Палац Матеуш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Палац Матеуш
Palacio de Mateus
Палац Матеуш, парадний дворик
Палац Матеуш, парадний дворик
41°17′49″ пн. ш. 7°42′45″ зх. д. / 41.29694° пн. ш. 7.71250° зх. д. / 41.29694; -7.71250Координати: 41°17′49″ пн. ш. 7°42′45″ зх. д. / 41.29694° пн. ш. 7.71250° зх. д. / 41.29694; -7.71250
Країна Португалія
Місто місто Віла Реал
Тип будівлі палац
Стиль бароко
Автор проекту Ніколау Назоні
Будівельник архітектор Ніколау Назоні
Архітектор Nicolau Nasoni[d]
Засновник родина Матеуш
Будівництво можливо, 1740 р.—1750 р.
Будівлі:
палац, бібліотека, каплиця
Статус (спадщини)
Національна пам'ятка Португалії[d]
Стан задовільний

Палац Матеуш. Карта розташування: Португалія
Палац Матеуш
Палац Матеуш
Палац Матеуш (Португалія)
Палац Матеуш у Вікісховищі?


Палац Матеуш (Casa de Mateus) — відомий палац доби бароко в Португалії, що уособлює місцеві, незапозичені з Італії барокові форми і архітектурні образи в світській архітектурі 18 століття.

Два центри бароко в Португалії[ред.ред. код]

Дослідники вважають, що бароко як стиль в архітектурі Португалії, закінчив своє формування саме при будівництві Мафри (нині Національний палац Мафра) у 1717 — 1730 роках. Це досить пізно в порівнянні з Австрією чи Польщею і Україною в її складі, де перші зразки кам'яних барокових церков з'явилися на початку 17 століття (в Зальцбурзі і у Львові відповідно).

Але це відбувалось в столичному районі Португалії і при участі здебільшого іноземних архітекторів. І з урахуванням запозичених з Італії та Німеччини архітектурних ідей, які відповідали космополітичним смакам короля.


Космополітичні смаки короля Жоана V задовольняли з двох мистецьких центрів : релігійні — з папського Риму, а світські — з Парижу. Король замовляв картини і скульптури релігійної тематики в Римі. Зате майстри Парижу стали головними постачальниками португальської корони в світських потребах (серед них ювелір Тома Жермен, науковець і колекціонер П'єр Жан Маріет, що передав велику купу гравюр вельможному меценату .)

Зовсім інші джерела підживлювали стиль бароко на півночі країни, де склався ще один центр цього напрямку в мистецтві країни .

Портругальське бароко на півночі країни[ред.ред. код]

Північна Португалія, місто Візеу, церква Мізерікордія
Барокові сходи церкви Бон Жезус ду Монте(Bom Jesus do Monte), біля м. Брага


На півночі країни господарювала стара земельна аристократія. Більше пов'язані з місцевими будівельними традиціями і технологіями, її представники охоче вітали їх використання в будівнийцтві як церков, так і світських споруд, палаців і заміських резиденцій — solares. Тесане каміння тут комбінували з біленими стінами і дахами, критими черепицею. Сірого кольору місцевий граніт використовували як візуальне уособлення будівельної конструкції і для створення пишних порталів, облямовки вікон, балконів, балюстрад, для скульптур. Побудова була симетричною, а на тлі білих стін чітко прогдядали пишні плями порталів, пишні оздоби вікон, пишні картуші і герби володарів. Раптовий перехід від порожньої біленої стіни до пишних оздоб був головною ознакою місцевої архітектури, споріднений з гучними акордами гітари після раптових зупинок і тиші. Цей засіб декору фасадів так заволодів свідомістю митців, що був перенесений і в будівництво мисцевих фонтанів, каплиць і соборів, палаців ї заміських будинків solares. Звичайно, споруди з такою стилістикою зустрічались не на кожному кроці. Але найкращі виконувались саме так.

Без суттєвих змін ця барокова система північної Португалії була перенесена в колонії, а в архітектурі Бразилії стане головною образною системою бразильського варіанту бароко.

Палац родини Матеуш[ред.ред. код]

Палац Матеуш

Всі найкращі риси бароко Північної Португалії увібрав палац родини Матеуш. П — подібний за поземним планом, він вигідно відрізнявся від велетенських палаців Лісабону своїм масштабом, спорідненим людині, зберіг урочистість і привітність. Два флігелі обмежують парадний двір, що веде до барокових за характером сходів. Їх центр підкреслює пишний портал. Тут панує повна симетрія в розташуванні вікон, скульптур, фігурних башт-пінаклів. Як і в церквах, пінаклі — логічне продовження пілястр і їх завершення над дахами. Пінаклі в приватній садибі — справжні архітектурні зайвості, але добре прислужилися урочистому характеру палацу і його красі.

Представники родини Матеуш мали відношення до юридичної і богословської галузей. Тому в палаці відведено приміщення для бібліотеки. Її фонд становлять 6.000 томів.

Див. також[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • ж «Курьер ЮНЕСКО», октябрь, 1987, статья «Пышное наследие портругальского барокко», авт. Жозе-Аугусту Франса