Отруєння Сергія Скрипаля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Білий з жовтим намет накриває лавку, де Скрипалі були знайдені без тями
Mill — паб, який відвідав Скрипаль в день отруєння

Отруєння Сергія Скрипаля — спроба вбивства колишнього співробітника російської військової розвідки Сергія Скрипаля, громадянина Великої Британії[1], та його доньки, громадянки Російської Федерації,[2][3] Юлії Скрипаль 4 березня 2018 року в Солсбері, Велика Британія. Імовірно здійснена російськими спецслужбами із застосуванням хімічної зброї — отруйної речовини нервово-паралітичної дії сімейства «Новичок». Подібний клас сполук розроблявся на території колишнього СРСР, є доступним виключно для урядових структур, а не для цивільного населення, що відразу наштовхнуло на версію про замовний характер вбивства, координованого з території Росії.

Цей замах став першим випадком застосування бойових отруйних речовин нервово-паралітичної дії на території країни — члена НАТО, від моменту утворення альянсу, та на території Європи — з часів Другої світової війни[4][5] і призвів до різкого погіршення відносин між Росією та Заходом[6].

Перебіг подій[ред.ред. код]

Сергія Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію, яка приїхала з Москви провідати батька, знайдено о 16:15 за грінвічським часом, непритомними, на лавці біля торгового центру The Maltings, без видимих ​​тілесних ушкоджень. Їх помітила лікар, яка здійснювала покупки разом із чоловіком. Скрипаля з дочкою екстрено госпіталізували в лікарню міста в стані важкого отруєння[7]. Обидва опинилися в реанімації в стані коми. Глава контртерористичного відділу Скотленд-Ярду заявив, що отруєння кваліфіковано як замах на вбивство.

Усього лікарі оглянули 21 особу (як працівників екстрених служб, так і громадян);[8][9] троє поліцейських довелось відправити до лікарні: у двох були легкі симптоми, а один, детектив Нік Бейлі, опинився в реанімації[10][11]. Станом на 11 березня Скрипаль та його донька перебували в тяжкому стані, а детектив Бейлі — вже в стабільному[12][13].

За словами Віла Мірзаянова (завдяки якому світ дізнався про отруйні речовини «Новичок»), цей зразок хімічної зброї був навмисно створений для того, аби завдавати непоправної шкоди. Навіть якщо і вдасться врятувати життя Сергію Скрипалю та його доньці, вони до кінця своїх днів залишаться інвалідами та потребуватимуть спеціалізованої медичної допомоги[14]. Схожої думки і Володимир Углєв, який брав участь у створенні цих отруйних речовин. Він вважає, що якщо Скрипалі отримали летальну дозу, то вони навряд чи зможуть прожити без систем штучного забезпечення життя, їх можна вважати живими лише дуже умовно, фактично, вони вже не жильці[15].

14 березня в ЗМІ потрапила інформація про те, що слідство вивчає можливість отруєння Скрипалів у їхній машині — червоному BMW 3-ї серії. Імовірно отруйною речовиною було змащено ручку дверцят, або ж її було впорснуто у систему вентиляції автомобіля[16]. Проте вже 18 березня ЗМІ (з посиланням на джерела у слідстві) повідомляли, що отрута була у вигляді дрібнодисперсного порошку, знаходилась в системі вентиляції автомобіля, та відомо про 38 чоловік, які мали контакт з отрутою[17].

16 березня 2018 року Слідчий комітет Російської Федерації відкрив кримінальні справи за фактом замаху на вбивство Юлії Скрипаль, а також за фактом вбивства російського бізнесмена Миколи Глушкова в Лондоні. Щодо отруєння Скрипаль справу порушено за ч.3 ст.30, п. «Е», ч. 2 ст. 105 (Замах на вбивство, скоєний загальнонебезпечним способом) КК РФ. Щодо Глушкова справу відкрито за ст. 105 КК РФ (Убивство) КК РФ[18].

19 березня 2018 року до Великої Британії мали прибути експерти Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) для відбору зразків отруйної речовини, якою було скоєно замах, для подальшого аналізу у вибраних ОЗХЗ лабораторіях. Міністерство зовнішніх справ Великої Британії очікує отримати результати аналізу щонайменше за два тижні[19].

22 березня 2018 року детектив Нік Бейлі був виписаний з лікарні. Всього по медичну допомогу на той момент звернулось близько 50 чоловік. Спеціальний суд, який займається питаннями осіб, що не здатні надати відповідь, надав дозвіл слідчим відібрати проби крові Скрипалів для подальшого аналізу фахівцями ОЗХЗ[20].

