Павуки-скакуни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Павуки-стрибуни
Період існування: Еоцен - посьогодні
Доросла самиця Phidippus mystaceus
Доросла самиця Phidippus mystaceus
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Павукоподібні (Arachnida)
Ряд: Павуки (Araneae)
Родина: Salticidae
(Blackwall, 1842)
Різноманіття
553 родів, 5025 видів
Distribution.salticidae.1.png
Підродини

Павуки-стрибуни (Salticidae) — родина з підряду аранеоморфних павуків, до якого входить понад 550 родів і 5000 видів, це приблизно 13% всіх видів павуків. У павуків-стрибунів гарний зір, вони ним користуються на полюванні та навігації. Павуки користуються легенями і трахейною системою, у них бімодальна дихальна система.

Місце проживання[ред.ред. код]

Ці павуки живуть в найрізноманітніших місцях. У тропічних лісах зустрічається безліч видів, також вони зустрічаються в помірній зоні лісів, напівпустелях, пустелях, а також у горах. Вид Euophrys omnisuperstes був знайдений на вершині гори Джомолунгма Ванлессом (англ. Wanless) в 1975 році. Деякі види з цієї родини, наприклад, звичайного павука-стрибуна (Salticus scenicus) можна помітити на кам'яних і цегляних стінах, на яких він гріється на сонці.

Зовнішність[ред.ред. код]

Павук-скакунчик

Всі види цієї родини мають вісім очей, розташованих у два ряди. Два великих висунутих вперед ока використовуються для стереоскопічного зору.

Вони мають найрізноманітніші малюнки й кольори. Кілька видів павуків-стрибунів імітують мурах, жуків і псевдоскорпіонів.

Поведінка[ред.ред. код]

Павуки-стрибуни активні денні мисливці. У них добре розвинена внутрішня гідравлічна система: можливість розширювати свої кінцівки внаслідок зміни тиску в крові. Це дозволяє павукам стрибати на великі відстані від 20 до 60 см, що навіть у 75—80 разів перевищує розмір їх тіла. Перед стрибком павук страхується: прикріплює на те місце, звідки буде відбуватися стрибок, шовкову нитку павутини.

На відміну від інших павуків вони легко видираються по склу. Дуже маленькі волоски і кігті допомагають у цьому.

Павуки-стрибуни використовують шовкову нитку як будматеріал для житла, в якому самка відкладає яйця і стежить за ними поки не вилупляться дитинчата.

Література[ред.ред. код]

  • Logunov, D. V., Marusik, Y. M. (2000). Catalogue of the jumping spiders of northern Asia (Arachnida, Araneae, Salticidae). Editor K.G. Mikhailov. KMK Scientific Press Ltd., Moscow 299 pp.