Пам'ятники Бердянська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Бердянськ відрізняється неординарністю деяких своїх пам'ятників. Нарівні з пам'ятником О. С. Пушкіну, П. П. Шмідту, в місті стоять пам'ятники бичку-годувальнику, сантехніку, хлопчику-рибалці, жабі (так називають його місцеві жителі), дітям лейтенанта Шмідта. Велику популярність має крісло бажань. Символом міста є альтанка на березі моря.

Пам'ятник дачникам розташований поруч з центральним ринком. Остання частина проспекту Леніна, яка постала оновленою в 2008 році, прикрашена скульптурною композицією — «Щасливе дитинство»[1].

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
2000-літтю Різдва Христового проспект Леніна Хрест-Бердянськ.JPG
Альтанка вулиця Горького Альтанка-Бердянськ.JPG
Башмаки-скороходи вулиця Мазіна, 3 Башмаки.JPG
Бичку-годувальнику 2000 Приморська площа Бичок.JPG автори М. Мироненко. В. Михайлов[2]
Бродському Ісаку Ізраїлевичу вулиця Карла Маркса, біля музею Бродського Бродський Берд.jpg
Бурксеру Євгену на території санаторію «Бердянський» Бурксер.JPG Пам'ятник Бурксеру Євгену Самійловичу, українському геохіміку, професору.
Вічний вогонь Жертвам фашизму.JPG
Воїнам, що загинули в Афганістані Воънам-афганцям.JPG
Гармата проспект Леніна Гармата.JPG Гармата з військового корабля «Боєць» піднята з моря в 1863 році[3]
Дачникам проспект Труда Дачники.jpg
Дітям лейтенанта Шмідта 2002 парк Шмідта Дітям Лейтенанта Шмідта.jpg Два блудних офіцерських сина сидять на стільцях недалеко від парку імені Шмідта. В руці у Балаганова келих з пивом, а поряд з Остапом — порожній стілець з написом на сидінні «Пиво відпускається тільки членам профспілки». Третій син героя революції — Паніковський — на пам'ятник не потрапив[4].
Євреям вулиця Горького Євреям.JPG
Жабі вулиця Горького 250-кілограмова скульптура з бронзи з двома мобільними телефонами, пачкою банкнот і масивним золотим ланцюгом сидить на головах чотирьох осіб: чоловіка, жінки, літньої людини та дитини. Вона є уособленням фрази «жаба давить»[5].
Закохані два серця
Звільненню Бердянська 1983, 17 вересня проспект Леніна Звільненню Бердянська.jpg Встановлений до 40-річчя звільнення міста від німецько-фашистськиої окупації
Комару-цвіркуну
Крейсер 1975, 9 травня[6] вулиця Горького Лодка-Бердянськ.JPG Спороджений в честь 30-річчя перемоги при активній підтримці Головнокомандуючого ВМФ СРСР Горшкова С. Г. в пам'ять про модвиги моряків Азовської військової флотилії[7]
Крісло бажань Приморська площа Крісло бажань.JPG
Крітському проспект Леніна Пам'ятник Крітському.jpg Капітану ІІ рангу Крітському, що визначив місце для будівництва пристані Бердянськ
Ленін і Горький
Ліквідаторам аварії на ЧАЕС
Літак Бердянськ Л.jpg
Макет Бердянської коси вулиця Горького Бердянська коса.JPG
Матросам Великої Вітчизняної війни парк Шмідта Пам'ятник матросам.JPG
Осипенко Поліні біля залізничного вокзалу Осипенко.JPG
Першій Бердянській раді площа 1-ї Бердянської ради Першій Бердянській раді.JPG
Пушкіну Олександру Сергійовичу 1967 у сквері Пушкіна (проспект Леніна, 33;) Пушкін-Бердянськ.JPG Пам'ятник поетові-класику російської літеартури О.С. Пушкіну було відкрито 10 липня 1967 року. Автори пам'ятника — скульптор Г. В. Нерода та архітектор Е. Юрчук. Пам'ятник — повнофігурна чавунна фігура на прямокутному постаменті з сірого граніту[8].
Рибакам вулиця Горького Рибаки-Бердянськ.JPG
Рибачку вулиця Горького Рибачок.JPG
Сантехніку вулиця Мазіна Сантехнік.JPG Сантехніка звуть Михайло Потапов. У нього в роті є місце для сигарети, і зазвичай її туди кладуть[9].
Сонячний годинник 2001 Приморська площа Сонячний годинник у місті Бердянську. Циферблат діаметром 6 метрів виготовлено з мармурової плитки в стилі флорентійської мозаїки. Стрілка, довжиною 3 метри ЗО сантиметрів, зроблена зі спеціальної нержавіючої сталі. Вона встановлена в центрі циферблата з півдня на північ і нахилена під кутом 46.8 градуса (це географічна широта міста Бердянська) убік північного полюса світу. На циферблаті розташовані поділки, на які падає сонячна тінь від стрілки, і за якими проводять відлік часу. Це дає змогу розраховувати час із точністю до 15 хвилин.

Сонячний годинник показує істинний місцевий сонячний час, що відповідає географічному меридіану міста Бердянська — 36.8 градуса на схід від Гринвіча. Істинний місцевий сонячний час відрізняється від прийнятого в Україні київського часу (часу другого годинного поясу) та від "літнього часу". У Бердянську точний сонячний полудень (момент,коли Сонце перетинає небесний меридіан) наступає на 27 хвилин раніше "київського часу" або на 33 хвилини пізніше від "літнього київського часу". Наприклад, коли бердянський сонячний годинник показує 12 годин, на наших звичайних годинниках уже 12 годин 33 хвилини влітку або 11 годин 33 хвилини взимку. І навпаки, коли в Києві влітку дванадцята година, у Бердянську лише 11 годин 27 хвилин. Усі ці приклади подані без урахування так званого "рівняння часу" — поправки за нерівномірність обертання Землі навколо Сонця.

Тим, хто не повернувся з моря Бердянськ1.JPG
Фонтан проспект Леніна Бердянськ-фонтан.JPG
Червоноармійцям та мешканцям міста 1974 вулиця 12 грудня Червоноармійцям.JPG Пам'ятник червоноармійцям 3-ї кавбригади та мешканцям міста, що загинули 12 грудня 1920 року при захисті Бердянська.
Шмідту Петру Петровичу парк Шмідта Пам'ятник Шмідту П.П..JPG
Щасливому дитинству 2008, 1 червня проспект Леніна Щасливе дитинство.jpg Ідея створення пам'ятника належить місцевому підприємцю — організатору першого в регіоні віртуального автоцентру Євгену Попову. Пам'ятник встановлений у центрі Бердянська і є кованою збільшеною копією дитячого триколісного велосипеда, який тонований під бронзу і змінює колір залежно від погоди. У сонячну погоду він салатово-сріблястий, у похмуру набуває темно-зеленого відтінку. Пам'ятник створений на спонсорські кошти місцевими майстрами і переданий у дар Бердянську і офіційно відкритий в День захисту дітей[10].
Графу Воронцову 2010, 17 серпня

Колишні пам'ятники[ред.ред. код]

Назва Дата встановлення Дата демонтажу Розташування Фото Короткі відомості
Леніну Володимиру Іллічу 28.01.2015[11] Приморська площа Ленін Бердянськ.jpg Проект Носенка І. М., архітектор Жарков Н. Л., скульптори Воронский М. К., Олійник О. П.

Примітки[ред.ред. код]