Осциляції Рабі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Осциляції Рабі - періодична зміна заселеностей рівнів дворівневої квантової системи в полі електромагнітної хвилі. Частота осциляцій залежить від інтенсивності хвилі та матричного елементу переходу між рівнями.

Частота осциляцій, яку називають частотою Рабі, задається формулою

,

де , - напруженість електричного поля електромагнітної хвилі, - дипольний момент переходу, - зведена стала Планка, - непопадання частоти електромагнітної хвилі в резонанс.

Ефект названий на честь американського фізика Ісидора Рабі.

Якісне пояснення[ред.ред. код]

Якщо квантову дворівневу систему помістити в поле електромагнітної хвилі, резонансної з різницею енергій рівнів, то з часом, система, яка спочатку перебувала в основному стані, стане переходити в збуджений стан, поглинаючи енергію електромагнітного поля. Швидкість цього процесу залежить від інтенсивності електромагнітної хвилі. Поступово, стан системи змінюватиметься і в певний момент часу система опиниться в збудженому стані. Але квантова система може не тільки поглинати електромагнітні хвилі, а й випромінювати їх. В будь-який момент часу відбуваються обидва процеси. Коли квантова система перебуває цілком у збудженому стані, випромінювання переважатиме над поглинанням, і надалі система переходитиме в основний стан, аж поки повністю не поверне енергію електромагнітному полю. Надалі цикли продовжуватимуться до безмежності.

Посилання[ред.ред. код]