Освітній фонд Джеймса Ренді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Освітній фонд Джеймса Ренді
Галузь промисловості освіта
Дата створення / заснування 1996
Зображення
Засновник Джеймс Ренді
Країна  США
Адміністративна одиниця Фолс-Черч
Організаційно-правова форма неприбуткова організація
Розташування штаб-квартири Фолс-Черч
Офіційний сайт(англ.)
CMNS: Освітній фонд Джеймса Ренді у Вікісховищі

Освітній Фонд Джеймса Ренді (англ. James Randi Educational Foundation, JREF) — приватний освітній фонд, створений Джеймсом Ренді. Займався дослідженнями і науковою перевіркою так званих «паранормальних явищ». Після виходу Ренді на пенсію в 2015 році фонд став займатися тільки видачею невеликих ґрантів.[1][2]

Історія[ред. | ред. код]

Фонд був створений в 1996 році колишнім ілюзіоністом Джеймсом Ренді, відомим в США науковим скептиком, який багато років займався викриттям різного роду містифікацій, пов'язаних з містикою, чудесами, надприродними явищами, екстрасенсорними здібностями, НЛО тощо.

Діяльність фонду пов'язана з пропагандою скептицизму і наукових принципів пізнання як основи світогляду. Фонд підтримує освітні програми, спрямовані на формування наукового світогляду, видає літературу і різні матеріали з цієї тематики, надає допомогу в створенні відповідних навчальних програм.

Фонд щорічно виплачує премії загальним розміром в декілька тисяч доларів США американським студентам за найкращі роботи, які демонструють науковий потенціал автора і додавання критичного підходу до обраного ним наукового напрямку.

Премія[ред. | ред. код]

Фонд Джеймса Ренді відомий тим, що офіційно гарантує премію будь-кому, хто зможе продемонструвати паранормальні здібності в умовах коректно поставленого експерименту. Спочатку пропонувалася премія в 1000 дол. пізніше — в 10 000 (з власних коштів Ренді), а з 2002 року, завдяки пожертві невідомої приватної особи фонд підняв розмір премії до 1 млн дол[3].

У вступній частині пропозиції говорилося:

JREF виплатить премію в сумі 1 000 000 (один мільйон) доларів США будь-якій особі, яка продемонструє будь-які екстрасенсорні, надприродні або паранормальні здібності в умовах коректного експерименту. Така демонстрація повинна бути проведена в рамках правил і обмежень, описаних в цьому документі.

Жоден претендент не зміг домогтися отримання цієї премії, хоча охочих було досить багато — заявки на тестування подавали близько 50 осіб на рік. Одним з перших дослідів тестування була перевірка групи людей, які оголосили себе лозоходцями і стверджували, що можуть знаходити під землею воду. Тестування жоден претендент не пройшов.

Неодноразові спроби Ренді залучити до тестування широко відомих «екстрасенсів» і «магів» успіхом не увінчалися. Від його пропозицій відмовився, зокрема, ізраїльський екстрасенс Урі Геллер, що прославився вмінням гнути ложки поглядом і зупиняти і запускати годинники на відстані, французький гомеопат Жак Бенвеніст, спірітуаліст з Аризони Гері Шварц, що демонстрував у телешоу спілкування з померлими. Ухилилася від тестування екстрасенс Сільвія Браун, яка заявила з телеекрана, що легко зможе отримати премію фонду Ренді.

Приблизно з 2007 року подавати заявку на тестування могли тільки люди, які мають публікації про свої здібності в ЗМІ, або мають документи, видані офіційними академічними організаціями, що підтверджують ці здібності.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. JREF Status (01.09.2015)
  2. 2017 JREF Award (11.01.2018)
  3. Матвеев Г. Разрушитель химер // Газета «На грани невозможного». № 25(304), 2002. skeptik.net

Посилання[ред. | ред. код]

  • Офіційний сайт фонду
  • Christopher, Milbourne (1975), Mediums, Mystics, & the Occult, Thomas Y. Crowell Co., ISBN 0-690-00476-1
  • Polidoro, Massimo (2003), Secrets of the Psychics: Investigating Paranormal Claims, Prometheus Books, ISBN 1-59102-086-7
  • Randi, James (1982), Flim-Flam![en], Prometheus Books, ISBN 0-87975-198-3
  • Кто получит миллион?. — Наука и жизнь. — 2006. — № 7.