Пам'ятники Житомира

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У сучасному Житомирі встановлено низку пам'ятників, меморіалів та пам'ятних знаків.


Пам'ятники Житомира[ред. | ред. код]

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості

Загиблим учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської

катастрофи «ЧОРНА БІЛЬ», пам'ятний знак


на вулиці Покровській, 96, поряд з будівлею Національної поліції


Фото монументу "Чорна біль".jpg Пам'ятник загиблим учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи був встановлений у 2006 р. до 20-річчя Чорнобильської катастрофи.

Автори — скульптор О. Вітрик, архітектор П. Бірюк.

Викладачам, студентам і співробітникам Житомирського Педагогічного університету, що полягли у роки ІІ Світової війни, пам'ятний знак Пам'ятний знак викладачам Педуніверу Житомир.jpg
Братська могила жертв фашизму.(Ск. Табачник Й. С. Арх. Бірюк П. М.) 1996 Denkmal für die Opfer des Faschismus.JPG Пам'ятне мiсце розташування богунського концетрацiйного табору вiйськовополонених та пам'ятник жертвам нацизму.
Героям Небесної Сотні 2017 Майдан Корольова, перед будівлею обласної державної адміністрації Пам'ятник Героям Небесної Сотні. Автори проекту — Герез-Гладка Юлія та Герез Петро. Елементи триптиху виконані із 3 металевих листів розміром 2×8 м. Скульптура Героя, що стоїть на бетонному постаменті попереду триптиха, виготовлена із листів напівпрозорого акрилу.
Діана у парку ім. Ю. О. Гагаріна Житомирський. Діана..JPG встановлено за часів барона Шодуара.
Домбровського Ярослава, бюст 1971 у сквері на майдані Згоди Погруддя Я. Домбровського Житомир.jpg Пам'ятник польському політичному та військовому діячеві Ярославові Домбровському був встановлений у 1971 році. Автори — скульптор О. Скобліков, архітектор М. Іванчук.
Жертвам Голодомору / «Ангел, що сумує» 2006 у сквері у східній частині Путятинської площі Жертвам Голодомору в Житомирі.jpg Пам'ятник Жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років був встановлений у переддень 15-го Дня незалежності України — 23 серпня 2006 року. Автори — скульптор О. Костюк та архітектор П. Перевозник[1].
Кавуну Василю перед ЗОШ № 22 (вулиця Космонавтів, 36)
Короленка Володимира, бюст 1973 перед ЗОШ № 6 (майдан Короленка, 7) Пам'ятник В.Г. Короленку в Житомирі.jpg Погруддя російського письменника і правника Володимира Короленка було відкрите у рамках відзначення 120-річчя від дня його народження в 1973 році. Автори пам'ятника — скульптор В. П. Вінайкін, архітектор М. П. Іванчук.
Корольову Сергію 1971 на майдані Корольова Пам'ятник Корольову в Житомирі.jpg Пам'ятник академіку С. П. Корольову був відкритий у 1971 році. Автори пам'ятника — скульптор О. П. Олійник, архітектор А. Д. Корнєєв.
Корольову Сергію на вулиці Дмитрівській, біля Музею космонавтики
Косенка Віктора, бюст 1981 у сквері перед будинком музичного училища ім. В. С. Косенка (вул. Пушкінська, 28) Погруддя Косенка в Житомирі.jpg Пам'ятник-погруддя українського композитора, піаніста й педагога В. С. Косенка був відкритий у 1981 році. Автори пам'ятника — скульптор В. Фещенко та архітектор М. Іванчук.
«Ларіосік з Житомира», скульптура 2007 у сквері перед кінотеатром «Україна» (вул. Київська, 13) Ларіосік у Житомирі.jpg Пам'ятник, присвячений літературному персонажу відомих творів Михайла Булгакова (роман «Біла гвардія», п'єса «Дні Турбіних») Іларіону Іларіоновичу Суржанському («Ларіосік з Житомира»), прототипом якого був мешканець Житомира Микола Судзіловський, був відкритий у 2007 році. Автори пам'ятника — скульптор Ю. Осташев, архітектор О. Плотко-Осташева (м. Київ).
Лятошинського Бориса, бюст 1995 по вулиці Лятошинського, 5 Lyatoshynskiy borys 2008 zhytomyr.jpg Бюст українського композитора, диригента і педагога, одного з основоположників модерного напрямку в українській музиці Бориса Лятошинського встановили 1995 року на місці, де колись був будинок, у якому він народився. Погруддя виготовив Київський художньо-виробничий комбінат, автор архітектурної прив'язки — А. Черніченко.
Івану Огієнку (митрополиту Іларіону) 2017 вулиця Михайлівська, коло Свято-Михайлівського кафедрального собору Пам'ятник українському вченому, митрополиту УАПЦ, політичному, громадському і церковному діячеві Івану Огієнку (митрополиту Іларіону) був встановлений у 2017 році. Автори — скульптор Василь Фещенко, архітектор Валерій Головатенко.
Олегу Ольжичу 2017 в сквері ім. Олега Ольжича на розі вул. Перемоги та Ольжича 27 жовтня 2017 року у Житомирі відкрили пам'ятник видатному поету, політичному діячу, археологу, почесному громадянину Житомира Олегу Ольжичу[2]. Автори — скульптор Василь Фещенко, архітектор Валерій Головатенко; пам'ятник постав на місці демонтованого в лютому 2005-го року пам'ятника червоному командирові Олександру Пархоменку[3].
Папі римському блаженному Івану Павлу ІІ[4] 2011 на Замковому майдані біля Кафедрального храму св. Софії Пам'ятник папі римському блаженному Івану Павлу ІІ відкрито та освячено 22 жовтня 2011 року.
Партизанам, підпільникам Житомирщини, пам'ятний знак на розі вулиць Київської та Хлібної, біля школи № 17 Пам'ятний знак партизанам Житомир.jpg
Першій вчительці, пам'ятний знак 2006 на території Житомирського державного університету ім. І. Франка (з боку вулиці Пушкіна) Пам'ятний знак 1-й вчительці Житомир.jpg Пам'ятний знак Першій вчительці був відкритий усередині березня 2006 року[5].
Пушкіна Олександра, бюст 1899 на початку Старого бульвару Погруддя Пушкіна у Житомирі.jpg Урочисте відкриття пам'ятника-погруддя російському поетові О. С. Пушкіну (т.ч. перший історично пам'ятник у місті) відбулося 26 травня 1899 року з нагоди 100-річчя від дня його народження. Скульптор Г. Олешкевич
Слави, монумент 1979 на пагорбі Слави на вулиці Чуднівській Монумент Слави у Житомирі.jpg У День Перемоги 9 травня 1979 року в Житомирі був відкритий монумент Вічної Слави на честь воїнів-визволителів, партизан та підпільників. Автори монумента — скульптори І. А. Коломієць та її чоловік Г. Я. Хусід, архітектори А. Ф. Ігнащенко та І. А. Іванов.
Франка Івана, бюст Пам'ятник-погруддя Іванові Франку в Житомирі.jpg
Шевченку Тарасові, бюст 1976 в невеликому сквері на розі вулиць Великої Бердичівської та Шевченка. Shevchenko pam zhytomyr.jpg Житомирський пам'ятник-погруддя Тарасу Шевченку був встановлений у 1976 році. Автори пам'ятника — скульптор Б. Карловський та архітектор П. Бірюк.
на честь воїнів-житомирян, які загинули в Афганістані/ «Чорний тюльпан», пам'ятний знак 2008 поблизу обласної наукової універсальної бібліотеки ім. О. Ольжича (навпроти центральної алеї наприкінці Нового бульвару) Пам'ятний знак афганцям у Житомирі.jpg Пам'ятний знак на честь 20воїнів-житомирян, які загинули в Афганістані, був встановлений у 2008 році. Автори пам'ятника — скульптор Д. Красняк, архітектор М. Марчук.
