Орел (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орел
Орел
Латинська назва Aquila
Род. відмінок Aquilae
Скорочення Aql
Пряме піднесення 20год хв
межі від 18год 35хв до 20год 32хв
Схилення 05° '
межі від -12° 02' до 18° 30'
Площа 652 кв.град.(22)
Зорі 3 яскравіше 3m
39 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Альтаїр 0,76m
Метеорні потоки Епсилон-Аквіліди, Червневі Аквіліди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +78° i −71°
Ввечері найкраще спостерігати протягом червня-серпня
Існує з античності, запропоноване

Оре́л (лат. Aquila) — екваторіальне сузір'я. Західна його частина лежить у східній гілці Чумацького Шляху, південніше сузір'я Стріли. Площа сузір'я 652,5 квадратні градуси, число зірок яскравіших 6m — 70. Стародавня українська назва цього сузір'я — «Дівчина з відрами»[1][2].

Походження назви[ред. | ред. код]

Ще 5 тисячоліть тому шумери назвали це сузір'я Орлом. Греки бачили в ньому орла, посланого Зевсом для викрадення Ганімеда.

Орел включений в каталог зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». Частина зірок, що нині входять до складу Орла, Птолемей у сузір'я не включає, а описує як "зірки біля Орла, яким надано ім'я «Антіной», не виділяючи, однак, у самостійне сузір'я. Пізніше в Римській імперії із сузір'я стали виділяти окреме сузір'я Антіной.

Пошук на небі[ред. | ред. код]

Сузір'я Орла із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованих у Лондоні, бл. 1825

Найкращі умови для спостережень у червні-серпні, видно на всій території України.

Сузір'я лежить на південний захід від Лебедя. Його легко впізнати за трьома яскравими зірками, що розташовані майже точно уздовж прямої лінії: Альтаїру, Таразеду й Альшаїну (α, γ и β Aql), — шия, спина та ліве плече «орла».

Зорі[ред. | ред. код]

Крім неї в сузір'ї Орла знаходяться ще три цефеїди, доступні для спостереження: FF Орла, ТТ Орла і U Орла.

  • В Орлі виявлена ​​унікальна затемнена подвійна система V1343 Орла, яка складається з гігантської OB-зірки, що обертається навколо рентгенівського джерела.
  • Яскраві нові зорі спалахували в Орлі у 389 до н. е. і 1918 роках. Перша з них з'явилася поблизу Альтаїра, була яскравою як Венера і спостерігалася три тижні. Друга, помічена 8 червня 1918 року, досягла в максимумі блиску 1,4 m та стала найяскравішою новою з 1604 року, коли спалахнула Нова Кеплера).

Об'єкти далекого космосу[ред. | ред. код]

У Орлі розташовані три цікавих планетарних туманності:

Інші об'єкти:

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

WIKISKY.ORG: Орел


Примітки[ред. | ред. код]

  1. І. А. Климишин, І. П. Крячко, Астрономія. Підручник для 11 класу. 2002 р.
  2. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Див. також[ред. | ред. код]

Список зірок сузір'я Орла


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка