П'ятиборство (легка атлетика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

П’ятиборство — один з видів легкої атлетики, під час якого проводяться п’ять індивідуальних змагань з різних дисциплін[1].

Статус

[ред. | ред. код]

Їх результати підраховуються згідно з турнірною таблицею, яка базується на відповідному світовому рекорді. Переможцем стає той учасник, який набрав найвищий бал з усіх п’яти піддисциплін. Типовим для п'ятиборства є акцент на універсальність, оскільки стрибки і бігові дисципліни поєднуються. Однак існують і більш спеціалізовані формати, такі як метання.

У комбінованих змаганнях на відкритому повітрі переважна кількість чоловіків займаються десятиборством, а жінки семиборством . І все ж, змагання, а іноді і чемпіонати з п'ятиборства все ще проводяться.

З 1985 року жіночі змагання з п'ятиборства проводяться в закритому приміщенні і включають в себе 60-метровий біг з бар’єрами, стрибки у висоту, штовхання ядра, стрибки у довжину та біг на 800 метрів . Змагання з усіх дисциплін проводяться протягом одного дня.

Описане тут п'ятиборство не слід плутати з "сучасним п'ятиборством" .

П’ятиборство серед чоловіків

[ред. | ред. код]

П’ятиборство серед чоловіків вперше відбулося на Позачергових Олімпійських іграх 1906 року і складалося із стрибків у довжину з місця, метання диска (грецький стиль), метання списа, бігу на 192 метри та греко-римської боротьби.

З 1912 по 1924 п'ятиборство, так само як і десятиборство, було частиною Олімпійських ігор. Воно складалося зі стрибків у довжину, метання списа, бігу на 200 метрів, метання диска та бігу на 1500 метрів і проводився протягом одного дня. Не було зареєстровано жодного світового рекорду. Ця послідовність дисциплін і сьогодні є однією з найпоширеніших. Його іноді називають Міжнародним п'ятиборством . На чемпіонатах Німеччини це змагання проводилося з 1952 по 1973 рік, тому воно досі входить до списку найкращих. Перевага в порівнянні з десятиборством полягає в тому, що в ньому відсутні фізично і технічно складні дисципліни, такі як штовхання ядра, біг з перешкодами і стрибки з жердиною, що робить його більш доступним, особливо для молоді і спортсменів різної вікової категорії.

До цього так зване німецьке п'ятиборство було поширеним на чемпіонатах Німеччини з 1937 по 1951 рік. Це ніщо інше, як перший день десятиборства, тобто біг на 100 метрів, стрибки у довжину, штовхання ядра, стрибки у висоту та біг на 400 метрів . При цьому на всіх чемпіонатах Німеччини в цей період чемпіон з десятиборства був також чемпіоном з п’ятиборства. Це змінилося з 1952 року з переходом на міжнародну традиційну послідовність дисциплін, оскільки тепер п'ятиборство зазвичай проводилося паралельно з першим днем десятиборства, і спортсменам доводилося обирати одне з двох змагань.

Див. також: Олімпійські призери

П'ятиборство серед жінок

[ред. | ред. код]

П'ятиборство серед жінок проводиться з 1928 року, місце першого проведення - Німеччина. З 1964 по 1980 рік воно було частиною Олімпійських ігор. Потім його замінили семиборством.

Розвиток дисциплін багатоборства серед жінок
Рік Позначення Перший день змагань Другий день змагань
1928 рік П’ятиборство Штовхання ядра Стрибки у довжину 100 м Стрибок у висоту Метання списа
1949 рік Штовхання ядра Стрибок у висоту 200 м 80-метровий біг з бар’єрами Стрибки у довжину
1961 рік 0 80-метровий біг з бар’єрами Штовхання ядра Стрибок у висоту Стрибки у довжину 200 м
1969 рік 100-метровий біг з бар’єрами Штовхання ядра Стрибок у висоту Стрибки у довжину 200 м
1977 рік 100 м з бар’єрами Штовхання ядра Стрибок у висоту Стрибки у довжину 800 м ÷
1981 рік Семиборство 100-метровий біг з бар’єрами Штовхання ядра Стрибок у висоту 200 м Стрибки у довжину Метання списа 800 м

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]