на честь 1000-ліття Хрещення Русі, пам'ятний хрест 1988 біля Спасо-Преображенського кафедрального собору (вул. Перемоги, 12) Хрест 1000-ліття Хрещення Русі у Житомирі.jpg Пам'ятний хрест на честь 1000-ліття Хрещення Русі з'явився 1988 року.
на честь 20-річчя Перемоги над фашизмом, пам'ятний знак 1965 у центрі площі Перемоги Пам'ятник 20-річчя Перемоги Житомир.jpg Пам'ятник на честь 20-річчя Перемоги над фашизмом у вигляді танку часів ІІ Світової війни на постаменті був урочисто відкритий у переддень 20-го Дня Перемоги 8 травня 1965 року. Автор — архітектор А. Ф. Грінченко.
з нагоди 110-ї річниці будівництва Житомирського водопроводу, пам'ятний знак 2008 перед будівлею «Житомироблводоконалу» Пам'ятний знак 1-му водопроводу Житомир.jpg Пам'ятний знак з нагоди 110-ї річниці будівництва Житомирського водогону був встановлений 26 грудня 2008 року.
Колишні пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Дата демонтажу Розташування Фото Короткі відомості
Леніну Володимиру 1970 Зруйнований в ніч з 20 на 21 лютого 2014 року[6] перед будинком правосуддя на Соборному майдані Пам'ятник Леніну в Житомирі.jpg Автори  — скульптори М. Вронський та О. Олійник; архітектор Ф. Грінченко.
Карла Маркса, бюст 1968 24 лютого 2014[7]. У сквері, на розі вулиць Великої Бердичівської і Театральної Погруддя Карла Маркса Житомир.jpg Пам'ятник-погруддя німецькому вченому-економісту й філософу, одному з засновників марксизму Карлу Марксу. Споруджений у 1968 році. Автори пам'ятника — скульптор П. Ульянов, архітектор М. Іванчук.
Пархоменка Олександра, бюст 26 лютого 2015[8] у сквері, на розі вулиць Ольжича та Перемоги Погруддя Пархоменка в Житомирі.jpg
Шелушкова Григорія, бюст 1973 13 липня 2016[9] у сквері на розі вулиць Київської та Князів Острозьких Погруддя Г. І. Шелушкова Житомир.jpg Погруддя Героя Радянського Союзу Г. І. Шелушкова було встановлене 1973 року. Автори пам'ятника — київські скульптор О. Скобліков, архітектор А. Ф. Ігнащенко.
на честь нагородження Житомира Орденом Червоного Прапора, пам'ятний знак 1984 4 липня 2016[10] по вулиці Перемоги (між майданами Перемоги та Соборним) Пам'ятний знак на честь ордена Житомир.jpg Пам'ятний знак на честь нагородження Житомира Орденом Червоного Прапора з'явився у 1984 році (рік нагородження).

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. «Ангел, що плаче» на www.city.zt.ua
  2. Перший в Україні. У Житомирі відкрили пам’ятник Олегу Ольжичу. tyzhden.ua. Процитовано 2017-10-28. 
  3. Пам'ятник Ольжичу у Житомирі перший не лише в Україні, але й у світі, — голова Організації українських націоналістів повідомлення на zhitomir.info від 27 жовтня 2017 року
  4. Освячення пам'ятника бл. Івану Павлу ІІ[недоступне посилання з липень 2019]
  5. Ще один пам'ятник першій вчительці[недоступне посилання з липень 2019] // інф. «Експрес» (м. Житомир) за 22 березня 2006 року
  6. В Житомире больше нет Ленина на площади Соборной. Как это было
  7. В Житомирі вночі скинули погруддя Карла Маркса і розписали постамент
  8. Житомирські «свободівці» демонтували пам'ятник Олександру Пархоменку
  9. Памятник Шелушкову в Житомире снесли со второй попытки / Новости Житомира / Житомир
  10. Декомунізація дібралась до пам'ятного знаку на честь нагородження Житомира Орденом Червоного Прапора

Джерела та посилання[ред. | ред. код]