Палета (Стародавній Єгипет)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Палета — вид мистецтва Стародавнього Єгипту. Це тонка кам'яна або кістяна дощечках з рельєфним зображенням. Назва перекладається з французької мови як «пластинка». Палети створювалися з додинастичного періоду, в часи Бадарійської культури до Раннього царства. У сучасній науковій і популярній літературі палети називають «косметичними» (туалетними) та «церемонійними».

Характеристика[ред. | ред. код]

Перші палети відомі з 2-ї пол. IV тис. до н. е. Вони слугували для розтирання і перемішування фарб, які застосовувались для нанесення татуювань під час культових обрядів. Мали ритуальний характер, використовувалися під час поховання. Особливо були поширені у Верхньому Єгипті та Верхній Нубії.

Найбільш ранні з них мають форму овалів, ромбів (ромбоподібні з отвором були найпершими), прямокутників. Деякі відтворюють форму тварин, в них знайшли відображення пережитки давніх тотемних вірувань й мисливських обрядів. Іноді, деякі з палеток виокремлюють за формою — «ромбовидні» і «зооморфні», останні мають схожість з різними тваринами: гіпопотами, слонами, черепахами, крокодилами, гусаками або рибою. Матеріалом для виготовлення зазвичай служили сланець (першочергово), азбест або граувакки.

До кінця Додинастичного періоду їх стали робити овальними і великих розмірів, до 0,5 м завдовжки. Поверхня їх в зв'язку з культовим призначенням стали оформляти рельєфними композиціями, які «розповідали» тепер не лише про вірування, а й про історичні події. Ці палети наче узагальнюють досягнення в мистецтві, які склалися в докласовий період.


Важливе місце в зображенні займає образ людини. Встановлюються і надовго фіксуються правила зображення. Людина намагається уніфікувати стихію життєвого потоку, закріпити її в певних правилах. Так виникає обов'язковий канон, який визначає коло сюжетів, композиційні побудови, пропорції зображуваного, що відтинає неголовне, підкоряє необов'язкове обов'язковому, тимчасове вічному. З огляду на це найважливішою є палета фараона I династії Нармера. Вона «підсумовує» всю історію розвитку мистецтва найдавнішого, додинастичного Єгипту і в той же час закладає основу для його подальшої історії, бувши першим канонічним твором Стародавнього Єгипту.

Перелік[ред. | ред. код]

Назва Зображення Розмір, матеріал Походження Зберігання
Палета Бика P1060226 Louvre palette célébrant une victoire E11255 rwk.JPG Заввишки — 26,5 см; завширшки — 14,5 см
граувакка
Невідомо Лувр (Париж, Франція)
Палета «Дві собаки» Ceremonial Palette from Hierakonpolis-2.jpg
Лівійська палетка Заввишки 70 см, завширшки — 21 см Абджу (Абідос) Каїрський єгипетський музей
Палета «Чотири собаки» Palette with quadrupedes-E 11052-IMG 9460-9470-gradient.jpg граувакка Лувр (Париж, Франція)
Палета «Метрополітен музея»
Палета Міна
Палета Нармера Palette de Narmer.jpg Заввишки 64 см, завширшки 42 см
алевроліт
Дельта Єгипта Каїрський єгипетський музей
Мисливська палета HuntersPalette-BritishMuseum-August21-08.jpg Заввишки 30,5 см, завширшки — 15 см Невідомо Британський музей
Палета «Поле Битви». 3 частини British Museum Egypt 028.jpg
British Museum Egypt 029.jpg
1. — невідома; 2. Заввишки — 19,6 см; завширшки — 28,7 см; 3. — 7,9 см Абджу 1 частина — Музей Ашмола (оксфорд, Велика Британія); 2 частина — Британський музей; 3 частина — Люцерн (Швейцарія)
Палета «Нільська черепаха» Palette à fard en forme de tortue Trionyx du Nil.jpg Заввишки 9 см, завширшки — 7,9 см Невідомо Ліонський музей красних мистецтв
Палета царського писаря Уркаджети Невідомо Лувр (Париж, Франція)
Палета «Дві голови птахів» Заввишки 22.5 см, завширшки 11.8 см Невідомо Бруклінський музей
Палета «Скручена качка» Egypte louvre 312.jpg Невідомо Британський музей
Палета «Гусак» Заввишки 14.5 см, завширшки 11.5 см Невідомо Британський музей
Палета «Слон» Заввишки 20,5 см Невідомо Британський музей
Палета «Дикий цап» Невідомо Британський музей
Палета «Гіппопотам» Hippo shaped cosmetic palette.jpg Невідомо

Джерела[ред. | ред. код]

  • David Wengrow, The Archaeology of Early Egypt: Social Transformations in North East Africa, Cambridge University Press 2006
  • Toby Wilkinson: Early Dynastic Egypt. Routledge, London 1999, ISBN 0415260116
  • Pérez Largaracha, Antonio. Las paletas egipcias predinásticas. Boletín de la Asociación española de orientalistas (Universidad Autónoma de Madrid). Año XXII (1986).
  • Schulz, Regine; Seidel, Matthias eds.; Egypt, The World of the Pharaohs, (w/ 34 contributing Authors), Konemann, Germany, c 1998, 538 pp
  • Béatrix Midant-Reynes, Aux origines de l'Égypte: Du Néolithique à l'émergence de l'État, éditions Fayard, 2003 (ISBN 2-213-61570-5).