П'ятизіркове звання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відзнака генералів або адміралів тарифного розряду OF-10.

П'ятизіркове звання найвище військове звання, вперше використане у США в 1944, з відзнакою з п'яти зірок,[1] і відповідає званням у інших країнах. Звання належить найвищим оперативним військовим командирам, і за тарифним разрядом НАТО має кодування OF-10.

Не у всіх арміях світу є таке звання, а у тих де є відзнака не обов'язково налічує п'ять зірок. Наприклад: відзнака французького maréchal de France має 7 зірок; відзнака португальського marechal має чотири золотих зірки; а багато відзнак Співдружності націй взагалі не мають зірок.

Зазвичай, п'ятизіркові офіцери мають звання генерал армії, адмірал флоту, фельдмаршал, маршал повітряних сил, генерал повітряних сил та інші схожі звання. П'ятизіркові звання є найвищими. Посада існує лише у деяких країнах і зазвичай її займають лише декілька офіцерів у воєнний час. У мирний час такі звання зазвичай є почесними.

Незважаючи на те, що п'ятизіркові офіцери є старшими офіцерами, існують і більш високі звання, наприклад, у США є звання адмірал флоту та генерал армій. Іншими високими званнями у двадцятому столітті були généralissime (Франція), generalisimo (Іспанія) та генералісимус (СРСР).

Австралійські звання[ред. | ред. код]

Лише один офіцер який народився в Австралії (сер Томас Бламлі) мав п'ятизіркове звання (фельдмаршал).[вн 2] Король Георг VI та принц Філіп мали всі три австралійські п'ятизіркові звання, і були єдиними власниками звань адмірала флоту та маршала ВПС.

Бразильські звання[ред. | ред. код]

У Бразилії п'ятизіркові звання використовують лише під час воєнних дій.

Хорватські звання[ред. | ред. код]

 • Stožerni general (букв. «штаб генерал», зазвичай перекладається як генерал армії) отримали шість осіб, жоден не перебував на службі.
 • Admiral flote (адмірал флоту). До 1999 звання мало назву stožerni admiral (букв. «штаб адмірал»); звання отримав лише Свєто Летіца — у березні 1996, за три місяці до відставки.

Індійські звання[ред. | ред. код]

Прапор використовують на машині маршала ВПС Індії. На ньому п'ять зірок
 • Адмірал флоту, ніколи не призначався
 • Фельдмаршал, отримали К. М. Каріаппа та Сем Манелшоу
 • Маршал ВПС, отримав Аржан Сінгх

Приблизно у 1998 в індійських ВПС почали використовувати петлиці. На петлиці маршала ВПС розташовано п'ять зірок.[2]

Індонезійські звання[ред. | ред. код]

П'ятизірковими званнями у Індонезії є:

 • Jenderal besar (гранд генерал) — отримали лише троє: Jenderal Besar Судірман, Jenderal Besar Абдул Харіс Насутіон, Jenderal Besar Сухарто (другий президент Індонезії)
 • Laksamana besar (гранд адмірал) — не було призначень
 • Marsekal besar (гранд маршал) — не було призначень

Італійські звання[ред. | ред. код]

Пакистанські звання[ред. | ред. код]

Наступні звання ніколи не призначалися:

Польські звання[ред. | ред. код]

Маршал Польщі (Marszałek Polski) п'ятизіркове звання польської армії. Зараз у Польщі не має живих маршалів, оскільки це звання дають лише командирам які перемогли у війні.

Іспанські звання[ред. | ред. код]

 • Капітан-генерал (Армія)
 • Капітан-генерал флоту
 • Капітан-генерал ВПС

Ці звання належать монархам.

Тайські звання[ред. | ред. код]

 • Chom Phon (тай. จอมพล), Королівські збройні сили
 • Chom Phon Ruea (тай. จอมพลเรือ), Королівські ВМС
 • Chom Phon Akat (тай. จอมพลอากาศ), Королівські ВПС

Усі три звання отримує монарх Таїланду після сходження на трон, оскільки він є головою Королівських збройних збройних сил Таїланду. З 1973 всі три звання зарезервовані за королівською родиною.

Звання Великої Британії[ред. | ред. код]

Відзнака британських п'ятизіркових командирів не має зірок; на номерному знаку штабної машини зображено п'ять зірок.[3]

Призначення на посаду адміралу флоту та маршала ВПС відбувається у мирний час лише за особливих обставин. Призначення на посаду фельдмаршала було зупинено у 1995 для зменшення витрат, але все одно інколи це відбувається.[4][5] Останнім п'ятизірковим призначенням стало призначення у 2012 принце Уельського почесним п'ятизірковим офіцером усіх трьох видів збройних сил, а також призначення колишнього начальника штаба оборони лорда Гатрі з Крейгейбанку на посаду почесного фельдмаршала.[6] У 2014 колишній начальник штаба оборони лорд Стірруп отримав звання почесного маршала авіації.[7]

Під час Другої світової війни та пізніше у НАТО, деякі п'ятизіркові британські командири мали звання верховний головнокомандувач об'єднаними силами НАТО, отримуючи оперативний контроль над усіма повітряними, наземними та морськими підрозділами, якими командували чотиризіркові командири багатонаціональних сил.

Звання США[ред. | ред. код]

До введення п'ятизіркового звання у 1944, два офіцери були отримали високі та унікальні звання адмірал флоту та генерал армій: адмірал Джордж Дьюї (призначений 4 березня 1903 зі старшинством с 2 березня 1899, помер у 1917) та генерал Джон Першинг (призначений у 1919, помер у 1948). У 1944 ВМС та армія визначили, що ці офіцери будуть старшими за тих офіцерів які отримають п'ятизіркове звання (але було незрозуміло, чи вони були старшими за званням або за старшинством через більш ранню дату звання).

