Орнітоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Орнітоз
МКХ-10 A70
DiseasesDB 2375
MedlinePlus 000088
eMedicine med/1951

Орнітоз (пситакоз) — гостре інфекційне захворювання людини і птахів, що викликається мікроорганізмами хламідіями, що характеризується симптомами інтоксикації, що протікає з ураженням легенів, нервової системи, збільшенням печінки і селезінки.

Епідеміологія[ред.ред. код]

Основним резервуаром інфекції є дика та домашня птиця (голуби, качки, іноді кури). У випадках, коли джерелом інфекції є папуги, захворювання носить назву "пситакоз". Збудник виділяється з випорожненнями заражених птахів; зараження людини часто відбувається повітряно-пиловим способом. У окремих випадках можливе зараження з рук, забруднених пташиними фекаліями.

Можуть спостерігатися як одиничні (спорадичні) випадки, так і спалахи. Останні часто мають професійний характер. Хвороба зустрічається у будь-якому віці.

Розвиток захворювання[ред.ред. код]

Через верхні дихальні шляхи збудник проникає в епітелій дрібних бронхів, а потім в тканину легенів, де розмножується і накопичується. Потрапляє в кров і розноситься по всьому організму, осідаючи в печінці, селезінці, серцевому м'язі, надниркових і нервовій системі, де, тривало зберігаючись, може викликати знов прояви хвороби. У легенях виявляються ділянки ураження дихальних альвеол і сполучної тканини, що при поєднанні з гнійними ускладненнями виявляється аеликоосередковими пневмоніями (запаленням легенів).

Симптоми[ред.ред. код]

Інкубаційний період захворювання становить 6—17 днів.

Захворювання може протікати в гострій і хронічній формах, після перенесеного захворювання може розвинутися посторнітозна неспецифічна хронічна пневмонія.

При типовій формі початок хвороби гострий, характерна остуда, висока температура, головний біль, біль у суглобах і м'язах, загальмованість.

Далі виникають сухий кашель, тупий біль в грудях, явища пневмонії. У легенях вислуховуються сухі і вологі хрипи. При тяжких формах відмічаються повторні остуди та потовиділення. При рентгенологічному дослідженні легенів виявляється вогнищева пневмонія. Звертає увагу неефективність лікування пневмонії пеніциліном та сульфаніламідними препаратами.

Хвороба іноді набуває затяжний характер, продовжуючись 1,5 місяця з температурною кривою неправильного типу; як правило, вона закінчується довгим періодом зниження працездатності. З боку шлунково-кишкового тракту можуть спостерігатися зниження апетиту, нудота, блювота, біль за ходом товстої кишки, проноси або запори.

Хронічний орнітоз розвивається в 10% випадків, триває 5 років і більш. Протікає у вигляді хронічної пневмонії з симптомами бронхіту або без пневмонії з явищами інтоксикації, ураженням різних органів і систем.

Діагностика[ред.ред. код]

Діагноз ставиться на підставі клініки захворювання, нерідко групового, професійного характеру хвороби (у працівників птахоферм). Підтвердження діагнозу проводиться за допомогою алергічних проб (позитивна підшкірна проба) і серологічних досліджень на виявлення специфічних антитіл до збудника орнітоза.

Диференційний діагноз проводять з Ку-лихоманкою, атиповими пневмоніями іншої етіології, при хронічному перебігу - з туберкульозом.

Лікування[ред.ред. код]

Застосовують антибіотики (тетрациклін і його похідні), бронхолітіки, вітамінотерапію, оксигенотерапію. При хронічній течії застосовують лікувальну вакцину, а також фізіотерапевтичні методи лікування.

Тетрациклін призначають внутрішньо по 0,3 г 4 рази на день. Тривалість курсу лікування залежить від строків, у які зникають основні клінічні симптоми та нормалізується температура.

Профілактика[ред.ред. код]

Під час орнітозу на птахофермах і підприємствах, що займаються переробкою пера і пуха, проводять санітарно-ветеринарні заходи. При ввезенні в країну птахів застосовуються карантинні заходи. Необхідно обмежити контакт і регулювати чисельність голубів, оскільки близько 50% з них заражені орнітозом. Ефективної вакцини для профілактики орнітоза у людей немає.

Джерело[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Орнітоз.– на сайті Асоціації інфекціоністів України.
  2. ІНСТРУКЦІЯ про заходи з профілактики та ліквідації захворювання птиці на орнітоз.- Наказ Державного департаменту ветеринарної медицини 03.02.2004 N 10.


Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.