Осична (заказник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гідрологічний заказник місцевого значення «Осична»
49°13′07″ пн. ш. 29°37′14″ сх. д. / 49.218833° пн. ш. 29.620778° сх. д. / 49.218833; 29.620778Координати: 49°13′07″ пн. ш. 29°37′14″ сх. д. / 49.218833° пн. ш. 29.620778° сх. д. / 49.218833; 29.620778
Розташування: Україна Україна
Вінницька область,
Оратівський район,
с. Осична, в долині р. Стара Живка
Найближче місто: смт. Оратів
Площа: 173,2 га
Заснований: 1999 р.
Керівна
організація:
Приватне орендне сільськогосподарське підприємство «Авангард»
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Гідрологічний заказник місцевого значення «Осична». Карта розташування: Вінницька область
Гідрологічний заказник місцевого значення «Осична»
Гідрологічний заказник місцевого значення «Осична»

Осична — гідрологічний заказник місцевого значення, цінна ділянка обводненого високотравного болота на Вінниччині.[1]. Оголошена такою Рішенням 5 сесії 23 скликання Вінницької обласної ради від 29 квітня 1999 р.

Місцезнаходження[ред. | ред. код]

Розташований біля с. Осична (Оратівський район) в долині р. Стара Живка. Природоохоронний об'єкт знаходиться на землях Осичнянської сільської ради. Його площа становить 173,2 га.

Опис[ред. | ред. код]

На ділянці сильно обводненого болота виявлено велику популяцію пальчатокорінника широколистого — родини обхідних, занесеного до Червоної книги України. Болото є типовим для лісостепової смуги України. Має наукову цінність, бо тут ростуть рослини, здатні розкладати хімічні сполуки і нейтралізувати їх згубну дію на живі організми.

За фізико-географічним районуванням України (1968) ця територія належить до Плисківсько-Оратівського району Центральної області Придніпровської височини Дністровсько-Дніпровської лісостепової провінції Лісостепової зони. Для цієї області характерними є сильно розчленовані лесові рівнини з чорноземними ґрунтами та грабовими дібровами, тобто з геоморфологічної точки зору описувана територія являє собою підвищену сильно розчленовану лесову рівнину.

Клімат території є помірно континентальним. Для нього характерне тривале, нежарке літо і порівняно недовга, м'яка зима. Середня температура січня становить -6,5°, -6°С, липня +18,5°, і -]9,0°С. Річна кількість опадів становить 525-550 мм.

За геоботанічним районуванням України ця територія належить до Європейської широколистяної області, Подільсько-Бесарабської провінції Вінницького(Центрагтьноподільського) округу.

Територія заказника являє собою дуже обводнене високотравне болото з переважанням рогозу широколистого, що утворює густі й високі зарості. В його флорі добре представлені типові болотні види, такі як осоки омська і струнка, вех широколистий, омег водяний, калюжниця рогата, калюжниця болотна, чистець болотний, водяний перець тощо.

На прилеглій до основної частини ділянці заболоченої луки 10-15 м завширшки виявлена велика популяція лучно-болотної орхідеї — пальчатокорінника широколистого, занесеного в Червону книгу України. На ділянці 100 м² проведено перелік екземплярів, виявлено 67 плодоносних особин. Це одна з найбільших популяцій виду в області.

Болото має багату орнітофауну, тут водяться сірі чаплі. Має гідрологічне значення. Таким чином, територія заказника «Осична» відзначається своєю мальовничістю, наявністю рідкісних видів флори і типових видів фауни, а також рідкісних угруповань водно-болотної рослинності.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]