Осциляції Рабі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Осциляції Рабі - періодична зміна заселеностей рівнів дворівневої квантової системи в полі електромагнітної хвилі. Частота осциляцій залежить від інтенсивності хвилі та матричного елементу переходу між рівнями.

Частота осциляцій, яку називають частотою Рабі, задається формулою

 \Omega = \sqrt{\Omega_0^2 + \Delta^2 } ,

де  \Omega_0 = |\mathbf{d}\cdot\mathbf{E}|/\hbar ,  \mathbf{E} - напруженість електричного поля електромагнітної хвилі,  \mathbf{d} - дипольний момент переходу,  \hbar - зведена стала Планка,  \Delta = \omega - \omega_0 - непопадання частоти електромагнітної хвилі в резонанс.

Ефект названий на честь американського фізика Ісидора Рабі.

Якісне пояснення[ред.ред. код]

Якщо квантову дворівневу систему помістити в поле електромагнітної хвилі, резонансної з різницею енергій рівнів, то з часом, система, яка спочатку перебувала в основному стані, стане переходити в збуджений стан, поглинаючи енергію електромагнітного поля. Швидкість цього процесу залежить від інтенсивності електромагнітної хвилі. Поступово, стан системи змінюватиметься і в певний момент часу система опиниться в збудженому стані. Але квантова система може не тільки поглинати електромагнітні хвилі, а й випромінювати їх. В будь-який момент часу відбуваються обидва процеси. Коли квантова система перебуває цілком у збудженому стані, випромінювання переважатиме над поглинанням, і надалі система переходитиме в основний стан, аж поки повністю не поверне енергію електромагнітному полю. Надалі цикли продовжуватимуться до безмежності.

Посилання[ред.ред. код]

Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.