Освіторія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Освіторія
Дата заснування2013
Мета діяльностіРозвиток освіти в Україні
ГоловаЗоя Литвин
АдресаВул. Московська 2, Освіторія хаб, Київ, Україна
Офіційний сайтosvitoria.org

«Освіторія» — це неприбуткова громадська спілка, заснована Василем Хмельницьким та Зоєю Литвин, яка розвиває освіту в Україні. Організація-засновник «Новопечерської школи». Засновник та організатор національної премії для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine та онлайн медіа про освіту та виховання «Освіторія-медіа». Напрямки діяльності:

 • навчання та розвиток шкільних вчителів та адміністраторів
 • надання доступу до якісної освіти соціально незахищеним дітям, сиротам, та дітям, що проживають на тимчасово окупованих територіях України
 • співпраця з державою задля реформування освіти[1].


Загальні відомості

[ред. | ред. код]

Створена у 2013 році. Засновниками спілки виступили Хмельницький Василь Іванович та Литвин Зоя В'ячеславівна.[2] Голова спілки — українська освітянка, підприємниця та громадська діячка Зоя Литвин. Штаб-квартира громадської спілки знаходиться у Києві, Україна.

Громадська спілка «Освіторія» видає онлайн-медіа про освіту та виховання дітей «Освіторія-медіа». Кількість користувачів становить понад 2 мільйони на рік.[джерело?]

У 2017 році «Освіторія» привезла до України премію для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine — національну версію світової відзнаки Global Teacher Prize.

У 2018 році на замовлення Міністерства освіти та науки України «Освіторія» підготувала тренерів для впровадження реформи Нової української школи у початкових класах[3].

У 2019 році ГС «Освіторія» відкрила перший у Європі креативний простір для роботи, навчання та дозвілля освітянської спільноти «Освіторія-хаб»[4] у приміщенні колишнього заводу «Арсенал»[5] та привезла до України авторку відомого онлайн курсу «Learning How to Learn», професорку Барбару Оуклі

У 2020 році спільно з Міністерством освіти та науки України, Офісом Президента України, Комітетом Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій та «Новопечерською школою» міста Києва взяла участь у реалізації національного проєкту[6] з дистанційного навчання для школярів під час пандемії COVID-19 «Всеукраїнська школа онлайн».

Реформа НУШ та навчання вчителів

[ред. | ред. код]

У 2018 році на замовлення Міністерства освіти та науки України «Освіторія» підготувала тренерів для впровадження реформи Нової української школи: перенавчання 22 тисяч вчителів перших класів.[1][3]

ГС «Освіторія» входить до переліку суб'єктів, які можуть здійснювати підвищення кваліфікації для вчителів. Серед навчальних програм організації[1]:

 • Тренінги та семінари з педагогічної майстерності, використання технічних засобів навчання, психології, та ін.
 • «Школа освітніх управлінців» спільно з Києво-могилянською бізнес-школою.
 • Курс з інклюзії для вчителів, соціальних працівників, спеціальних педагогів та психологів «РАЗОМ».
 • Освітній фестиваль "Вчителі майбутнього" у Львові спільно з холдингом емоцій «!FEST»

Національна премія Global Teacher Prize Ukraine

[ред. | ред. код]

У 2017 році ГС «Освіторія» підписала меморандум з фондом Varkey Foundation[en] та започаткувала в Україні щорічну українську премію для вчителів-агентів освітянських змін Global Teacher Prize Ukraine, національну версію світової премії Global Teacher Prize[7].

Премія покликана відзначити досягнення вчителя не лише щодо своїх учнів, а й щодо суспільства, та підкреслити важливість педагогів в Україні. Переможець отримує 250 тисяч гривень, рік навчання та поїздку на Global Education and Skills Forum [7].