П'ятизіркові звання з'явилися у військових США під час Другої світової війни це виникло через те, що деякі офіцери командували союзними офіцерами більш вищого рівня.[8] П'ятизіркових офіцерів не відправляли у відставку; вони залишалися на посаді до смерті.[9] П'ятизіркове звання було скасовано у 1981 зі смертю генерала армії Омара Бредлі.

Дев'ять американців отримали п'ятизіркове звання, одним з них був, Генрі Г. Арнольд, на двох службах (армія США, а пізніше у ВПС). З нагоди двохсотріччя США, Джордж Вашингтон, через 177 років після смерті, отримав найвище звання генерал армій. Це відбулося 4 липня 1976. У призначенні вказано, що його «звання і старшинство повинно перевершувати всі армійські звання у минулому або теперішньому».[вн 3]

Під час Другої світової війни та пізніше у НАТО, деякі п'ятизіркові американські командири мали звання верховний головнокомандувач об'єднаними силами НАТО, отримуючи оперативний контроль над усіма повітряними, наземними та морськими підрозділами, якими командували чотиризіркові командири багатонаціональних сил.

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

 1. а б в Відзнака адмірал флоту, фельдмаршал та маршал Королівських австралійських ВПС, залежить від періоду, і може бути ідентичною або дуже схожою на британську відзнаку. На даний час принц Філіп є єдиним утримувачем цих австралійських звань. Крім того у Новій Зеландії найвищім звання є тризіркове, (у Новій Зеландії не має чотиризіркових звань), принц Філіп є також утримувачем п'ятизіркових звань Нової Зеландії.
 2. Окрім Томаса Бламлі та англійця Вільяма Бердвуда, які мали звання фельдмаршала, усі інші утримувачі австралійських п'ятизіркових звань є протокольними.
 3. Наступні американці отримали п'ятизіркові звання:
        •   Адмірал флоту Вільям Д. Легі 15 грудня 1944
        •   Генерал армії Джордж Маршалл 16 грудня 1944
        •   Адмірал флоту Ернест Кінг 17 грудня 1944
        •   Генерал арміїy Дуглас Макартур 18 грудня 1944
        •   Адмірал флоту Честер Німіц 19 грудня 1944
        •   Генерал армії Дуайт Ейзенхауер 20 грудня 1944
        •   Генерал армії та ВПС Генрі Г. Арнолд     21 грудня 1944 & 7 травня 1949
        •   Адмірал флоту Вільям Голсі 11 грудня 1945
        •   Генерал армії Омар Бредлі 20 вересня 1950
        •   Генерал армій Джордж Вашингтон 4 липня 1976, з датою призначення 4 липня 1776a

  Терміни перших семи призначень полягали у встановленні як чіткого порядку старшинства, так і майже еквівалентності між службами армії і флоту. У 1949 Арнольд удостоївся честі отримавши перше та єдине до тепер звання генерала ВПС. Він єдиний американець який мав п'ятизіркове звання у двох вида збройних сил. Відповідно до закону Конгресу від 24 березня 1903 звання адмірала Джорджа Дьюї звучало як адмірал ВМС, звання яке було старшим за чотиризіркове і дорівнювало британському адміралу флоту. Адмірал Дьюї став єдиною особою якій надали таке звання, воно існувало до його смерті 16 січня 1917. Під час Другої світової звання адмірала ВМС було визнано старшим за звання адмірала флоту. 3 вересня 1919, Джон Першинг отримав звання генерал армій США (офіційно генерал армій Сполучених Штатів) в знак визнання його служби під час Першої світової війни. він єдина особа яка отримала таке звання за життя.

    Під час святкування двохсотріччя США, Джорджу Вашингтону посмертно призначили звання генерала армій Сполучених Штатів спільною резолюцією Конгресу Public Law 94-479 підписану 19 січня 1976, з набуттям чинності 4 липня 1976. Це дозволило стати Вашингтону самим старшим офіцером. Через те, що на момент прийняття резолюції відносно Вашингтона, Омар Бредлі був живий, а отже залишався на службі, звання генерала армії США виявилося старшим за звання генерала армії.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Oxford English Dictionary (OED), 2nd Edition, 1989. «five» … «five-star adj., … (b) U.S., applied to a general or admiral whose badge of rank includes five stars;»
 2. Indian Air Force :: Collar Tabs Архівовано 2009-12-30 у Wayback Machine.
 3. Dictionary of Vexillology, Rank Plate Архівовано 2014-12-16 у Wayback Machine.
 4. Heathcote, Tony (1999). The British Field Marshals, 1736–1997: A Biographical Dictionary. Barnsley: Pen and Sword Books. ISBN 978-0-85052-696-7. 
 5. Prince Charles awarded highest military ranks by Queen. BBC News. 15 June 2012. Архів оригіналу за 17 June 2012. Процитовано 17 June 2012. 
 6. Honorary Five Star Rank appointment. The British Monarchy. 16 June 2012. Архів оригіналу за 18 October 2012. Процитовано 22 June 2012. 
 7. 2014 Birthday Honours for service personnel and defence civilians. Ministry of Defence. 13 June 2014. Архів оригіналу за 6 July 2014. Процитовано 22 June 2014. 
 8. E. Kelly Taylor (2009). America's Army and the Language of Grunts: Understanding the Army Lingo Legacy. AuthorHouse. с. 283. ISBN 978-1-4389-6249-8. Архів оригіналу за 2014-01-07. 
 9. Spencer C. Tucker (2011). The Encyclopedia of the Vietnam War: A Political, Social, and Military History. ABC-CLIO. с. 1685. ISBN 978-1-85109-961-0. Архів оригіналу за 2015-04-07.