промені
Шостий клас, Срібні промені
Сьомий клас, медаль (скасовано 2003)
Восьмий клас, медаль (скасовано 2003)
Загальна стрічка ордена

Ілюстрації

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Всеволодов И. В. Беседы о фалеристике. Из истории наградных систем. — М. : Наука, 1990. — С. 128. — 336.:ил. с. — 75 000 прим. — ISBN 5-02-016670-7.

Посилання

[ред. | ред. код]