Палац культури металургів (Донецьк)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац культури металургів
Зображення
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Адміністративна одиниця Донецьк
CMNS: Палац культури металургів у Вікісховищі
Початок будівництва ПК імені Леніна. 1925 рік.
Будівля клубу імені Леніна. 1930 рік.

Палац культури металургів (колишній клуб імені Леніна, палац культури імені В. І. Леніна) розташований у Ленінському районі Донецька за адресою вул. Куйбишева-67 і належить донецькому металургійному заводу .

Один із перших робочих клубів Донецька [1] .

Історія[ред. | ред. код]

Будівля зведена в 1929 році в стилі конструктивізму за проектом архітектора Олександра Івановича Дмитрієва з Ленінграда [1]. Її в момент будівництва оточувала одноповерхова забудова, тому триповерхова будівля ПК, яка до того ж знаходиться на височині, виділялася серед оточення, а в темний час доби ще й здійснювалося підсвічування. Більшу частину фасаду займали віконні отвори [2], великі площини скла поєднуються з глухими поверхнями стіни [1] .

Клуб ділиться на видовищну та клубну частини. У видовищній частині знаходиться зал для глядачів на 1200 місць. У клубній частині знаходяться лекційний зал, бібліотека з книгосховищем, балетна студія, зимова зала для проведення танцювальних вечорів та 25 аудиторій для гуртків. Монолітні залізобетонні перекриття пов'язані з розмірами та призначенням всіх приміщень, архітектурне трактування інтер'єрів яких пов'язане з художнім осмисленням перекриттів. У залі бібліотеки — прості квадратні кесони, у залі балетної студії — балки з утами, у лекційному залі — десять залізобетонних балок, що розходяться від центру напівкруглої зали у вигляді віяла [1] . Стіни та колони були оформлені комбінованими панелями з дуба та горіха та великими дзеркалами [3] .

На початку 1930-х років, за участю місцевих жителів, біля палацу культури був розбитий великий парк з алеями, газонами, ігровими майданчиками для дітей та дорослих, а в штат клубу прийнято садівника, що доглядав парк [3] .

У північній частині клубу були радіовузол, студія радіомовлення та майстерня з ремонту репродукторів. Радіовузол обслуговував близько дванадцяти тисяч абонентів, а радіостудія вела передачі місцевого радіомовлення, серед яких передачі виступів мистецької самодіяльності в клубі [3] .

З 23 червня 1941 року у зв'язку з початком Великої Вітчизняної війни в клубі було створено мобілізаційний пункт, на основі якого формувалися шахтарські полки з місцевих жителів [3] .

Будівля клубу імені Леніна після визволення Донецька

Під час німецької окупації Донецька у роки Великої Вітчизняної війни будівля входила до складу концентраційного табору для радянських громадян. У його приміщеннях було розміщено кімнати допитів, тортур, адміністративні приміщення концентраційного табору. 1943 року при відступі німці намагалися знищити сліди і сильно пошкодили будівлю — прибрали перекриття у багатьох місцях. Остів будівлі без вікон простояв до початку 1950-х років, після чого почалися роботи з відновлення [2] . Відновлено будівлю було в 1955 році [1] .

Серед загиблих у концтаборі був український радянський письменник Яків Дем'янович Качура, на згадку про нього на будівлі встановлено меморіальну дошку.

Померлих у концтаборі ховали у парку біля Палацу культури металургів. На місці могил було встановлено невелику скульптурну пам'ятку. 1956 року донеччанами на місці могил загиблих у концтаборі було насипано пагорб. У 1965 році до 20-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною на пагорбі встановили монумент « Жертвам фашизму » [4] [5], на честь загиблих у Великій Вітчизняній війні . Автори монумента — скульптор Леонід Артемович Бринь та архітектор Юрій Можчиль .

Пам'ятник являє собою три дванадцятиметрові пілони, які об'єднані між собою бронзовим вінком. На гору пагорба зроблено п'ятдесят сходинок. Між пілонами був розташований вічний вогонь (запалювався лише у свята). 2007 року вандали зруйнували вічний вогонь, але потім його було відновлено. Спочатку пілони були облицьовані червоним гранітом, але згодом гранітні плити стали відвалюватися і облицювання було замінено на алюмінієвий металопрокат [6] .

Щорічно біля монумента святкуються День Перемоги та День визволення Донбасу . Зйомки пам'ятника увійшли до фільму-концерту 1970 року за участю Тамари Міансарової «Сонячна балада ».

У середині 1990-х років у будівлі палацу культури було відкрито один із перших нічних клубів міста [7] .

5 січня 2010 року на фасаді будівлі, на висоті двадцять метрів, було встановлено вітраж з іконою Святителя Миколая Чудотворця . Після встановлення ікону освятив Георгій Гуляєв, для чого йому довелося підніматися на платформі будівельної стріли. Вітраж зібраний із пластикових елементів. Роботи над його створенням велися півтора місяця силами кількох художньо-дизайнерських груп. Розміри вітража: 1,5 на 2,5 метри. Є підсвічування у темний час доби. Також у парку перед палацом культури планується збудувати меморіальну каплицю або поклонний хрест, на честь загиблих у концентраційному таборі [7] [8] [9] .

Біля палацу культури знаходився дитячий майданчик, виконаний у стилістиці давньоруської фортеці. 24 травня 2011 року її було зруйновано у зв'язку з реконструкцією ПК. На її місці заплановано будівництво православного храму. Також планується будівництво двох нових майданчиків у сквері біля ПК [10] .

Творчі організації[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д Килессо С. К., Кишкань В. П., Петренко В. Ф. и др. Донецк. Архитектурно-исторический очерк. — Киев : Будівельник, 1982. — 152 с. Архівовано з джерела 25 грудня 2010 Архивированная копия. Архів оригіналу за 25 грудня 2010. Процитовано 11 січня 2011. 
 2. а б ДК Металлургов в Донецке (Дворец культуры, клуб имени Ленина). 
 3. а б в г Дворец культуры Металлургов. Архів оригіналу за 8 лютого 2013. Процитовано 11 січня 2011. 
 4. Памятники и памятные знаки // Всё о Донецке.: Справочное пособие. — Донецк : Донбасс, 2003. — С. 156—162. — ISBN 5-7740-0782-0.
 5. Памятник «Жертвам фашизма» // Донецк туристический. 150 лучших мест для семейного отдыха. — Донецк, . — № 2. — С. 17.
 6. Вечный огонь: и память, и… забвение. Архів оригіналу за 27 вересня 2007. 
 7. а б На Доме Культуры в Донецке установили икону. Архів оригіналу за 8 грудня 2012. 
 8. Чудотворец на Дворце Культуры. Архів оригіналу за 8 грудня 2012. 
 9. На Доме Культуры в Донецке установили икону. 
 10. Детская площадка возле дворца культуры ДМЗ им. В. И. Ленина в Донецке. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

 • Метальнікова Н. Б., «Палац праці. До 60-річчя заводського палацу культури та техніки», Газета «Металург» №35 від 13 травня 1989 року.

Посилання[ред. | ред. код]