Пальмова олія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Плоди олійної пальми
Плантація олійних пальм

Пальмова олія — їстівна рослинна олія, вилучена з перикарпу (з м'ясистої частини) плодів олійної пальми (Elaeis guineensis).[1] Ця частина плодів містить до 50% жиру. Добувається методом пресування, потім її зазвичай очищують — рафінують, деодорують, відбілюють. Олія має біло-жовтий або жовто-гарячий колір з червоним відтінком, багата на каротиноїди і пальмітинову кислоту. Твердне при температурі нижче за 30 °C. Олія з насіння цієї пальми часто називається кістковою пальмовою або ядропальмовою олією. Вона має характерний запах і смак горіха.

Завдяки властивостям тригліцеридів які входять до складу пальмової олії, її властивості можна змінювати фракціонуванням. Фракціонування жирів — це їх розподіл на групи за температурою застигання. Розподіляючи ці фракції, отримують олії з різними властивостями, які мають різне застосування. Саме високоплавкі фракції забезпечили пальмовій олії таке широке використання в косметичній та харчовій промисловості, де ця олія замінює дорожчі або гірші за якістю тваринні жири. Наприклад, пальмова олія практично витіснила тваринні жири з миловаріння. Використовується вона і в харчовій промисловості, заміщуючи дороге масло.

Застосовується при миловарінні, приготуванні стеарину, маргарину, в кулінарії і кондитерській справі, в якості змащувального матеріалу, для виробництва біопалива. Іноді невелика кількість пальмової олії входить до складу упаковок локшини швидкого приготування.

Світове виробництво пальмової олії в 2005 році — близько 35 млн тонн. Найбільші виробники — Малайзія (15 млн тонн), Індонезія (14 млн з фруктів дерев родів Arecaceae, Elaeis). Раніше була другою за обсягами виробництва олією після соєвої олії.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Пешук Л. В., Носенко Т. Т. Біохімія та технологія оліє-жирової сировини. Навч.посіб. — К.: Центр учбової літератури, 2011. — 296 с. ISBN 978-611-01-0035-9

Див. також[ред.ред. код]