Пальник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема водневого пальника.

Пальни́к (рос. горелка; англ. burner, torch, нім. Brenner m)

  1. Прилад для спалювання горючої рідини або газу з певною метою. Застосовується, наприклад, у підігрівачах нафти.
  2. Частина якої-небудь установки, де утворюється дуже висока температура.

Пальники — це прилади для спалювання газоподібних і рідких горючих матеріалів по-перше для освітлення і по-друге для нагрівання.

Різновиди[ред.ред. код]

Газові пальники розділяються на пальники з відкритим полум'ям, аргандові, регенеративні та пальники розжарювання.

Пальник з відкритим полум'ям бувають розрізні і з 1—2 отворами, зі всіх пальників вони найменш економічні;

Аргандовий пальник винайдено французьким фізиком Аргандом (1755—1803) для масляних ламп, потім застосовано для газу. Тут газ витікає з ряду отворів, зроблених в кільці з каоліну або фарфору. Пальник забезпечений склом і часто має ще металевий конус. Повітря притікає до полум'я зсередини і зовні; проходячи біля сильно нагрітих металевих частин і скла, воно нагрівається.

У регенеративних пальників продукти горіння утилізувалися для попереднього нагріву газу і повітря.

У пальників розжарювання світильний газ не горить полум'ям, що світиться, а служить для розжарювання поміщеного в нього твердого тіла. Пальники за конструкцією нагадують звичайний бунзеновський пальник. Для розжарювання уживається конус з платинової сітки або із золи, що отримується при прожаренні шерстяної і бавовняної тканини, просоченої солями рідкісних металів групи церію (церій, лантан і інші).

Найбільшого поширення набув пальник Ауера. Витрата газу в них на 1 св. у годину падає до 1,5 л.; але з часом сила світла слабшає.

Пальники для нагрівання влаштовані так, що світильний газ перед горінням заздалегідь змішується в них з таким об'ємом повітря, який необхідне для повного горіння. Полум'я виходить майже безбарвне і найвищої температури. Найпростіше влаштований звичайний лабораторний бунзенівський пальник. Газ витікає з вузької трубки, що знаходиться у опорі пальника; на неї надіта ширша і довша трубка з отворами з боків для притоку повітря. Газові пальники мають безліч застосувань (для лабораторних, кухонних цілей, опалювання кімнат і інше).

Література[ред.ред. код]