Павло Егінський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Павло Егінський
Народився 625
Егіна, периферія Аттика, Греція
Помер 690
Країна  Візантійська імперія
Діяльність лікар, iatrosophist
Знання мов середньогрецька
Жанр iatrosophiad
Paul of Aegina, as pictured in a 16th-century woodcut.

Павло Егінський (грец. Παῦλος Αἰγινήτης; Егіна, 625 – 690) – грецький лікар, найбільш відомий завдяки написанню «Медичної збірки в семи томах» (лат. «Compendii medici libri septem»). Уславився найсміливішим хірургом свого часу. В умовах крайнього негативного відношення до оперативного лікування він склав практичне керівництво по найрізноманітніших видах хірургії: пластичної, порожнинної, малої, військової. Крім того, Павло виконував ампутації, лікував вивихи і переломи; лікував рани і жіночі хвороби також за допомогою ножа.

З медичних джерел відомо, що пацієнти візантійських хірургів не страждали від болю, причому проводилася як місцева, так і загальна анестезія. У рукописному трактаті XIV століття представлений рецепт «усипляючого засобу для того, щоб оперований не відчував болю». Зілля готувалося з насіння блекоти, соку мандрагори, опію, імбиру, шафрану. Розтерті з водою, ці компоненти змочували губкою і давали вдихати хворому. Місцевий наркоз вироблявся в наступному порядку: суміш розтертої «куропаточної трави», землі, квасців, нарізаної шкірки (невідомого фрукта) розбавлялася водою до отримання густої суміші, формувалися і добре висушувалися пігулки. При вживанні пігулки розводили водою, а потім потрібне місце намазували сумішшю і обов'язково просушували. Лікар з острова Егіна брався за найважчі випадки, спираючись на досвід александрійських наставників.

Шоста книга його семитомника була оригінальною працею, яка свідчить про широку ерудицію автора і його високу хірургічну майстерність. Павло Егінський особливо ретельно вивчав проблеми воєнної хірургії і травматології, а також акушерства, офтальмології та інших розділів медицини. Він ввів маску для лікування косоокості та описав катаракту.

Життя[ред. | ред. код]

Нічого не відомо про його життя, крім того, що він народився на острові Егіна, і що він багато подорожував, відвідуючи, серед інших місць, Александрію. Його іноді називають Iatrosophistes , що означає лікаря, який подорожував з місця на місце, вправляючись у своїй професії. Визначити точний час, коли він жив, неможливо.

Медичні праці[ред. | ред. код]

З двох його творів до нашого часу дійшов лише один: медична збірка «Compendii medici libri septem» [Архівовано 18 серпня 2021 у Wayback Machine.] в 7 книгах. Збірка праць по акушерству і гінекології не збереглася. Роботи Павла першими оцінили греки, що відзначили оригінальність ідей, чистоту мови і доступність опису складних процедур. Самого автора і його літературну майстерність високо цінували араби, навіть за часів війни з Візантією. На заході твори Павла Егінського визнали лише в епоху ренесансу. Його радикальні методики, описані в розділі «Хірургія», викладалися як класичні в багатьох європейських університетах.

Вільям Олександр Грінхілл [Архівовано 6 березня 2021 у Wayback Machine.] писав, що його репутація в ісламському світі була дуже великою, і кажуть, що з ним консультувалися акушерки, через що він отримав ім'я Аль-Кавабелі або " Акушер ".  Арабські письменники зазначають, що він написав твір "De Mulierum Morbis" та інший "De Puerulorum Vivendi Ratione atque Curatione". Його визначний твір переклав на арабську мову Хунайн ібн Ішак [Архівовано 20 квітня 2020 у Wayback Machine.] .