Паличка Хансена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Паличка Хансена
Мікрофотографія Mycobacterium leprae
Мікрофотографія Mycobacterium leprae
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Actinobacteria
Ряд: Actinomycetales
Родина: Mycobacteriaceae
Рід: Mycobacterium
Вид: Паличка Хансена
Біноміальна назва
Mycobacterium leprae
Hansen, 1874
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mycobacterium leprae
EOL logo.svg EOL: 971601
ITIS logo.svg ITIS: 963824
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1769

Mycobacterium leprae, Паличка Хансена — грам-позитивна бактерія, що є збудником лепри (прокази).

Морфологія[ред.ред. код]

М. leprae (Паличка Хансена) — нерухома пряма або вигнута бактерія з загостреними або потовщеними кінцями, нерухомі, спор і капсул не утворюють, спирто-, кислотостійкі, грам-позитивна, розміром 1-8x0,2-0,5 мкм. Добре фарбуються за Цілем-Нільсеном. В мазках з вогнищ уражень бактерії розташовуються паралельними групами або кулястими скупченнями до 200 мкм в діаметрі, оточеними напівпрозорою масою. M. leprae важко вирощувати на поживних середовищах. Культури розвиваються дуже повільно (6-8 тижнів), утворюють колонії у вигляді сухого зморшкуватого нальоту.

Епідемологія[ред.ред. код]

Проказа (лепра) розвивається в результаті ураження організму людини цією бактерією, яка є повним клітинним паразитом (тобто вона не може виживати поза клітиною). Паличка Хансена (Mycobacterium leprae) – передається від хворої людини до здорової найчастіше з виділеннями з носа (при кашлі, чханні), а також контактним способом. Зараження проказою найбільш ймовірно при тривалому і досить тісному побутовому контакті.

Повністю механізми проникнення і розвитку цієї інфекції не вивчені. Так, встановлено, що у більшості заражених людей хвороба не розвивається. Здатність палички Хансена викликати хворобу, тобто клінічні симптоми, залежить від багатьох факторів, в першу чергу – від ступеня токсичності продуктів життєдіяльності мікобактерії. Інкубаційний період лепри може становити від 2 до 20 років. Проказа (лепра) поширена в основному в тропіках і субтропіках.

Посилання[ред.ред. код]