Очисні роботи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Очисні́ робо́ти (рос. очистные работы, англ. stoping, second working, нім. Abbau m, Abbauarbeiten f pl, Gewinnung f, Gewinnungsarbeiten f pl) — сукупність гірничих робіт, що виконуються у підземній очисній виробці з метою видобування корисної копалини.

На в у г і л ь н и х шахтах комплекс процесів і операцій включає: руйнування товщі з відділенням вугілля від вибою та навантаження його на транспортний механізм, доставку до транспортної виробки, кріплення очисної виробки, управління гірничим тиском.

На р у д н и х шахтах О.р., як правило, включають: відбійку — відокремлення руди від масиву і її дроблення; доставку рудної маси до транспортних виробок; повторне дроблення руди; іноді — закладення або кріплення очисного простору.

До очисних робіт належать роботи з видобування корисної копалини в частині родовища, де виконані підготовчі й нарізні роботи.

ТЕХНОЛОГІЧНА СХЕМА ОЧИСНИХ РОБІТ — опис способів виконання та взаємне поєднання у часі і просторі процесів виймання корисних копалин в очисному вибої та транспортування, а також кріплення і провітрювання виробки. Визначається гірничо-геологічними умовами.

Очисні роботи включають такі основні виробничі процеси:

Виробки, утворені при очисному видобуванні руди, називають очисними виробками або очисним простором. До них належать: воронки, компенсаційні й вирубні камери, відрізні щілини, видобувні камери, траншеї.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерело: Положення про проектування гірничодобувних підприємств України та визначення запасів корисних копалин за ступенем підготовленості до видобування.

Література[ред. | ред. код]