Освіта в Сербії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Освіта в Сербії поділяється на дошкільну, початкову загальну, середню і вищу (університет). Вона знаходиться під контролем Міністерства освіти і науки.

Університет в місті Крагуєвац

Поточна система освіти[ред. | ред. код]

Сербія є учасницею Болонського процесу. При цьому система освіти була модернізована для відповідності європейським стандартам. При цьому відбулася реорганізація освітньої системи. Установи дошкільної та початкової загальної освіти залишилися недоторкані. Університети стали пропонувати ступені бакалавра, магістра і доктора. Попередні дипломи були прирівняні ступеня бакалавра і магістра, а також учні перших двох років аспірантури.

Багатосторонні угоди[ред. | ред. код]

 • Міжнародна конвенція про визнання навчальних курсів, дипломів про вищу освіту та вчених ступенів у арабських і європейських державах басейну Середземного моря (Юнеско, підписана 17 грудня 1976 року)
 • Конвенція про визнання навчальних курсів, дипломів про вищу освіту та вчених ступенів у державах регіону Європи (Юнеско, підписана 21 грудня 1979 року)

Виникнення системи освіти[ред. | ред. код]

В автономній Сербії в складі Османської імперії освітніх установ спочатку було мало — в 1835 році налічувалося 69 (з них 25 державні) шкіл, де навчалися 2283 людини[1]. У 1833 році була відкрита перша гімназія, а в 1838 році перший ліцей.

Система освіти до участі в Болонському процесі[ред. | ред. код]

Початкова освіта[ред. | ред. код]

Початкова школа у місті Деспотовац

Навчання починалося з дошкільної освіти, або з початкової школи. Діти у йшли в початкову школу (серб. osnovna škola). Тривалість навчання становила 8 років і поділялася на 2 етапи:

 • Молодші класи (з 1 по 4)
 • Старші класи (з 5 по 8)

У молодших класах учні розподілялися на класи у випадковому порядку. Заняття з усіх предметів, за винятком англійської проводив один вчитель. Основні предмети, що вивчаються в молодших класах:

 1. Математика,
 2. Сербська мова,
 3. Образотворче мистецтво (уроки малювання),
 4. Музичні класи,
 5. Фізична культура,
 6. Світ навколо нас (вивчення природи),
 7. Факультативи.

З недавніх пір навчання англійської мови починалося з 1-го класу. На цих уроках діти зазвичай вивчали пісні та деякі базові слова. Навчання дітей у 1-му класі починалося у , а 4-й клас молодшої школи вони закінчували в .

У старших класах діти вивчали нові предмети:

 1. З 5-го класу — Біологія, Географія, Історія, Іноземна мова (Французький, Німецький, Російський, Іспанський або Італійський) і технічні науки.
 2. З 6-го класу — Фізика
 3. З 7-го класу — Хімія та Комп'ютерна грамотність

Система оцінки знань була числова і використовувалася в молодших і старших класах початкової школи. Оцінки від 1 (найнижчий бал) до 5 (найвищий)::

 • 5 — відмінно відповідає американським A і A+
 • 4 — дуже добре відповідає американським B+ і A-
 • 3 — добре відповідає американським C і B
 • 2 — достатньо відповідає американським D і C
 • 1 — недостатньо відповідає американської F

По закінченні 8-го класу початкової школи учень здійснював вибір — чи необхідно йому продовжити подальше навчання або зупинитися на обов'язковій початковій школі.

Середня освіта[ред. | ред. код]

Математична гімназія в Сербії

Середні школи відповідали американським середнім школам і поділялися на 4 типи. Учень в залежності від своєї переваги, оцінок у початковій школі і результатів вступних іспитів міг відвідувати одну з шкіл:

 • Дві спеціальні школи для обдарованих учнів: Математична гімназія[1], яка приймає учнів з 11-12 років (тому гімназія є закладом початкової та середньої освіти) та Филологическая гимназия[sr][2].
 • Гімназія (серб. gimnazija) — тривалість навчання становить 4 роки і пропонує загальне і різнобічну освіту. Учень зазвичай вибирає напрям навчання: мови, соціальні (серб. društveni smer), точні та природничі науки(серб. prirodni smer).
 • Школа (серб. stručna škola) — тривалість навчання становить 4 роки і пропонує навчання в декількох областях, при цьому учні все ще отримують різнобічну освіту.
 • ПТУ (серб. zanatska škola) — тривалість навчання складає 3 роки, без можливості продовження навчання і пропонує вузькоспеціалізовані освіта.