Реакція[ред.ред. код]

6 березня прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не мають жодної інформації про отруєння колишнього розвідника, але тим не менше Москва готова співпрацювати зі слідством.

12 березня 2018 року Володимир Путін і Дмитро Пєсков відмовилися відповідати на запитання преси про інцидент, заявивши, що вони не мають відношення до російського уряду, а російська сторона зробила заяви, що демонструють прагнення дистанціюватися від події і натяки на підступні дії недоброзичливців Росії. Такі самі заяви були зроблені після отруєння[en] у Британії підполковника Олександра Литвиненка[21].

12 березня Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, у виступі перед парламентом, повідомила, що отруєння було викликане бойовою нервово-паралітичною речовиною типу «Новичок», яка була розроблена в СРСР, і що, «з великою ймовірностю», до замаху на вбивство Скрипаля причетна Росія. При цьому Мей назвала отруєння колишнього розвідника «актом незаконного застосуванням сили проти громадян Великої Британії на її території» й висунула Росії ультиматум[22]. Версію про причетність Росії до отруєння підтримав Президент США Дональд Трамп[23]. Росія цей ультиматум залишила без відповіді[24].

14 березня, за окремими відомостями, колишніх росіян, які переховуються у Великій Британії від режиму Путіна, взяли під охорону[25].

14 березня, ще до екстреного засідання РБ ООН відбулось засідання ради НАТО, на якому Велика Британія повідомила останні новини стосовно використання хімічної зброї 4 березня. Союзники висловили глибоке занепокоєння через перше відоме використання отруйних речовин нервово-паралітичної дії на території країни-члена НАТО від моменту утворення альянсу. Союзники висловили солідарність з Великою Британією та запропонували допомогу у розслідуванні, а також закликали Росію надати відповідь на поставлені Великою Британією запитання та надати повну й вичерпну інформацію про «Новичок» Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Союзники погодились, що напад із його використанням є явним порушенням міжнародних норм і угод[4].

15 березня 2018 року лідери Великої Британії (Тереза Мей), Німеччини (Анґела Меркель), США (Дональд Трамп) та Франції (Еммануель Макрон) виступили зі спільною заявою, в якій назвали «єдиною правдоподібною версією» відповідальність Росії за скоєний замах на Скрипалів, який став першим випадком застосування бойових отруйних речовин нервово-паралітичної дії на території Європи з часів Другої світової війни[5].

19 березня 2018 року Рада міністрів закордонних справ ЄС засудила замах на вбивство Скрипалів 4 березня 2018 року, а також визнала застосування бойової отруйної речовини неприпустимим порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, міжнародного законодавства та основаного на правилах світового порядку. Рада міністрів також закликала Росію терміново надати відповіді на всі поставлені Великою Британією запитання та повністю задекларувати «Новичок» в ОЗХЗ[26].

Наслідки[ред.ред. код]

12 березня уряд Великої Британії висунув режиму Путіна ультиматум: міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон повідомив російському послу про вимогу надати «повну та вичерпну інформацію» про стан програми «Новичок» ОЗХЗ до кінця вівторка (13 березня). Якщо російській владі не вдасться надати переконливу та правдиву інформацію (англ. credible response), уряд Великої Британії вважатиме цей випадок незаконним застосуванням сили Російською Федерацією проти Об'єднаного королівства[22].

Слід звернути увагу, що в ультиматумі вжито термін англ. unlawful use of force — незаконне застосування сили, а не англ. armed attack — збройний напад, що важливо з погляду міжнародного права і міжнародних договорів, зокрема, статті 5 статуту НАТО[27]. Крайній термін було обрано не випадково: союзникам Великої Британії мало вистачити часу на аналіз та формулювання власної відповіді. «Висока імовірність» скоєння замаху російськими спецслужбами (англ. highly likely) відповідає найвищому рівню впевненості британської розвідки у певних висновках[28].

14 березня уряд Великої Британії скликав екстрене засідання РБ ООН для обговорення отруєння Сергія Скрипаля. Засідання мало відбутись у другій половині дня (чи надвечір) за європейським часом[29]. Але вже вдень Тереза Мей оголосила про рішення уряду Великої Британії вислати з країни 23 російських шпигунів, які працювали в країні під дипломатичним прикриттям. Також уряд готовий до замороження будь-якої власності Російської Федерації щойно стане відомо, що вона становить загрозу або використовується проти британських громадян[30]. Крім того, були заморожені зустрічі високопосадовців та скасований візит Сергія Лаврова до Британії[31].

