Оронцій Фінеус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оронцій Фінеус
фр. Oronce Fine
Oronce Fine.JPG
Народився 20 грудня 1494[1][2]
Бріансон
Помер 8 серпня 1555[1][2] (60 років)
Париж
Країна Bannière de France style 1500.svg Франція[3]
Діяльність математик, астроном, картограф, професор, архітектор, гравер
Alma mater Паризький університет
Знання мов французька[1] і латина[1]
Заклад Колеж де Франс[4]
Роки активності 1509[5]1555[5]

Оронцій Фінеус, Оронцій Фіней (лат. Orontius Finnæus, Finæus Orontius, фр. Oronce Finé, 20 грудня 1494, Бріансон (нині — в департаменті Верхні Альпи), Франція — 8 серпня 1555, Париж) — французький математик і картограф.

Життєпис[ред. | ред. код]

Quadratura circuli, 1544

Займаючись в Парижі викладанням математики, Оронцій звернув на себе своїми викладацькими здібностями загальну увагу такою мірою, що в 1532 році власне для нього була заснована в Королівській колегії особлива кафедра. На його лекції приходили всі освічені люди Парижа: вчені та художники, чиновники і придворні, посли, принци і навіть король Франциск I. Більшість його сучасників поділяла погляд, що він висловив у листі до короля Франциска I (надрукований у вигляді введення до твору «Protomathesis»), погляд на себе, як засновника нового вивчення математики у Франції. Слава його не тільки як професора, але і як вченого поширилася у Європі. Як блискучий професор і діяч науки він зробив важливі послуги справі вивчення математичних наук у Франції, був сучасником португальця Нуніша Педру, італійця Нікколо Тарталья й француза Жана Бютео.

Не отримавши від рідних спадщини і перебуваючи протягом всього свого життя в постійній нужді, від якої не рятували його ні слава, ні навіть займана ним в Королівської колегії кафедра, він, в надії привернути до себе щедроти знатних меценатів, видавав для посвячення їм одні і ті ж свої твори в різних видах: то в окремому виданні, то в формі зборів, то у вигляді простого передруку зі зміненим заголовком або в іншому форматі, то, нарешті, у вигляді переказів на іноземній мові.

Оронцій Фіней. Карта світу у вигляді серця (внизу, імовірно, Антарктида), 1532 р.

Карта світу[ред. | ред. код]

Серед спадщини Оронція слід зазначити складену ним в 1532 році карту світу, що нині зберігається в Бібліотеці Конгресу США. На ній невідкрита тоді Антарктида зображена в обрисах без крижаного покриву[6]. Як стверджує викладач коледжу Чарльз Хепгуд в науковий обіг це карта потрапила лише в 1960 році завдяки його дослідженням[7].

Праці[ред. | ред. код]

  • «Protomathesis» (Париж, 1532);
  • «De rebus mathematicis hactenus desideratis libri quatuor» (Париж, 1556);

Вшанування[ред. | ред. код]

У 1935 р. Міжнародний астрономічний союз надав ім'я Оронція Фінеуса кратеру на видимій стороні Місяця.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. а б Архів історії математики Мактьютор
  3. LIBRIS — 2012.
  4. Список професорів Колеж де Франс
  5. а б RKDartists
  6. Бурганський Г.Є., Фурдуй Р. С.,. Карта Оронция Финея/Глава 11. Загадки стародавних карт // ЗАГАДКИ ДРЕВНОСТИ (Белые пятна в истории цивилизации) = ЗАГАДКИ ДАВНИНИ: Білі плями в історії цивілізації. — К. : "Веселка", 1988. — 191 с. — ISBN ISBN 5-301-00196-5.(рос.)
  7. Чарльз Хэпгуд,. Карта мира Арантеуса Финауса, 1532 год/Глава IV. Антарктические карты Арантеуса Финауса, Хаджи Ахмеда и Меркатора. // Карты морских царей / составитель Н. Непомнящий. — М. : «Мистерия», 1994. — С. 3-132. — (Книга тайн — 5. Антология.) — 50000 прим. — ISBN 5-86422-109-2. (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]