Переможці премії

[ред. | ред. код]
Рік Ім'я та прізвище Відомості
2017 Пауль Пшенічка[8] Учитель фізики та астрономії вищої кваліфікаційної категорії Чернівецького міського ліцею № 1 математичного та економічного профілів, вчитель-методист, Відмінник освіти України (2005), Заслужений вчитель України (1996), почесний член Лондонського інституту фізики, Найкращий вчитель фізики світу за версією Intel (2004), Президент Чернівецького молодіжного наукового товариства «Квазар» (з 1991 року), один із засновників методу проектно-орієнтованого навчання у школах.
2018 Олександр Жук[9] Сурдопедагог, учитель інформатики в Запорізькій школі-інтернаті «Джерело».
2019 Наталія Кідалова[10] Учителька англійської мови, української мови та літератури Мелітопольської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 23.
2021 Артур Пройдаков[11] Вчитель української мови і літератури, м.Київ.


Цікаві факти

[ред. | ред. код]
 • Переможець 2017 року Пауль Пшенічка став першим вчителем, що виступив у Верховній Раді України [12] [13] та першим вчителем, що потрапив до ТОП-100 найвпливовіших людей України за версією журналу ФОКУС[14].
 • Переможець 2018 року Олександр Жук увійшов до рейтингу «30 under 30» за версією Kyiv Post[15].
 • У 2020 році одразу двоє українських вчителів — Олександр Жук та Наталя Гладких — увійшли до ТОП-50 найкращих учителів світу за версією світової премії Global Teacher Prize[16]. Раніше Наталя Гладких стала фіналісткою української премії у 2017 році.
 • Амбасадором премії є українська журналістка Наталія Мосейчук[7].


Доступ до освіти та соціальні проєкти

[ред. | ред. код]

Громадська спілка «Освіторія» здійснює роботу в напрямку доступу до якісної освіти соціально незахищеним дітям, сиротам, та дітям, що проживають на тимчасово окупованих територіях України через проєкти[1]:

 • ILearn — безкоштовна гейміфікована навчальна онлайн-платформа для старшокласників для підготовки до ЗНО. Містить онлайн-курси з основних предметів та тести. Щотижня на платформі відбуваються вебінари зі шкільних дисциплін та профорієнтаційні вебінари з відомим людьми, виходять подкасти. Станом на 2020 рік на платформі зареєстровано 65 тисяч користувачів.
 • «Перша професія» — це безкоштовні гуртки у 21 дитячому будинку та школах-інтернатах України, покликані дати першу професію їх випускникам та боротися із безробіттям та соціальною маргіналізацією.
 • Програма розвитку соціально незахищеної молоді — програма підтримки дітей зі шкіл-інтернатів, реалізується спільно з компанією Coca-Cola. Програма включає профорієнтацію, мотивацію та онлайн-підготовку до ЗНО.
 • Стипендіальна програма для обдарованих школярів, що покриває вартість навчання у Новопечерській школі.
 • Науковий літній проєкт для академічно обдарованих підлітків VoltCamp.

У 2018 році ГС «Освіторія» стала учасником міжнародної ініціативи «Глобальний договір ООН» задля сприяння доступності освіти.

У 2020 році під час карантинних обмежень навчання у школах через пандемію COVID-19 у світі Міністерство освіти та науки України, Офіс Президента України, та Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій реалізували національний проєкт[6] «Всеукраїнська школа онлайн». Це відеоуроки з усіх основних дисциплін для 5-11 та згодом — 1-4 класів, що транслювалися на національному телебаченні. У проєкті взяли участь понад 80 вчителів.[джерело?] ГС «Освіторія»виступила партнером проєкту в частині залучення педагогів та організаційної підтримки. «Новопечерська школа» безкоштовно надала приміщення на час зйомок.[джерело?]

Відзнаки та нагороди

[ред. | ред. код]
 1. «Partnership for Sustainability Award 2018» в категорії «Суспільство» від Глобального Договору ООН в Україні.
 2. «Partnership for Sustainability Award 2019» в категорії «Суспільство» від Глобального Договору ООН в Україні [17] [18]
 3. Засновниця та голова Спілки Зоя Литвин увійшла до ТОП-5 підприємниць 2019 року за версією ООН «WE Empower Challenge»[19][20], які втілюють Цілі сталого розвитку ООН. Нагородою відзначено внесок Зої Литвин та «ГС Освіторія» у розвиток якісної освіти, зменшення нерівності та партнерство заради досягнення Глобальних цілей ООН[21].