Таким чином:

 • З країни терміново висилаються 23 російські дипломати, яких Лондон вважає співробітниками розвідки. Їм надали тиждень на збори й виїзд із країни. Прем'єр підкреслила, що ця висилка стане найбільшою за останні 30 років і «підірве діяльність російської розвідки в Британії на довгі роки».
 • Британія також відкликала запрошення голові російського МЗС Сергію Лаврову відвідати Лондон.
 • Британські високопосадовці та члени королівської родини не поїдуть на Чемпіонат світу з футболу, який пройде влітку в Росії.
 • Лондон має намір посилити контроль приватних літаків і перевірки на всіх митницях.[32]

Міністр внутрішніх справ Великої Британії Ембер Радд повідомила, що поліція та розвідка перегляне справи про смерть 14 відомих росіян у Великій Британії, зокрема, це стосується Бориса Березовського та його близьких соратників[33].

17 березня Росія у відповідь оголосила про висилку 23 дипломатичних співробітників посольства Великої Британії в Москві. У МЗС Росії також заявили, що РФ відкликає згоду на відкриття та функціонування генерального консульства Великої Британії в Санкт-Петербурзі[34]. Крім того, буде закрито Британську раду[35].

20 березня 2018 року за російськими дипломатами прилетів до Великої Британії літак Іл-96 з бортовим номером RA-96023, який раніше був поміченій у справі про контрабанду наркотиків (кокаїну) з Аргентини[36].

23 березня 2018 року ЄС відкликав Маркуса Едерера (нім. Markus Ederer) — свого посла до Росії для «консультацій». На цей час британські дипломати вже покинули країну[37].

Пов'язані події[ред.ред. код]

