Оснат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Оснат або Осенат (івр. אָסְנַת; ім'я єгипетського походження, присвячене Нейт[1], Modern: ʾŎsnát, Tiberian: ʾĀsənaṯ) - біблійна постать зі Старого Завіту, згідно з Буттям[2] дочка єгипетського жерця Поті Фера (Петефреса, Пент) з міста Он, видана фараоном заміж за Йосипа. Вона народила йому двох синів, Манасію та Єфрема.[3] Інколи вживається на початку "А" у імені згідно з тиберійською локалізацією, сучасний же іврит пропонує читатися через "О".

Біблійна тема одруження Йосипа та Асенат була розвинена в апокрифічному творі "Йосиф і Асенет", розширеному до форми роману еллінізму.[3] У романі вона представлена ​​як гордовита дівчина, яка живе в казковому палаці і прагне одружитися з спадкоємцем престолу, який зневажав Йосипа як іноземця і визволителя. Тим не менш, вона закохалася в нього з першого погляду, і оскільки різниця в релігії була непереборною перешкодою для Йосипа, після внутрішньої боротьби та посту вона прийняла юдаїзм і змогла стати його дружиною. Син фараона також намагався завоювати її прихильність, а дізнався про вибір Йосипа, той зважився заплямувати руки у крові, що в результаті обернулося проти нього ж.[4]

Пізніша рабинська традиція, у зв'язку із забороною змішаних шлюбів накладеним на віруючих євреїв, зображувала Асенат як єврейку, дочку Діни та Сихема,[5] яка була вдочерена Потіфером. Течія, що відстоює повністю єгипетське походження Асенат, представило її як зразок для звернення до юдаїзму, а її шлюб з Йосипом після звернення - як приклад умови, за якої такі спілки дозволені.[4]

З апокрифів вона перейшла в західну агіографічну літературу, її літургійна пам'ять відзначається 13 грудня. В іконографії Асенат іноді зображується в сцені благословення синів Йосипа вмираючим Яковом (приклад - картина Рембрандта "Благословення Якова")[6].

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 283. ISBN 83-7097-271-3.
  2. Biblia Tysiąclecia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Rdz 41. biblia.deon.pl. Процитовано 24 червня 2022.
  3. а б Biblia Tysiąclecia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - Rdz 41. biblia.deon.pl. Процитовано 24 червня 2022.
  4. а б Anna Świderkówna: Bogowie zeszli z Olimpu. Bóstwo i mit w greckiej literaturze świata hellenistycznego. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2008. ISBN 978-83-01-15488-2.
  5. Piotr Kuncewicz: Goj patrzy na Żyda: dzieje braterstwa i nienawiści od Abrahama po współczesność. Warszawa: Kopia Sp. z o.o., 2000, s. 35. ISBN 83-86290-38-2.
  6. Stefano Zuffi: Rembrandt. Warszawa: Rzeczpospolita/HPS, 2006, s. 107, seria: Klasycy sztuki. ISBN 978-83-60529-02-7.