Ошибана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ошибана (яп. 押し花, англ. oshibana, пресована флористика) — різновид флористики, виготовлення картин з природних матеріалів — листя, квітів, пуху та ін.

Техніка[ред. | ред. код]

Природний матеріал рослинного походження (квіти, листя, насіння, тополиний пух, трава, кора дерев тощо) висушується під ґнітом або в гербарній сітці (іноді застосовуючи спеціальну попередню обробку) та стає пласким, часом міняє колір. Далі матеріал, підготований до використання, розміщується та приклеюється (чи закріплюється іншим чином) до основи (особливі різновиди паперу, тканини). Іноді, перед нанесенням матеріалу на папір, його попередньо «відмивають» аквареллю.

Кожен елемент із особливою ретельністю та обережністю розміщується на своєму місці; уява та ювелірна точність митця примушує листя перетворитися на дерева, пелюстки — на силуети гір.

Rose herbarium specimen.jpg
Dihuang herbarium.jpg

Поширення[ред. | ред. код]

Цей різновид декоративно-прикладного мистецтва почав поширюватися у Вікторіанську епоху, та набув другого життя приблизно в останні 30 років. Значне поширення ошибана має в Японії, де вона виникла приблизно 6 століть тому. Японці для виготовлення ошибана-картин використовують пласкі засушені рослини. Безліч книг та веб-сайтів з картинами та інструкціями присвячені цьому виду мистецтва.

В СРСР та, пізніше, країнах СНД традиції ошибани походять від Зінаїди Мамонтової, яка присвятила багато часу та сил розробці технології засушування матеріалів рослинного походження, яка дозволила б зберегти їх природний колір та форму.[1][2]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Мамонтова З. А. Методы сушки декоративных растений // Бюл. Гл. ботан. сада. — 1949. — Вип. 4. — С. 66—67.
  • Мамонтова З. А. Засушивание растений и сохранение их формы. — М. : Госсельхозиздат, 1959. — 180 с.
  • Белецкая Л. Б. Прессованная флористика: картины из цветов и листьев. — М. : Изд-во Эксмо, 2006. — 64 с. — 5000 прим. — ISBN 5-699-15301-2.
  • Белецкая Л. Б. Креативные картины из природных материалов. — М. : Изд-во Эксмо, 2006. — 64 с. — (Азбука рукоделия) — 5000 прим. — ISBN 5-699-15802-2.
  • Burkhart, W. Eugene, Jr. Pressed Flower Art: Tips, Tools, and Techniques for Learning the Craft. — Mechanicsburg, PA : Stackpole Books, 2008.
Casearia gladiiformis, pressed leaves.jpg