Ортенбург (графство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ортенбург
Герб
Дата створення / заснування 1120
Час/дата припинення існування 1805
Мапа розташування
Графство Ортенбург в 1350—1805 роках

Графство Ортенбург (нім. Reichsgrafschaft Ortenburg) — князівство Священної Римської імперії, що існувала приблизно з 1120 по 1805 на території Нижньої Баварії. Не слід плутати його з однойменним графством у Каринтії.

Столиця — замок Ортенбург (Ортенберг) (у 10 км на захід від Пассау).

Перший граф — Рапото I фон Шпонгейм, четвертий син герцога Каринтії Енгельберта II. Після смерті батька успадковував його баварські володіння.

Приблизно в 1120 році Рапото I побудував замок Ортенберг, і став називати себе графом Ортенбергським. У XIII столітті закріпилася змінена назва — Ортенбург. У 1173 році після смерті брата (Енгельберта III) Рапото I приєднав частину його володінь.

Після падіння Генріха Лева (1180) Ортенбурги оголосили себе незалежними від герцогів Баварії. Статус імперського графства був підтверджений в 1473 році.

У результаті війн з Бабенбергами та єпископами Пассау, а також розділів, до 1275 році територія графства зменшилася до замку Ортенбург та його безпосередніх околиць.

Черговий розділ стався в 1385 році, його результатом стало утворення графств Ортенбург-Альтортенбург, Ортенбург-Нойортенбург та Ортенбург-Дорфбах. Вони знову об'єдналися в 1444 та 1462 роках, коли до Нойортенбургська гілка успадкувала спочатку Альтортенбург, а потім Дорфбах.

У 1563 році проведена реформація.

У 1805 році Йосип Карл Леопольд фон Ортенбург-Нойортенбург продав своє графство курфюрсту Баварії Максиміліану I Йосипу.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Hausmann, Friedrich : Die Grafen zu Ortenburg und ihre Vorfahren im Mannesstamm, die Spanheimer in Kärnten, Sachsen und Bayern, sowie deren Nebenlinien, erschienen in: Ostbairische Grenzmarken — Passauer Jahrbuch für Geschichte Kunst und Volkskunde, Nr. 36, Passau / 1994
  • Ortenburg-Tambach, Eberhard Count of: Geschichte des reichsständischen, herzoglichen und gräflichen Gesamthauses Ortenburg — Teil 2: Das gräfliche Haus in Bayern., Vilshofen / 1932