Отрути

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Отрута)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Отрути
Зображення
Іконка
CMNS: Отрути у Вікісховищі

Отру́ти[1], тру́ти[2], трути́зни[3] — речовини, що здатні при дії на живий організм спричиняти різке порушення нормальної його життєдіяльності: отруєння або смерть.

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Віднесення тих або інших речовин до отрут є умовним, оскільки токсичність багатьох з них визначається обставинами або способом введення в організм. Токсичний хімікат — будь-який хімікат, який за рахунок свого хімічного впливу на життєві процеси може мати смертельний наслідок, призводити до тимчасової непрацездатності або заподіяти довготривалу шкоду людям чи тваринам.

До них належать усі такі хімікати, незалежно від їх походження чи способу їх виробництва і незалежно від того, чи вироблені вони на об'єктах, містяться у боєприпасах чи десь в іншому місці.

Дія отрут обумовлена їх хімічними реакціями з речовинами, що входять до складу клітин і тканин організму, а також що беруть участь у тканинному обміні (наприклад, при отруєнні синильною кислотою).

Сила і характер дії отрут залежать від їх хімічної структури, фізико-хімічних властивостей, структурних і функціональних особливостей організму, що обумовлює вибіркову токсичність отрути по відношенню до окремих видів тварин або рослин, а також «спорідненість» («тропність») до певних систем або органів (наприклад, нейротропні отрути, що вражають переважно нервову систему).

Отрути проникають в організм людини головним чином через травні і дихальні органи; з організму видаляються нирками, кишечником, легенями та ін.

За походженням отрути поділяють на рослинні, тваринні, мінеральні і продукти хімічного синтезу (отрути промислові, пестициди).

Вивченням дії отрут займається токсикологія.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]