Осетрові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Осетрові
(Acipenser oxyrinchus oxyrinchus)
(Acipenser oxyrinchus oxyrinchus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Хрящові ганоїди (Chondrostei)
Ряд: Осетроподібні (Acipenseriformes)
Родина: Осетрові (Acipenseridae)
Bonaparte, 1831
Підродини та роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Acipenseridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Acipenseridae
EOL logo.svg EOL: 8302
ITIS logo.svg ITIS: 161064
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7900
Fossilworks: 63027

Осетрові (Acipenseridae) — родина риб групи хрящових ганоїдів. Включає 4 роди та 25 видів[1]. Розповсюджені у північній півкулі, до тропіку Рака на півдні. В Україні зустрічаються представники родів білуга та осетер.

Будова[ред. | ред. код]

Досить великі риби, найбільший вид — білуга може досягати 9 м у довжину. Тіло витягнуте веретеноподібне, вкрите 5 рядами кісткових жучок: один — на спині, два по боках та два на череві. Між рядами жучок розсіяні дрібні кісткові пластинки. На голові є видовжене рило, видовжене, конічне або лопатоподібне. Рот нижній, поперечний або у формі півмісяця, здатний витягуватись у трубку, оточений м’ясистими губами. Зуби відсутні, тільки у мальків є слабкі зуби, які згодом зникають. На нижній стороні рила попереду ротового отвору є 4 вусика, розташовані в ряд. Очі невеликі. Передній промінь грудного плавця добре розвинений та має вигляд колючки. Спинний плавець зміщений далеко назад. Плавальний міхур у більшості видів добре розвинений, лише у несправжніх лопатоносів рудиментарний. Внутрішній скелет хрящовий, хорда зберігається протягом всього життя.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Зовнішній вигляд голови

Живуть досить довго: білуга може жити понад 100 років, осетер — до 50, найменша тривалість життя у стерляді — 20 — 22 роки. Прохідні, напівпрохідні або прісноводні види. За характером живлення більшість осетрових є типовими бентофагами. Основу раціону складають безхребетні:черви, молюски, личинки комах, ракоподібні. Лише найбільші види – білуга та калуга є типовими хижаками. Осетрові відносяться до риб, які досить швидко ростуть, ефективно використовуючи кормову базу водойм. Найважливіші райони нагулу прохідних видів, де зосереджені їх основні запаси — північ Каспійського моря, Азовське море, північно-західна частина Чорного моря. Напівпрохідні види (сибірський осетер, амурський осетер, калуга) нагулюються в дельтах великих річок (Об, Єнісей, Лена , Амур).

Розмноження[ред. | ред. код]

Статевої зрілості осетрові (за винятком стерляді та лопатоносів) досягають досить пізно, в середньому самці прохідних видів — на 10 — 12 році життя, самиці не раніше 12 — 15 років. Кожна особина розмножується багато разів у житті, але не кожен рік. У нересті разом беруть участь представники різних вікових груп. Всі осетрові розмножуються у річках, прохідні види можуть долати кілька сотень кілометрів, щоб дістатися до місць нересту. У період нересту такі види не живляться. Ікра відкладається на ділянках зі швидкою течією, гарним кисневим балансом та піщаним або кам’янистим ґрунтом. Нерест проходить зазвичай навесні та влітку при температурі води не нижче 15 — 20°С. Ікра крупна, приклеюється до каміння. Інкубаційний період нетривалий, кілька діб (від 1 до 10). Личинки, що з’являються, мають досить великий жовтковий мішок та деякий час живляться його вмістом. Потім починають харчуватись дрібними планктонними ракоподібними (дафнії, циклопи), мальки живляться личинками хірономід, поліхетами та іншими безхребетними. Молодь прохідних видів вже влітку мігрує у море, лише у деяких видів може залишатись у річках на рік та більше. Для прохідних видів характерна наявність «озимих» та «ярових» рас. Озимі форми заходять до річок наприкінці літа та восени з незрілими статевими продуктами, підіймаються досить високо та зимують у ямах. Нерест відбувається навесні. Ярові раси заходять у річки рано навесні з зрілими гонадами, підіймаються невисоко та розмножуються наприкінці весни та на початку літа.

Значення[ред. | ред. код]

Осетрові є дуже важливою групою промислових риб. Дуже цінується чорна ікра осетрових, яка є вкрай дорогим делікатесом. М'ясо має гарні смакові якості. У їжу також вживається хорда осетрових, відома в кулінарії як визига. Внаслідок неконтрольованого вилову та забруднення водойм деякі види знаходяться під загрозою зникнення та занесені до Червоної книги.

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2016). Родина Acipenseridae на FishBase. Версія за вересень 2016 року.

Посилання[ред. | ред. код]