Вступні іспити, в основному, складаються з іспити з математики, сербської мови та літератури, однак, вони залежать від типу навчального закладу та бажання учня здати іспит з англійської мови.

Середні школи в Сербії мають спеціалізовані курси і підрозділи. Приклади: медична школа (курси: загальна медицина, фармацевтика тощо) ветеринарна школа, технічна школа, дорожня школа, школа економіки.

Більшість шкіл, на відміну від гімназій, мають спеціальні назви і можуть складатися з декількох (часом різноспрямованих) шкіл. Приклад: Біолого-Технічна школа, Торговельно-Економічна школа, Дорожньо-Технічна школа.

Середня освіта в Сербії поділяється на 2 типи: 4-х літній і 3-х літній. Учень має право змінити курс або школу в будь-який час, якщо поточні і попередні курси (у початковій школі) дозволяють зробити це (або здавши тексти з відмінним курсів).

4-х річну освіту — професійне для людей з великими життєвими амбіціями, коли при 3-х річне навчання у більшості випадків учні не продовжують навчання в коледжі або університеті.

Приклади: курси у 4 річній школі: обчислювальна техніка, професійна електрика, медицина, професійна економіка, банківська справа.

Курси при 3-х річного навчання: автослюсар, водопровідник, слюсар, слюсар-наладчик, продавець.

Гімназія є винятком у системі освіти Сербії, при отриманні диплома про її закінчення учень повинен продовжити навчання в коледжі, університеті, вищій школі або диплом перестає мати сенс. Випускник гімназії зі своїм дипломом може вступити в будь-коледж (за результатами навчання та вступних іспитів), а випускник медичної школи, наприклад, не може піти в технічний університет, тому що він не пройшов необхідну навчальну програму.

Всі інші школи надають можливість відразу, по закінченню навчання, розпочати кар'єру, наприклад: випускник медичної школи стає медичним братом (ветеринарної школи — ветеринарним медичним братом), школи економіки — банківським службовцем.

Також, діти в Сербії в початковій школі відвідують факультативи: релігія (серб. Veronauka) і суспільствознавство (серб. Građansko). Релігійне навчання — це заняття з вивчення релігії (ортодоксальне християнство), а суспільствознавство — заняття, навчальні того як вести себе в суспільстві. У Сербії не було релігійних конфліктів між атеїстами і віруючими з часів комунізму, коли релігія (в Югославії були такі вірування: ортодоксальні, католицькі, іслам) була заборонена. Цим вирішувалася одна з проблем західного світу, рішення якої було знайдено дуже давно, хоча Євросоюз і США до цих пір знаходяться в його пошуках. Якщо дитина або його батьки атеїсти і не хочуть залучати його до сербської ортодоксальної релігії, то він може відвідувати факультативи з суспільствознавства. Обидва факультативу проводяться в один і той же час (учні розділені на дві групи) в різних місцях і різними вчителями.

Вища освіта[ред. | ред. код]

Вищі навчальні заклади приймають студентів на основі результатів навчання в середній школі та вступних іспитів:
 • Вища школа (серб. viša škola) — тривалість навчання складає 3 роки, відповідає німецькій Fachhochschulen (Університети прикладних наук),
 • На факультетах (серб. fakultet) різних університетів (серб. univerzitet) і художніх академіях (серб. akademija umetnosti) (дивіться список університетів в Сербії) тривалість навчання складає від 4 до 6 років (докторантура 5-7 років) (один навчальний рік складається з 2-х семестрів — осіннього і весняного) та закінчується врученням диплома (дипломи вручаються на всіх рівнях навчання, але в школах вони називаються свідоцтво (серб. svedocanstvo).

Післявузівська освіта[ред. | ред. код]

Післявузівська освіта (серб. post-diplomsko obrazovanje) проходить після отримання Вищої освіти і пропонує спеціалізоване навчання для отримання ступеня Магістра і Доктора філософії

Вчені ступені і кваліфікації[ред. | ред. код]

 • серб. Diploma o završenoj srednjoj školi (свідоцтво про закінчення школи)
 • серб. Diploma Višeg Obrazovanja (диплом про закінчення коледжу або завершенні бакалаврату).
 • серб. Diploma visokog obrazovanja (диплом про закінчення університету)
 • серб. Magistar nauka або серб. Magistar umetnosti (ступінь магістра)
 • серб. Doktor nauka (доктор наук)

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]