Палермський камінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Фрагмент каменю з Палермо
Фрагмент каменю з музею Пітрі в Лондоні.

Палермський камінь — плита з чорного базальту (діориту), що містить запис про період історії Стародавнього Єгипту в кілька століть, починаючи з до-династичного періоду (кін. 4-го тис. до н. е.). З 1877 знаходиться в музеї міста Палермо (Італія), звідси назва Палермський камінь.

Уся плита була, мабуть, заввишки 43 см і 25 см завширшки. Кілька незначних шматків цієї плити зберігаються в музеях Каїра і Лондона. Текст анналів був висічений за правління V династії і охоплює період в 6-7 століть, починаючи з до-династичного періоду і, очевидно, складений за документами. Палермський камінь є найважливішим джерелом за хронологією Стародавнього Єгипту, містить цінні відомості про економічну, військову та релігійну політику фараонів.

У першому рядку каменя згадано про сім до-династичних фараонів, серед яких: Сека, Хаіу, Тіу, Теш, Ніхеб, Уаджіадж, Мехет, що правили Нижнім Єгиптом наприкінці IV тисячоліття до н. е.. Крім їхніх імен, про цих фараонів більше нічого не відомо.

Сам камінь поділений на регістри: верхній містить імена до-династичних царів, другий належить Хор Аха і Джер, третій — фараону Дену, четвертий — фараону Нінетеру, п'ятий — Хасехемуі і Нетерірхет, шостий регістр — Снефру, на другому боці каменя описано епохи правління Менкаура, Шепсескаф, Усеркаф, Сахура, Неферіркара.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]