Посилання

[ред. | ред. код]
 1. Сайт громадської спілки «Освіторія»
 2. Онлайн журнал про освіту та виховання «Освіторія-медіа»
 3. Сайт «Освіторія-хаб»
 4. Офіційна сторінка «Освіторії» у Facebook
 5. Сайт премії Global Teacher Prize Ukraine
 6. Портал iLearn

Див. також

[ред. | ред. код]


Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г Проєкти Освіторії. osvitoria.org. Архів оригіналу за 4 червня 2020. Процитовано 27 травня 2020.
 2. Дані про кінцевих бенеціфіарів.
 3. а б Співпраця з МОН. osvitoria.org. Архів оригіналу за 5 травня 2020. Процитовано 27 травня 2020.
 4. У Києві відкрили інноваційний простір для освітян "Освіторія Хаб". Журнал Бізнес (uk-ua) . Архів оригіналу за 28 жовтня 2019. Процитовано 27 травня 2020.
 5. Фудхол, коворкінг та освітній центр: як змінюється завод «Арсенал». The Village Україна. 14 лютого 2020. Процитовано 27 травня 2020.
 6. а б Міністерство освіти і науки України - Всеукраїнська школа онлайн. mon.gov.ua (ua) . Процитовано 27 травня 2020.
 7. а б в Global Teacher Prize Ukraine. Global Teacher Prize Ukraine. Процитовано 27 травня 2020.
 8. Паул Пшенічка став переможцем Global Teacher Prize Ukraine - новини освіти | «Освіторія». Освіторія (укр.). Процитовано 27 травня 2020.
 9. Найкращий вчитель України — про мрії, секрети та плани на призові 250 тисяч гривень — журнал | «Освіторія». Освіторія (укр.). Процитовано 27 травня 2020.
 10. Переможниця Global Teacher Prize Ukraine Наталя Кідалова: «Місія вчителя — допомогти дитині не втратити допитливість» — освітній блог | «Освіторія». Освіторія (укр.). Процитовано 27 травня 2020.
 11. Global Teacher Prize Ukraine 2021: у Києві назвали найкращого вчителя України. www.radiosvoboda.org (укр.). Процитовано 3 жовтня 2021.
 12. Вчитель фізики змусив Верховну Раду аплодувати стоячи - новини освіти | «Освіторія». Освіторія (укр.). Процитовано 27 травня 2020.
 13. Gazeta.ua (4 жовтня 2018). Вчитель вперше виступив у Верховній Раді. Gazeta.ua (укр.). Процитовано 27 травня 2020.
 14. 100 самых влиятельных украинцев 2017. ФОКУС (рос.). Процитовано 27 травня 2020.
 15. Meet the winners of Top 30 Under 30 of 2018 | KyivPost - Ukraine's Global Voice. KyivPost. 11 грудня 2018. Процитовано 27 травня 2020.
 16. "Нобелівка для вчителів": двоє українців увійшли до ТОП-50 педагогів світу. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 27 травня 2020.
 17. Partnership for Sustainability Award 2019: нагородження | Global Compact. globalcompact.org.ua. 20 грудня 2019. Процитовано 27 травня 2020.
 18. Проєкти «Освіторії» відзначили нагородою ООН. osvitoria.org. Архів оригіналу за 5 травня 2020. Процитовано 27 травня 2020.
 19. Zoya Lytvyn. Awardees & Finalists 2019. WE Empower UN SDG Challenge. Архів оригіналу за 11 серпня 2020. Процитовано 27 травня 2020.
 20. Українка вперше в історії увійшла до топ-5 жінок-підприємців ООН. День. 29 липня. Архів оригіналу за 4 червня 2022. Процитовано 21 жовтня 2023.
 21. Голова "Освіторії" Зоя Литвин — у ТОП-5 жінок-підприємиць року від ООН. osvitoria.org. Архів оригіналу за 5 травня 2020. Процитовано 27 травня 2020.