П'явки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
П'явки
Leech in water.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eucaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Кільчасті черви (Annelida)
Надклас: Пояскові черви (Clitellata)
Клас: П'явки (Hirudinida)
Підклас: П'явки (Hirudinea)
Lamarck, 1818
Ряди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Leeches
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hirudinea
ITIS logo.svg ITIS: 69290
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6403

П'явки (Hirudinea) — клас безхребетних тварин типу Кільчасті черви. Мають тіло завдовжки до приблизно 20 см, воно поділяється на 34 сегменти. Існують прісноводні, морські та сухопутні види п'явок. Як і решта пояскових червів мають поясок (clitellium), де формуються яйця. Рухаються пявки за допомогою присосок. Розвиток - прямий. У п'явок наявні як чоловічі, так і жіночі статеві органи. Але ці хижаки не є гермафродитами, бо для запліднення їм потрібне спарювання з іншими особинами, п'явки запліднюють одна одну "валетом".

В Україні — понад 25 видів, у тому числі: європейська медична п'явка‎ (Hirudo medicinalis) довжиною 80 — 120 мм, а також її родич Hirudo verbana, поширені у прісних водах, переважно у стоячих водоймах. П'явки, що належать до цих видів, живляться кров'ю хребетних тварин (земноводних і великих ссавців, зокрема людини).

Європейська медична п'явка‎ та деякі споріднені види використовуються в медицині при лікуванні тромбофлебіту, деяких форм гіпертонічної хвороби та ін. захворювань. П. риб'яча (Piscicola geometra), довжина до 30 мм, нападає на рибу у великій кількості, спричинює захворювання відоме п. н. пісцикольоз. Тільки Україну й суміжні області Росії охоплює ареал рідкісного виду Псевдотрохета п'ятикільчаста (Fadejewobdella quinqueannulata), що мешкає у невеликих пересихаючих тимчасових водоймах. У природні гідроекосистеми України можливе вселення південноамериканського виду Helobdella triserialis, що був знайдений у акваріумах. П. зустрічаються не тільки в прісних водоймах і на суходолі, а також у морях і океанах. Серед них — морська риб'яча п. з незвичайною формою тіла Phyllobdellina kozatshenkoi, що паразитує на камбалах у прибережних водах Курильських островів.

Насправді, п'явки - дуже цікаві істоти і славу злісних кровопивців мають незаслужено, а, напевно, через неусвідомленої гидливості деяких людей до них. Ці маленькі кровососи мають величезну кількість чутливих рецепторів. Їх тіло покрите клітинами, за допомогою яких вони здатні вловлювати будь-який рух і чіплятися за будь-яку поверхню.

Крім того, вони можуть довго переслідувати свою жертву за запахом. Саме завдяки існуванню такого стимулу, п'явки можуть обходитися без їжі майже шість місяців. Тепло тіла жертви є кінцевою метою для цього кровопивці. Рот п'явки має три щелепи і триста зубів, які з легкістю впиваються в шкіру, а завдяки еластичній будові свого тіла під час харчування п'явка здатна збільшуватися в розмірі в п'ять разів.

П'явки сприяють відновленню живлення пошкоджених тканин. Голодна п'явка висмоктує «стару» кров, так що свіжа кров, збагачена киснем, надходить в пошкоджену ділянку, поки та остаточно не відновиться. Систематичне застосування п'явок може зменшити головний біль і знизити артеріальний тиск у людей, що страждають гіпертонією.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]