Очерет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Очерет
Очерет звичайний (Phragmites australis)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Злакові (Poaceae)
Підродина: Arundinoideae
Триба: Molinieae
Підтриба: Moliniinae
Рід: Очерет (Phragmites)
Adans., 1763
Синоніми[1]

Czernya C.Presl
Miphragtes Nieuwl., nom. inval.
Oxyanthe Steud.
Trichodon Benth., orth. var.
Trichoon Roth
Xenochloa Roem. & Schult.

Вікісховище: Phragmites

Очере́т[2][3] (Phragmites) — рід багаторічних трав'янистих рослин родини тонконогових.

Назва[ред. | ред. код]

Phragmites japonica
Phragmites karka
Зарості очерету на Святошинських ставках у Києві
Стара хата в селі Кругляківка Куп'янського району Харківської області, вкрита очеретом

Латинська назва «Phragmites» походить від грецького слова «Фрагма» (огорожа, паркан); зарості очерету зазвичай оточують водойми подібно огорожі. В Україні очеретом також називають єдиний представник цього роду, що тут зростає очерет звичайний (Phragmites australis).[2] Також очеретом часто помилково називають іншу рослину з родини тонконогових — рогіз.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Багаторічні трави з повзучим кореневищем. Стебла високі, від 2—4 до 9 м заввишки, 2 см завтовшки, порожнисті, гладкі, до верхівки вкриті довгими лінійно-ланцетними листками. Листя до 7 см завширшки, з гострими ріжучими краями. Квітки червонувато-фіолетові, зібрані в суцвіття — велику розлогу волоть, що складається з безлічі волохатих колосків. Після дозрівання плодів колоски відокремлюються і легко переносяться вітром. Стебло після цвітіння стає дуже твердим і міцним, але залишається досить гнучким і не ламається на сильному вітрі.

Види[ред. | ред. код]

За даними спільного інтернет-проекту Королівських ботанічних садів у К'ю і Міссурійського ботанічного саду The Plant List рід Phragmites налічує 4 визнаних види:[4]

В Україні широко поширений очерет звичайний (Phragmites australis).

Екологія[ред. | ред. код]

Очерет завжди утворює великі зарості. Його довгі кореневища постійно ростуть і розгалужуються, захоплюючи нові простори. Під сильними поривами вітру стебла очерету можуть згинатися так, що торкаються поверхні води, але майже ніколи не ламаються. В Україні очерет росте на вологих луках, болотах, по берегах річок, озер та інших місцях з близькими ґрунтовими водами. У великій кількості зростає у пониззях Дніпра, Дунаю, Дністра. Очерет витримує значне засолення ґрунтів, росте по берегах солоних озер і заток Чорного та Азовського морів.

Застосування[ред. | ред. код]

Зарості очерету мають важливе екологічне значення: оселившись на багнистих або болотистих місцях, очерет згодом перетворює їх в сухіші ділянки: велика маса листя і стебел випаровує багато вологи, немовби всотуючи її з сирого ґрунту. Очерет бере участь в утворенні торфу. Він містить цукри, білкові речовини. Очерет використовують його на корм худобі для виготовлення силосу, трав'яного борошна, брикетів. Це цінний корм для ондатри й нутрії, лося, оленя. Люди плетуть з нього циновки, кошики, легкі дачні меблі. У безлісних місцевостях стебла служать паливом і сировиною для виробництва паперу; широко використовують як місцевий будівельний матеріал, ними іноді криють дахи. Ніжні молоді пагони очерету їстівні, за смаком нагадують спаржу. З рослин добувають смоли, оцтову кислоту, метиловий спирт.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Genus: Phragmites Adans. U.S. National Plant Germplasm System. Міністерство сільського господарства США. Процитовано 20.12.2018. (англ.)
  2. а б Phragmites // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Довідник назв рослин України від Наукового товариства імені Шевченка, Лісівничої академії наук України, за участю працівників Державного природознавчого музею НАН України та студентів і викладачів Прикарпатського лісогосподарського коледжу; розробка вебресурсу: Третяк Платон Романович
  4. Список видів роду Phragmites. The Plant List ((англ.)) . Royal Botanic Gardens, Kew & Missouri Botanical Garden. Процитовано 20.12.2018.
  5. Phragmites japonicus. Королівські ботанічні сади в К'ю. Процитовано 20.12.2018. (англ.)
  6. Phragmites karka. Королівські ботанічні сади в К'ю. Процитовано 20.12.2018. (англ.)
  7. Phragmites mauritianus. Королівські ботанічні сади в К'ю. Процитовано 20.12.2018. (англ.)

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]