Останній день Помпеї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Останній день Помпеї
Последний день Помпеи
Karl Brullov - The Last Day of Pompeii - Google Art Project.jpg
Автор Карл Брюллов
Час створення 183033
Розміри 465,5 × 651 см
Матеріал Полотно
Техніка Олійний живопис
Місцезнаходження Російський музей (Санкт-Петербург, Росія Росія)

Останній день Помпеї (рос. Последний день Помпеи) — картина Карла Брюллова, створена у 18301833 роках.

Дещо про картину[ред.ред. код]

Брюллов відвідав Помпеї в 1828 році і зробив багато начерків для майбутньої картини про відоме виверження вулкана Везувій у 79 році до н. е. та руїни Помпеїв біля Неаполя.

Посилання[ред.ред. код]


Мистецтво Це незавершена стаття з мистецтва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Брюллов відвідав Помпеї в 1828 році, зробивши багато начерків для майбутньої картини про відоме виверження вулкана Везувій в 79 році н.е. і руйнування цього міста. Полотно виставлялося в Римі, де отримало захоплені відгуки критиків і було переправлено в паризький Лувр. Ця робота стала першою картиною художника, що викликала такий інтерес за кордоном. Вальтер Скотт назвав картину «незвичайною, епічною».

Класична тема, завдяки художньому баченню Брюллова і щедрій грі світлотіні, вилилася в роботу, на кілька кроків вперед віддалену від неокласичного стилю. «Останній день Помпеї» чудово характеризує романтизм в російському живописі, що змішується з ідеалізмом, любов'ю до подібних історичних сюжетів. Зображення художника в лівому кутку картини є автопортретом автора. На полотні також тричі зображена графиня Юлія Павлівна Самойлова  — жінка з глечиком на голові, що стоїть на підвищенні в лівій частині полотна; мертва жінка, розпростерта на бруківці, і поряд з нею жива дитина (обох, імовірно, викинуло з поламаної колісниці) — в центрі полотна; і мати, що привертає до себе дочок, в лівому кутку картини.

У 1834 р картина «Останній день Помпеї» була відправлена ​​до Петербурга. Олександр Іванович Тургенєв говорив, що ця картина склала славу Росії та Італії. Баратинський склав з цієї нагоди знаменитий афоризм: «Останній день Помпеї став для російської кисті першим днем!». Віршем відгукнувся і А. С. Пушкін: «Кумири падають! Народ, гнаний страхом ... » (цей рядок заборонила цензура). У Росії полотно Брюллова сприймається не компромісним, а виключно новаторським твором. Микола I удостоїв художника особистої аудієнції і нагородив Карла лавровим вінком, після цього художника називали «Карлом Великим».