Палермський камінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрагмент каменю з Палермо
Фрагмент каменю з музею Пітрі в Лондоні.

Палермський камінь - плита з чорного базальту (діориту), що містить запис про період історії Стародавнього Єгипту в кілька століть, починаючи з до-династичного періоду (кон . 4-го тис. до н. е..). З 1877 знаходиться в музеї м. Палермо (Італія), звідси назва Палермський камінь.

Уся плита,мабуть була заввишки 43 см і 25 см завширшки. Кілька незначних шматків цієї плити - в музеях Каїра і Лондона. Текст анналів був висічений при правлінні V династії і охоплює період в 6-7 століть, починаючи з додинастичного періоду і, очевидно, складено за документами. Палермський камінь є найважливішим джерелом за хронологією Стародавнього Єгипту, містить цінні відомості про економічну, військову та релігійну політику фараонів.


У першому рядку каменя згадуються про сім до-династичних фараонів, серед яких: Сека, Хаіу, Тіу, Теш, Ніхеб, Уаджіадж, Мехет, що правили Нижнім Єгиптом в кінці IV тисячоліття до н. е.. Крім їхніх імен, про цих фараонів більше нічого не відомо.

Сам камінь розділений на регістри: верхній містить імена до-династичних царів, другий належить Хор Аха і Джер, третій - фараону Дену, четвертий фараону Нінетеру, п'ятий Хасехемуі і Нетерірхет, шостий регістр - Снефру, друга сторона описує епохи правління Менкаура, Шепсескаф, Усеркаф, Сахура, Неферіркара .


Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]