Осока носата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Осока носата
Cleaned-Nordens flora Carex rostrata.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Осокові (Cyperaceae)
Підродина: Cyperoideae
Триба: Cariceae
Рід: Осока (Carex)
Вид: Осока здута
Біноміальна назва
Carex rostrata
Stokes, 1787
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Carex rostrata
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Carex rostrata
EOL logo.svg EOL: 1123468
IPNI: 302002-1
ITIS logo.svg ITIS: 39464
IUCN logo.svg МСОП: 167845
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 241230

Осока́ носа́та[1] або осока́ зду́та[2][3] (Carex rostrata) — вид багаторічних кореневищних трав'янистих рослин родини осокових, поширений у Голарктиці.

Опис[ред. | ред. код]

Рослина колоніальна з довгим розгалуженим кореневищем. Стебла 25–80 см, іноді до 1 м завдовжки, до 2 мм завтовшки, із заокругленими кутами. Листя: базальні піхви коричневого кольору, іноді з рожево-червоним відтінком; листкові пластинки білувато-зелені, листя 1,5–4,5(7,5) мм завширшки. Найнижчий приквіток часто перевищує суцвіття. Суцвіття 10–30 см. Проксимальні (1)2–3 колоси маточкові, бл 20–150-квіткові, циліндричні; термінальні (1)2–4 колоси тичинкові. Маточкові луски 2,5–4,5(8,8) × 0,8–1,6 мм, часто зеленого або солом'яного кольору. Мішечки 3,5–6,5 мм, із дзьобом 1–1,5 мм. Приймочок 3. Сім'янки коричневі, симетричні, трикутні, гладкі. Вегетативно розмножується за допомогою кореневищ. Запилення відбувається вітром. Діаспори поширюються водою.

Поширення[ред. | ред. код]

Це поширений циркумбореальний вид Голарктики. Зростає майже у всіх європейських країнах, за винятком Португалії та Мальти; росте в більшості країн бореальної Азії до Корейського півострова; зростає в Гренландії, Канаді й на півночі США. Це характерним вид заводей у кислих болотах, хоча трапляється також в канавах, на вологих луках, у вологій лісистій місцевості й на берегах озер, ставків, річок і струмків, як правило, в оліготрофних або мезотрофних умовах.

В Україні зростає на низинних і перехідних болотах, на берегах стариць, озер, у придорожніх канавах — на всій території, звичайний (крім півдня Степу і Криму)[3].

Галерея[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Carex rostrata // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Довідник назв рослин України
  3. а б Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 431. (рос.)(укр.)