Османський напад на Балеарські острови (1501)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Османський напад на Балеарські острови 1501 року — рейд, здійснений флотилією Османської імперії на чолі з адміралом Кемаль-реїсом на острови Балеарського архіпелагу[1]. Цей напад поєднувався з атаками на італійські острови Сардинія та Піаноза.

Передумови[ред. | ред. код]

Першими рейдами османів у Західному Середземномор'ї, що здійснювались в кінці XV ст. у відповідь на атаку католицьких монархів Ізабелли Кастильської та Фернандо Арагонського на Гранадський емірат, останній мусульманський анклав на Піренейському півострові. Еміри Гранади, які не могли самостійно протистояти Кастилії і Арагону неодноразово звертались до найпотужніших мусульманських держав — єгипетського Мамелюцького султанату і Османської імперії по допомогу в їх боротьбі[1]. На це прохання османський султан Баязид II направив флот на чолі з османським адміралом Кемаль-реїсом для нападу на узбережжя Іспанії у 1487 і в 1492 роках. Після падіння Гранади в 1492 році, османський флот був використаний для порятунку біженців і переправлення їх на узбережжя Північної Африки.

В результаті ряду відчутних поразок після початку Другої османсько-венеційської війни (1499-1502), у 1500 році венеційський дож Агостіно Барбаріго звернувся по допомогу до Папи Римського і католицьких монархів Ізабелли Кастильської і Фердинанда Арагонського. Останіі у відповідь на заклик 17 серпня 1500 р. надали на допогу Венеції іспанські сили з Сицилії на чолі з генерал-капітаном Гонсало де Кордова. Іспанський флот допоміг венеційцям в грудні 1500 року захопити османський острів Кефалонія в Іонічному морі[2], після цього іспанський командувач та його флот повернулися до Сицилії.

Напад османського флоту на чолі з капудан-пашею (головим адміралом) Кемаль-реїсом на італійську Піанозу і іспанські Балеарські острови в 1501 році османи могли розглядати як відповідь на участь папи та іспанців у захопленні Кефалонії.

Напад[ред. | ред. код]

У липні 1501 року Кемаль-реїс, в супроводі свого племінника Пірі-реїса, вийшов з порту Модон на чолі флотилії з 19 кораблів і вирушив в Тірренське море, де скористався війною між Якопо д'Аппьяно, правителем Пйомбіно, і папськими силами на чолі з Чезаре Борджіа. Османські війська висадилися на острові Піаноза і швидко захопили його, взявши багато полонених. Звідти Кемаль приплив до каналу Пьомбіно і напав на прибережні поселення в цій області. У серпні 1501 він висадився на Сардинії і захопив кілька прибережних поселень, а також близько 1 050 полонених в ході боїв проти місцевих сил. Він також захопив кілька генуезьких військових кораблів біля берегів Сардинії.

У серпні 1501 року Кемаль-реїс прибув до Балеарських островів, і османи висадилися на Майорку, де мали місце запеклі бої проти місцевих іспанських сил. Звідти Кемаль відплив до Іспанії і захопив 7 іспанських кораблів біля берегів Валенсії.

Захоплення «Карти Коломбо»[ред. | ред. код]

Побічним ефектом рейду стало те, що в османський полон потрапив іспанський моряк, у якого була з собою одна з ранніх карт Америки[3][4]. Після пограбування Балеарських островів, Кемаль-реїс відплив до узбережжя Іспанії і захопив 7 іспанських кораблів біля Валенсії. На борту цих суден він знайшов дивний головний убір з пір'я і незнайомий чорний камінь. Йому було сказано одним з полонених, що обидва предмети привезені з нововідкритих земель на заході, за межами Атлантичного океану. Бранець стверджував, що побував в цих землях три рази під командою людини яку звали «Коломбо» і що він мав у своєму розпорядженні карту, намальовану самим «Коломбо», на якій позначені недавно відкриті землі. Ця карта, ймовірно, стала одним з головних джерел знаменитої карти Пірі-реїса 1513 року[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б An Historical Geography of the Ottoman Empire p.99
  2. Setton (1978), pp. 522—523
  3. а б McIntosh, Gregory. The Piri Reis Map of 1513 is Important Because... (англ.). Процитовано 6 березня 2021.
  4. Turks and Greeks: neighbours in conflict, Vamik D. Volkan, Norman Itzkowitz, Eothen Press, 1994, p.40

Джерела[ред. | ред. код]

  • Brummett, Palmira (1994). Ottoman Seapower and Levantine Diplomacy in the Age of Discovery. New York: SUNY Press. ISBN 0791417018..
  • Hattendorf, John; King, Ernest (2013). Naval Strategy and Power in the Mediterranean: Past, Present and Future. Routledge. ISBN 978-1-136-71317-0.
  • Prescott, William H.(1963) Histories: The Rise and Decline of the Spanish Empire. — Viking Press, — 568 p.