Ордовицький період

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ордовицький період
Хронологія 485,4–443,8 млн років тому
Середня концентрація кисню (O2) впродовж періоду бл. 13.5 %[1]
(68 % від сучасного рівня)
Середня концентрація вуглекислого газу (CO2) впродовж періоду бл. 4200 ppm[2]
(у 15 разів більше доіндустріального періоду)
Середня температура поверхні впродовж періоду бл. 16 °C[3]
(на 2 °C вище сучасного рівня)
Рівень моря (вище або нижче сучасного рівня, в метрах) +180 м; зростав до +220 м в карадокському ярусі та різко знизився до +140 м в кінці періоду внаслідок зледеніння.[4]

Ордовицький період, ордовик (рос. ордовикский период, ордовик, англ. Ordovician period, нім. Ordoviz(ium) n)— другий знизу період та система палеозойської ери. Назва походить від назви стародавнього племені ордовиків, що мешкало в Уельсі.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Настав 485,4 ± 1,9 млн років тому, закінчився 443,8 ± 1,5 млн років тому[5]. Таким чином, тривав близько 42 млн років. Настав після кембрійського періоду, передував силурійському. Поділений на три епохи. В ордовику відбувалися тектонічні рухи, з якими пов'язана каледонська складчастість.

Зменшення морських басейнів. Потужна вулканічна діяльність. Вихід на суходіл рослин.

Підрозділи ордовикської системи[ред. | ред. код]

Ордовикська система підрозділяється на 3 відділи:

Період (система) Епоха (відділ)
(МКС)
Вік (ярус)
(МКС)
Підсистема (Надвідділ)
(Казахстан)
Епоха (відділ)
(СНД)
Вік (ярус)
(СНД)
Ордовикський період Верхній ордовик Хірнантський Чингізтауська Верхній ордовик Ашгільський
Катський Середній ордовик
(Таконський)
Карадокський
Сандбський Лланделовський
Середній ордовик Дарривільський Лланвірнський
Дапінгський Улитауська Нижній ордовик Аренізький
Нижній ордовик Флойський Тремадокський
Тремадокський

Корисні копалини[ред. | ред. код]

Серед родовищ корисних копалин, що залягають в ордовику, найбільше значення мають родовища нафти і газу (особливо в Північній Америці), горючих сланців, фосфоритів, а також руд магматичного походження. Промислові скупчення і вияви нафти і газу пов'язані г.ч. з платформами і з їх складчастим обрамленням. До геосинклінальних кременисто-сланцевих товщ, г.ч. нижнього і низів середнього, рідше верхнього ордовика, приурочені осадові родовища залізних руд в Канаді (Ньюфаундленд) і в США, а також в Казахстані, де, крім заліза, в цих товщах зустрічаються поклади марганцевих руд і баритів. Стратиформні родовища руд свинцю і цинку відомі на околиці Півн.-Американської платформи в США (шт. Міссурі, Теннессі, Міссісіпі і інш). Відомі родовища руд золота і поліметалів, пов'язані з вуглецево-кременисто-карбонатною формацією. З ордовицьким магматизмом пов'язують колчеданні родовища руд міді в США (Маунтін-Сіті, шт. Невада), а також в Ірландії (Авока), в Норвегії, в Казахстані (Акбастауське, Космурунське) і в Австралії, свинцево-цинкові родовища в Канаді і в Казахстані, золоторудні — в Казахстані, мідно-нікелеві, а також кобальтові руди в Норвегії, родовища рідкіснометальних руд Аппалачського пояса в США, великі родовища хризотил-азбесту в США і в Канаді, родовища графіту та ін.

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Image:Sauerstoffgehalt-1000mj.svg
  2. Image:Phanerozoic Carbon Dioxide.png
  3. Image:All palaeotemps.png
  4. Haq, B. U.; Schutter, SR (2008). A Chronology of Paleozoic Sea-Level Changes. Science 322 (5898): 64–68. Bibcode:2008Sci...322...64H. PMID 18832639. doi:10.1126/science.1161648. 
  5. International Chronostratigraphic Chart. International Commission on Stratigraphy. 2015-01. Архів оригіналу за 2015-04-11. Процитовано 2015-04-11. 

Посилання[ред. | ред. код]

Ордовик
Ранній Середній Пізній
Тремадок | Флоян Дапінгій | Деривілій Сандбій | Катій | Хірнантій