Александр Орловський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Александр Орловський
AleksanderOrlowski.Autoportret.ws.jpg

Автопортрет
Народився 9 березня 1777(1777-03-09)[1][2]
Варшава, Річ Посполита[3][2]
Помер 13 березня 1832(1832-03-13)[1][2] (55 років)
Санкт-Петербург, Російська імперія[3][2]
Громадянство Flag of Poland.svg Польща
Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність поляк
Ім'я при народженні пол. Aleksander Orłowski
Діяльність художник[2], аквареліст[d][2], ілюстратор[d][2], літограф[d][2], pastelist[d][2] і рисувальник[d][2]
Відомий художник
Конфесія католик

Александр Орло́вський[4] (пол. Aleksander Orłowski, рос. Александр Осипович Орловский; 1777, Варшава — 1832, Петербург) — польський[5] живописець — баталіст і жанрист.

Біографія[ред.ред. код]

Александр Орловський народився в небагатій шляхетській родині[6] у Варшаві. Княгиня Ізабелла Чорторийська, випадково помітивши в майбутньому художнику схильність до малювання, віддала його в науку до живописця Ж. Норблену де ла Гурдену у Варшаві.

Керований патріотизмом і любов'ю до пригод Орловський в 1794 році поступив на службу в польське військо, брав участь у кількох битвах повстання Костюшка і, будучи поранений в одній з них, повернувся до Варшави. Тут він став вести безладне життя і навіть пристав до трупи фокусника. Норблен, цінуючи його артистичне дарування, намагався відхилити його від цих походеньок і знову прийняв у свій будинок. З тієї пори Орловський присвятив себе цілком мистецтву, яке незабаром доставило йому деяку популярність серед варшав'ян.

Потім він провів цілий рік в Литві, переїжджаючи з місця на місце і вивчаючи звичаї місцевого дворянства і народний побут. Після повернення до Варшави, він знайшов покровителя в особі князя Юзефа Понятовського і увійшов в моду у польської аристократії. В 1802 у приїхав до Санкт-Петербурга, де потрапив у милість до великого князя Костянтина Павловича, був поселений при його дворі і своїми малюнками і карикатурами створив собі ім'я в суспільстві.

Щоб ближче познайомитися з Росією, їздив до Москви, Новгорода та до інші території імперії; подорожував, крім того, по Франції, Італії та Німеччині. В 1809 у за картину «Бівуак козаків» Санкт-Петербурзька академія мистецтв присудила йому звання академіка. В 1819 у він був зарахований до генерального штабу для твору малюнків військових костюмів.

Творчість[ред.ред. код]

Орловський — талановитий, жвавий, але нестрогий рисувальник, що вмів схоплювати характерні риси зображуваних осіб і фігур і надавати їм рух. Окрім картин, писаних олійними фарбами, які, наприклад, знаходяться в Ермітажі «Козак, що вбиває тигра», «Корови на пасовищі», «Відпочинок мисливців», «Худоба на лузі», «Стадо на пасовищі», «Морський пейзаж» і «Корабельна аварія», Орловський справив незліченну безліч олівцевих, акварельних і креслення пером малюнків, розсіяних в альбомах осіб царської родини та аматорів мистецтва. Багато з цих творів, що зображують переважно козаків, башкир та інших вершників що мчаться, трійки і сцени простонародного життя, були ним самим літографовані.

Орловський згадується в поемі О. С. Пушкіна «Руслан і Людмила»:

Бери свій швидкий олівець,
Малюй, Орловський, ніч і січу

Згадав Пушкін Орловського також в «Подорожі в Арзрум»:

У кибиток … пасуться потворні, кошлаті коні, знайомі вам по прекрасним малюнкам Орловського.

Згадується у Веліжській справі, бо він писав двічі картини зображаючи ритуальне вбивство християнської дитини, у 1822 і у 1823 роках, на замовлення католицької громади міста Веліж на Смоленщині, де з 1817 по 1823 було вбито 9 дітей.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б SNAC
  2. а б в г д е ж и к л RKDartists
  3. а б Орловский Александр Осипович // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохоров — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
  4. іноді Олександр Йосипович Орловський → Намакштанська І. Є. Україна і світ у часовому вимірі. 2009 рік. — Донецьк: Норд-Прес, 2009. — С. 118.
  5. Ковалевська О. Образ Мазепи в творах Олександра Орловського та Вацлава Павлішака… — С. 440.
  6. Artykuł «Aleksander Orłowski — malarz czasu zaborów», naszdziennik.pl, 7-8 marca 2009

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]