Оскар Гренінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Оскар Гренінг (10 червня 1921 Нінбург, Нижня Саксонія) — колишній німецький СС-унтершарфюрер, який з 1942 по 1944 працював в концентраційному таборі Аушвіц. В квітні 2015 року в Люнебургу почався судовий процес проти нього через співучасть у вбивстві у щонайменше 300 тисячах випадків. 15 липня 2015 року його було засуджено до 4 років позбавлення волі.

Життя і кар'єра в СС[ред.ред. код]

Коли Оскару Гренінгу було чотири роки померла його мати, його батько повернувся з Першої Світової війни інвалідом і працював в магазині тканин. В часи юності Оскар вступив до молодіжної організації, яка входила до воєнізованої організації Сталевий шолом. Пізніше був зарахований в ряди Гітлерюгенд. Після закінчення середньої школи сімнадцятирічний Оскар приступив до освоєння банківської справи. В 1939 він став членом НСРПН[1]. Під час Другої Світової війни в 1940 році він добровільно вступив до Ваффен-СС і був спочатку на посаді по оплаті праці в адміністрації СС.

У віці 22 років він отримав від СС «спеціальне завдання». Згідно його свідчень він повинен був перед цим підписати угоду про нерозголошення. В Берліні Гренінгу та іншим СС-працівникам було сказано: «Ви отримаєте завдання, яке принесе більше жертв ніж на фронті.»[2] Також їх було проінформовано, що така діяльність є неприйнятною, але важливою для кінцевої перемоги. В кінці вересня 1942 року Оскар Гренінг приступив до виконання обов'язків у концтаборі Аушвіц. У зв'язку з його знаннями банківської справи він отримав місце роботи у відділі завідування власністю арештованих адміністративно-господарського управління. На цій посаді йому передавалися в управління гроші і цінності, які при собі мали жертви холокосту. В рамках своєї діяльності Оскар Гренінг був свідком як промислового масового вбивства газом, так і свідком подальших варварських нападів та вбивств.

В часи роботи в концтаборі Аушвіц Оскар одружився із нареченою свого брата Вольфгана, який загинув під час Сталінградської битви.[3]

Згідно власних свідчень Гренінг подав в цілому три запити про переведення на фронт. 17 жовтня 1944 року СС перевело його нарешті до підрозділу армії, яка воювала у напрямку Арден.

Післявоєнний час[ред.ред. код]

В кінці війни англійські солдати заарештували Оскара Гренінга та інтернували його спочатку в Німеччині. В 1946 році його було доставлено в Англію, де він був зобов'язаний працювати. Там він приєднався до хору, з яким давав концерти в різних місцях Мідленс і Шотландії.

Після звільнення з військового полону в 1948 році він повернувся до рідного міста Нінбурга. Там він отримав посаду бухгалтера на фабриці скла і виріс там до директора по персоналу. Також Гренінг праціював як добровільний суддя в суді щодо трудових питань Нінбурга.

Вперше Оскара Гренінга допитали як підозрюваного в 1978 році, а у 1985 році справа була закрита.[4] Слід відмітити, що Оскар Гренінг входив до списку 300 німців, які були задіяні в роботі табору смерті Аушвіц, і яких польський уряд хотів поставити тепер судом за воєнні злочини. Але 24 квітня 1947 року представник британського Міністерства зовнішніх справ в Комісії UNWCC (United Nations War Crimes Commission) наполягав на тому, щоб ніякі нові справи більше не відкривались, що тепер відбудова Німеччини повинна мати пріорітети. Всупереч протестам Польщі і Югославії Комісія UNWCC вирішила в майбутньому всіх підозрюваних СС-службовців без подальшого судового процесу відпускати на свободу.[5]

На початку 90-х Оскар Гренінг був допитаний як свідок в одному судовому процесі проти іншого СС-службовця. На той час Оскар Гренінг вважався юридично невинним і не підлягав під обвинувачення. Преса дала йому прізвисько «бухгалтер Аушвіцу».

Кримінальне обвинувачення і суд[ред.ред. код]

Правова переоцінка[ред.ред. код]

Строк позовної давності щодо вбивств і співучасті у вбивствах, які вчинялись в часи націонал-соціалізму, був скорочений німецьким Бундестагом у 1979 році.

Приблизно в 2011 році після прийняття судового рішення у справі Івана Дем'янюка була змінена правова практика щодо співучасті у вбивстві. Як охоронець концтабору Собібор Дем'янюк був залучений до вбивства 28.060 чоловік. Співучасть у масовому вбивстві була по-новому переоцінена. З того часу доведення безпосередньої участі в злочині проти життя в таборі смерті більше не є необхідним. Будь-яка зайнятість на фабриці смерті, наприклад офіційно як наглядач чи кухар, може бути достатньою для обвинувачення у співучасті у вбивстві.

Суд[ред.ред. код]

21 квітня 2015 року почався судовий процес проти Оскара Гренінга в Люнебурзькому окружному суді. Прокуратура звинуватила його у співучасті у вбивстві 300 тисяч угорських євреїв із 425 тисяч, яких було депортовано в концтабір Аушвіц влітку 1944 року 137 залізничними поїздами.[6] На судовому процесі були присутні близько 65 позивачів, серед яких люди, що пережили Голокост.

Обвинувачення прокуратури полягало у тому, що Гренінг через його діяльність, наприклад, мародерство цінних речей ув'язнених та подальше їх перенаправлення до СС, підтримував СС фінансового і здійснив «щонайменше другорядний вклад» в організоване масове вбивство. Також Гренінг був задіяний на Рампі. Він повинен був забезпечувати відгрузку багажу та очищення пасажирської платформи, щоб остання була в порядку і депортовані люди нічого не підозрювали та при прибутті наступного потягу ніякої паніки на пероні не виникало.

15 липня 2015 Оскара Гренінга було визнано винним та засуджено до 4 років позбавлення волі.[7] Однак здатність 94-річного Оскара Гренінга понести покарання повинна перевірити прокуратура.

Із висновком суду і покаранням не згодні позивачі — родичі жертв Голокосту із США та Ізраїлю, тому вирок щодо Оскара Гренінга оскаржується у Федеральному верховному суді Німеччини.

Примітки[ред.ред. код]

  1. von Salzen, Claudia (21.04.2015). Der "Buchhalter von Auschwitz" sagt aus. Der Tagesspiegel (німецькою). 
  2. Buchhalter von Auschwitz: Oskar Gröning: "Wir waren dressiert, auf Befehl zu handeln" - Politik - Tagesspiegel. www.tagesspiegel.de. Процитовано 2015-12-06. 
  3. FELDHAUS, KAI (13.05.2015). Das Gift des Rassismus frisst unser Leben auf (німецькою). 
  4. Ramm, Wiebke (15.07.2015). Urteil im Auschwitz-Prozess: "Sie wollten zu der schneidigen, zackigen Truppe der SS gehören" (німецькою). 
  5. Owen Bowcott, Kate Connolly (16.07.2015). How Nazi guard Oskar Gröning escaped justice in 1947 for crimes at Auschwitz (англійською). 
  6. Gröning will bei Selektion von Juden nur ausgeholfen haben (німецькою). 20.04.2015. 
  7. Urteil im Auschwitz-Prozess: Früherer SS-Mann Oskar Gröning zu vier Jahren Haft verurteilt. 15.07.2015.