Оселедець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оселедець
Оселедець атлантичний
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Клюпеоїдні (Clupeomorpha)
Ряд: Оселедцеподібні (Clupeiformes)
Родина: Оселедцеві (Clupeidae)
Підродина: Clupeinae
Рід: Оселедець (Clupea)
(Linnaeus, 1758)
Види

Див. текст

Посилання
Вікісховище: Clupea
Віківиди: Clupea
EOL: 13040
ITIS: 161721
NCBI: 7949
Fossilworks: 35443

Оселедець (Clupea) — рід риби родини оселедцевих (Clupeidae).

Тілобудова[ред. | ред. код]

Тіло стиснене з боків, із зазубреними краєм черева. Боки й черевце сріблясті, спинка синьо-зелена або зелена. Луска помірна або велика, рідко дрібна, циклоїдна, легко спадаюча. Кільові лусочки слабко розвинені. Верхня щелепа не видається за нижню. Рот помірний. Зуби, якщо є, рудиментарні і випадають. Анальний плавець помірної довжини і має менше 80 променів. Спинний плавець над черевним. Хвостовий плавець роздвоєний.

Екологія[ред. | ред. код]

До цього роду належить понад 60 видів, поширених в морях помірного і спекотного, а почасти і холодного поясу. Деякі види суто морські і ніколи не виходять у прісні води, інші належать до прохідних риб і для нересту входять до річки. Їжу їх складають різні дрібні тварини, особливо дрібні ракоподібні. Оселедці населяють помірні води північної півкулі й суміжні моря Льодовитого океану, а в південній півкулі вони живуть біля берегів Чилі.

Підводна зйомка косяку оселедців.

Морські оселедці — зграйні планктоноїдні риби, звичайно до 33–35 см завдовжки. Відкладають донну ікру, що прилипає на ґрунт або водорості. Більшість морських оселедців живуть поблизу берегів, тільки деякі раси в період нагулу йдуть за межі шельфу. Серед морських оселедців є як такі, що здійснюють далекі міграції з пасивним розселенням личинок і мальків, поворотними міграціями риб, що підростають, і нагульно-нерестовими міграціями дорослих особин, так і ті, що утворюють місцеві зграї, приурочені до окраїнних морів.

Класифікація[ред. | ред. код]

Сьогодні[коли?] розрізняють три види морських оселедців — атлантичний, або багатохребцевий, східний, або малохребцевий, і чилійський оселедець.

Кількість представників цього роду колосальна, і вони відіграють надзвичайно важливу роль у рибному промислі. Лише деякі тропічні види (Clupea thrissa, Clupea venenosa та ін.) є вкрай отруйними, так що вживання їх у їжу небезпечно для життя.

Види[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]