 • За останні роки у Великій Британії були вбиті, або померли за дивних обставин 14 політичних супротивників путінського режиму — такі як Олександр Литвиненко, Борис Березовський, грузинський економіст та державний діяч Бадрі Патаркацишвілі або інформатор фонду Hermitage Capital у справі розслідування вбивства Сергія Магнітського Олександр Перепеличний.
 • Як стало відомо часопису «The Telegraph», під час життя у Солсбері Сергій Скрипаль регулярно зустрічався та спілкувався з автором «російського досьє» Трампа, колишнім офіцером MI6 Кристофером Стілом.[38]
 • Колишній офіцер КДБ та «подвійний агент» Борис Карпічков, який переховується у Великій Британії і який також пережив хімічний замах російських «органів» у 2006-2007 рр, повідомив, що 12 лютого 2018 він отримав попередження телефоном від неназваного російського розвідника про те, що «з ним невдовзі скоїться щось погане». Поряд з іменем Карпічкова телефонуючий назвав ще кілька імен потенційних жертв, серед яких було також ім'я Сергія Скрипаля. Карпічков стверджує, що взагалі вперше почув про Скрипаля.[39]
 • Колишній соратник Бориса Березовського та топ-менеджер компанії «Аерофлот» Микола Глушков знайдений мертвим 12 березня 2018 у своєму домі в Лондоні. Британські ЗМІ повідомили, що на шиї Глушкова поліція знайшла сліди задушення[40]. За результатами розтину тіла смерть Глушкова було кваліфіковано як вбивство і розпочате слідство[41].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. May to announce measures against Russia. BBC News. 2018-03-14. Процитовано 15 March 2018. 
 2. Лавров заявил о российском гражданстве Юлии Скрипаль. РБК. Процитовано 15 March 2018. 
 3. В МИДе прокомментировали историю с экс-полковником ГРУ Скрипалем. РБК. Процитовано 15 March 2018. 
 4. а б Statement by the North Atlantic Council on the use of a nerve agent in Salisbury. Press Release (2018) 033. 2018-03-14. 
 5. а б Allies condemn chemical attack on ex-spy. BBC News. 2018-03-15. 
 6. Експерт: почалася "справжня холодна війна", яку Росія "ніколи" не виграє
 7. Russian spy: Sergei Skripal collapsed alongside daughter
 8. Up to 21 people treated after nerve agent attack on Russian spy Sergei Skripal. ITV News. 8 March 2018. Процитовано 9 March 2018. 
 9. World at One. BBC Radio 4. Подія відбулася 21m47s. “there was some erroneous reporting that there were 21 other people being treated, that is not true, there has only been these three casualties and they are all still in hospital”
 10. Russian spy 'attacked with nerve agent'. BBC News. 7 March 2018. 
 11. Robert Mendick (9 March 2018). Russian spy may have been poisoned at home, police believe, as military deployed to Salisbury. Telegraph. 
 12. Russian ex-spy, daughter still critical. SBS. 11 March 2018. 
 13. Patrick Sawer (11 March 2018). Poisoned police officer: 'I'm not a hero. I was just doing my job'. Telegraph. 
 14. Hannah Thomas-Peter (2018-03-14). Spy poisoning: Novichok inventor says hundreds could be at risk for years. Sky News. 
 15. vetlana Reiter, Natalia Gevorkyan (2018-03-21). The scientist who developed “Novichok”: “Doses ranged from 20 grams to several kilos”. The Bell. 
 16. Richard Spillett, Will Stewart, Gareth Davies, Claire Duffin, Chris Greenwood (2018-03-14). Russian poison probe spreads as Army seize truck 30 miles from Salisbury and hunt is on for mystery couple seen near spy and his daughter shortly before they collapsed. Daily Mail. 
 17. TERRY MORAN, CHRIS VLASTO, JAMES GORDON MEEK (2018-03-18). Russian ex-spy's poisoning in UK believed from nerve agent in car vents; at least 38 others sickened: Sources. ABC News. 
 18. Слідком РФ відкрив справу за фактом отруєння дочки Скрипаля. Ліга.news. 2018-03-16. 
 19. Chemical Weapons Experts In Britain To Collect Toxin Samples. RFE/RL. 2018-03-19. 
 20. Russian spy poisoning: Policeman discharged after Salisbury attack. BBC News. 2018-03-22. 
 21. Сходства и отличия российской реакции на отравление Литвиненко и Скрипаля (рос.)
 22. а б Russian spy: Highly likely Moscow behind attack, says Theresa May. BBC News. 2018-03-12. 
 23. Отравление разведчика Скрипаля: стала известна реакция США на причастность России
 24. Отравление Скрипаля: Россия не ответила на ультиматум Британии до истечения срока
 25. Укрывшихся в Великобритании россиян взяли под охрану (рос.)
 26. Statement by the Foreign Affairs Council on the Salisbury attack. European Council. 2018-03-19. 
 27. Ashley Deeks (2018-03-13). Prime Minister May’s Use-of-Force Claim: Clarifying the Law That Governs the U.K.’s Options. Lawfare. 
 28. Matt Tait (2018-03-13). U.K. Prime Minister's Speech on the Russian Poisoning of Sergei Skripal: Decoding the Signals. Lawfare. 
 29. Russian spy: UK to brief UN on former Russian spy attack. BBC News. 2018-03-14. 
 30. Britain to expel 23 Russian diplomats, freeze Russian state assets. Reuters. 2018-03-14. 
 31. Britain to expel 23 Russian diplomats in nerve agent case and will block all high-level contacts with Moscow. Washington Post. 2018-03-14. 
 32. Британія вишле 23 російських дипломатів через отруєння Скрипаля. ВВС-новини. 2018-03-14. 
 33. Russia spy poisoning: Rudd says inquiry widened to other deaths. BBC News. 2018-03-13. 
 34. Росія висилає британських дипломатів та запроваджує інші санкції. Європейська правда. 17 березня 2018. Процитовано 17 березня 2018. 
 35. Russia spy poisoning: 23 UK diplomats expelled from Moscow. BBC News. 2018-03-17. 
 36. Самолет из «кокаинового дела» прилетел в Лондон в день высылки дипломатов. RTVi. 2018-03-20. 
 37. Russian spy: EU recalls Russia ambassador after nerve agent attack. BBC News. 2018-03-23. 
 38. The Telegraph: Poisoned Russian spy Sergei Skripal was close to consultant who was linked to the Trump dossier.(англ.)
 39. The New York Times: New Zealand to Investigate Decade-Old Poisoning Claim.(англ.) 14.03.2018
 40. Бі-бі-сі: В Лондоне найден мертвым соратник Березовского. 13.03.2018
 41. Robert Booth, Luke Harding, Andrew Roth, Patrick Wintour (2018-03-17). Police launch murder inquiry over death of Nikolai Glushkov. The Guardian. 

Посилання[ред.ред. код]