Остап Васютенко

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Остап Васютенко
Народився невідомо
Помер після 1667
Громадянство Herb Viyska Zaporozkoho.svg Військо Запорозьке
Національність українець
Діяльність політик
Посада кошовий отаман
Термін 1667 рік
Попередник Іван Ждан
Наступник Іван Ждан
Конфесія православ'я

Оста́п Васютенко (*д/н —після 1667) — український політичний і військовий діяч, кошовий отаман Війська Запорізького Низового. Мав прізвисько Чемерис.

Життєпис[ред. | ред. код]

За деякими відомостями, походив з польських татар. У січні 1667 року обраний кошовим отаманом. Виступав проти засилля московських воєвод на Лівобережній Україні, критикував політику гетмьмана Івана Брюховецького. Водночас Васютенка та запорожців не задовольнило Андрусівське перемир'я, що означало поділ України по Дніпру.

21 (за іншими відомостями 26) травня 1667 року біля Січі козаки втопили в Дніпрі царське посольство, що їхало через Січ до кримського хана Аділь Ґерая з боярином Єфимом Лодижинським, а кошовий послав Брюховецькому листа, дорікаючи, що то він, гетьман, своїми вчинками призвів до загибелі московського посла. Водночас наполягав на необхідності пробачити вбивць московитів.

Цей лист запорозького товариства справив на Брюховецького неабияке враження, він уперше замислився, чи втримається на гетьманстві проти волі Запоріжжя. Тому листа запорожців надіслав царю з проханням прислати йому (Брюховецькому) якнайбільше війська, щоб обороняти його.

За незрозумілих обставин, ймовірно, завдяки діям Брюховецького та московських воєвод, кошового Васютенка в червні 1667 року позбавили булави, обравши отаманом Івана Ждана. Про подальшу долю Чемериса немає інформації.

Джерела[ред. | ред. код]