Отаман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ота́ман — в українській історії це був носій владних повноважень — у різний час різних категорій (найчастіше у війську).

Категорії отаманів[ред.ред. код]

Походження[ред.ред. код]

Старовинне слово, яке зустрічається в мовах степовиків (тюрків, казахів, киргизів, запорізьких і донських козаків тощо) для позначення начальника, старшого в тій чи іншій області чи справі. Чинні варіанти вимови і написання — отама́н, ота́ман, атама́н. Ймовірно походить від двох слів — «ота» («ата») — «батя», «батько», «тато» і «ман» — «людина». Таким чином первісне значення слова «отаман» — «батько людей» чи «людина, яка є батьком». Слово швидше за все походить з тих часів, коли Великим Степом кочували невеликі племена скотарів (родини, роди), які підкорялися одному батьку-начальнику (в українських перекладах Святого Письма їх ще називають патріархами). Ця степова родоплемінна організація в подальшому стала основою устрою Великої Степової Монгольської Імперії, побудованої великим Чингізом, якого степовики теж називали «батьком».

Люди, які вийшли з родо-племінної структури Великого Війська Степового, в подальшому стали основою для козацьких військ — Війська Запорізького і Війська Донського. Тому не дивно, що ці військові утворення перейняли багато чого з устрою і термінології війська Монгольської імперії, зокрема поняття отамана — батька-командира.

Таким чином отаман синонім-слів, начальник, керівник, старший, вождь, князь.

Типи козацьких отаманів[ред.ред. код]

Розрізняють такі різновиди отаманів: За джерелом влади і авторитету:

  • Виборний отаман — отаман, обраний колом козаків, яким він керує;
  • Наказний отаман — отаман, призначений чи затверджений волею виборного отамана вищого рангу, обраного цим колом козаків;
  • Самозваний отаман — людина, яку проголосили або вона сама себе проголосила отаманом, не погоджуючи своє рішення з колом.

За керівництвом:

  • Кошовий отаман
  • Курінний отаман
  • Сотенний отаман
  • Селищний отаман
  • Станичний отаман
  • Військовий отаман
  • Верховний отаман

Офіцерське звання Українських січових стрільців (1914-1918 )[ред.ред. код]

Знаки розрізнення отамана Українських січових стрільців (1914-1918)

Штаб-офіцерське військове звання українських січових стрільців, австро-угорським еквівалентом було військове звання «майор» (major). Вище за рангом ніж сотник, але нижче за підполковника.

Українські січові стрільці, українське добровольче національне формування (легіон) у складі австро-угорської армії мало такі ж знаки розрізнення як і інші підрозділи цісарського війська. Звання хоч і мали українську назву, але були порівняні до айстро-угорських. Знаки розрізнення були на петлицях (для УСС синього кольору) у вигляді шестипроменевих зірочок та галунів (широкого для штаб-офіцерів, вузького для хорунжого та підхорунжого) . У 1915 році був виданий указ щодо використання добровольцями чотирьохпроменевих зірочок як знаків розрізнення, замість шестипроменевих, також змінювалося їх розташування на петлицях. Але це нововведення не набуло широкого розповсюдження. Наприкінці 1916 року у Австро-угорській імперії була введена нова форма, для якої не передбачалися кольорові петлиці. Знаки розрізнення кріпилися на комірі мундиру, за ними нашивалися вертикальні кольорові стрічки (для українського легіону жовта та блакитна стрічки).

Знаками розрізнення отамана була одна срібляста металева шестипроменева зірочка на петлиці (чи на комірі мундиру). По петлиці йшов широкий золотистий галун.

Молодше звання
Сотник
Сотник
Українські січові стрільці
Українські січові стрільці
Отаман
Старше звання
Підполковник
Підполковник

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Історія України Це незавершена стаття з української історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Професія Це незавершена стаття про професію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.