Орел (монета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орел
англ. Eagle
США
Монетний двір Філадельфія
Новий Орлеан
Карсон-Сіті
Денвер
Сан-Франциско
Номінал 10 доларів
Маса 16,7—17,5 г
Діаметр 26,8-33 мм
Розташування аверс/реверс 180 °
Гурт Рубчастий
Метал Au
Роки карбування: 1795—1933
Аверс
Аверс
Реверс
Реверс

Орел (англ. Eagle) — монета коштом у 10 доларів. Основна золота монета США. Карбувалася у 1795-1933 роках.


Орел є найбільшою базовою одиницею відповідно до Закону про 1792 року з чотирьох основних знаків, що були у обігу в Сполучених Штатах до 1933 року, коли золото було вилучено з обігу. Ці чотири основні базові одиниці найменування були: цент, дайм, долар та орел. Дайм дорівнював десяти центам, долар дорівнював десяти даймам, а орел дорівнював десяти доларам. Орел як базова одиниця служив основою золотих монет: чвертьорла (2,5 долара), піворел (5 доларів), орел (10 доларів), подвійний орел (20 доларів).

За винятком золотої монети долар монети та три долара, нікелевих три та п'ять центів, одиниця найменування до початку 1933 року була концептуально пов'язана з металом який використовувався при карбуванні монети. Цим Сполучені Штати продовжували давню європейську практику різних найменувань для різних металів. У Сполучених Штатах, цент був базовою одиницею найменування в міді. Дайм та долар були базові одиниці зі срібла. Орел був базовою одиницею для золотих монет, хоч на відміну від центу, дайму та долару, на золотих монетах ніколи не вказувався їх номінал в одиницях «орлів». Таким чином, подвійний орел показав свою цінність як «двадцять доларів» замість «двох орлів».

З кінця 1980-х років в орли випускаються також як інвестиційні монети зі срібла та золота, а з 1997 року також з платини.

Історія[ред. | ред. код]

Випуск золотої монети номіналом в 10 доларів був прописаний в монетному акті 1792 року. Однак перша монета була викарбувана лише кількома роками пізніше в 1795 році. Гравер Роберт Скотт використовував як модель для зображення Свободи на аверсі портрет Анни Віллінг Бінхам (англ. Ann Willing Bingham), що вважалася однією з найкрасивіших жінок США, роботи Гілберта Стюарта. При цьому, на відміну від срібних монет, на золотих Свобода була в модному на той момент в США жіночої капелюху, схожому на тюрбан. Звідси монета і отримала свою назву — «Свобода у тюрбані»[1].

Згідно монетному акту 1792 року співвідношення ціни золота і срібла становило 1 до 15. Однак у зв'язку з подіями в Європі, ціна золота стосовно срібла зросла. Внаслідок цього більшість золотих монет даного типу було переплавлено зі спекулятивними цілями. У 1804 році президент США Томас Джефферсон розпорядився припинити карбування монет номіналом в 10 доларів. Знову їх карбування було відновлено лише більш ніж через 30 років у 1838 році[2].

Новий тип монети 10 доларів із зображенням Свободи карбувався у 18381907 роках. 3 березня 1865 був прийнятий закон, згідно з яким всі срібні монети номіналом більше 10 центів і золоті більше 3 доларів повинні були містити девіз «IN GOD WE TRUST». З 1866 року на реверсі монети над зображенням орла з'явилася стрічка з відповідним написом.

З 1907 року починають випускатися 10 доларів із зображенням індіанця. Новий дизайн монети був розроблений за особистим дорученням 26-го президента США Теодора Рузвельта скульптором Августом Сент-Годенсом. Перші карбовані монети відрізнялися високим рельєфом зображення і відсутністю девізу «IN GOD WE TRUST». Випуск «безбожних» монет був навмисним, так як Рузвельт вважав згадку слова «Бог» (англ. God) на монетах святотатством. Але приміщення девізу «IN GOD WE TRUST» на золотих монетах номіналом більше 3 доларів було визначено ще монетним актом 1864 року. Кілька членів конгресу наполягли на припиненні випуску «безбожних» монет[3][4].

Розробник дизайну монети Сент-Годенс помер в 1907 році. Іншим гравером Чарльзом Барб'є (англ. Charles E. Barber) були внесені ряд змін. Зображення на монеті стало менш рельєфним, на монеті з'явилися слова «IN GOD WE TRUST»[5].

У 1933 році в зв'язку з економічною кризою США були змушені відмовитися від золотомонетного стандарту. Золоті монети підлягали виведенню з обороту і переплавці.

Типи орлів (10 доларів)[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерело[ред. | ред. код]