Пам'ятники Жмеринки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пам'ятники Жмеринки — об'єкти монументального мистецтва, встановлені у різні роки, що розташовані на території міста Жмеринка Вінницької області.

Перелік пам'ятників[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Братська могила 10 тисяч радянських військовополонених, розстріляних фашистами На вулиці Декабристів навпроти районної лікарні Братська могила (Жмеринка).jpg Братська могила, де покояться 10 тисяч військовополонених, розстріляних у роки Другої світової війни (роки окупації та квітень-березень 1944 року)
Братська могила № 142 воїнів, загиблих при звільненні міста у роки Другої світової війни На міському кладовищі, вул. Одеська Братська могила № 142 (Жмеринка).jpg Братська могила, де покояться 101 боєць. Відомі імена 72-х.
Братська могила № 712 воїнів, загиблих під час звільнення міста у роки Другої світової війни Сквер, вул. Київська Братська могила № 712 (Жмеринка).jpg Братська могила, де покояться 712 бійців. Відомі імена 329-тьох.
Пам'ятник воїнам-визволителям травень 1977 року При вході до міського парку культури та відпочинку ім. Горького Пам'ятник воїнам-визволителям (Жмеринка).jpg Танк Т-34 та стела.
Пам'ятник воїнам-жмеринцям, загиблих на фронтах у роки Другої світової війни При вході до міського парку культури та відпочинку ім. Горького Пам'ятник воїнам-жмеринцям, загиблих на фронтах у роки Другої світової війни.jpg Пам'ятник воїнам-жмеринцям, загиблих на фронтах у роки Другої світової війни.
Пам'ятник воїнам Жмеринщини, що загинули в Афганістані При вході до міського парку культури та відпочинку ім. Горького Жмеренчанам-афганцям.jpg Пам'ятник воїнам Жмеринщини, що загинули в Афганістані.
Пам'ятник загиблим 50-ти воїнам-заводчанам у роки Другої світової війни На території Жмеринського локомотивного депо Пам'ятник загиблим 50-ти воїнам-заводчанам у роки Другої світової війни (Жмеринка).jpg Пам'ятник загиблим 50-ти воїнам-заводчанам у роки Другої світової війни.
Пам'ятник воїнам загиблим у роки Другої світової війни На території Жмеринського вагоноремонтного заводу Пам'ятник воїнам загиблим у роки Другої світової війни (Жмеринка).jpg Пам'ятник воїнам загиблим у роки Другої світової війни.
Пам'ятник на честь воїнів-автомобілістів 151-ї стрілецької дивізії, загиблих у 1941-1945 рр На вулиці Визволення. Пам'ятник на честь воїнів-автомобілістів 151-ї стрілецької дивізії, загиблих у 1941-1945 рр.jpg
Пам'ятник на честь друзів-Шекінців На Шекінській вулиці. Пам'ятник на честь друзів-Шекінців.jpg
Пам'ятник на честь увіковічення трудового подвигу залізничників На території Жмеринського локомотивного депо Пам'ятник на честь увіковічення трудового подвигу залізничників (Жмеринка).jpg
Пам'ятник футболістам На території стадіону «Локомотив» Пам'ятник футболістам (Жмеринка).jpg
Пам'ятник Пегасу На площі перед Жмеринською районною радою Пам'ятник Пегасу (Жмеринка) (1).jpg Пегас є одним з символів міста, який зображений як на прапорі так і на гербі міста.
Пам'ятник постраждалим та загиблим під час Чорнобильської трагедії При вході до міського парку культури та відпочинку ім. Горького Пам'ятник Чорнобильцям (Жмеринка).jpg Пам'ятник постраждалим та загиблим під час Чорнобильської трагедії.
Пам'ятник Володимиру Леніну На території Жмеринського вагоноремонтного заводу Пам'ятник Володимиру Леніну (Жмеринка, вагоноремонтний завод).jpg Пам'ятник радянському партфункціонеру, революціонеру Володимиру Леніну.
Пам'ятник Максимові Горькому Жмеринський міський парк культури та відпочинку ім. М. Горького Пам'ятник Максимові Горькому (Жмеринка).jpg Пам'ятник радянському письменнику Максиму Горькому.
Пам'ятник Олександру Пушкіну Жмеринський міський парк культури та відпочинку ім. М. Горького Пам'ятник Олександру Пушкіну (Жмеринка).jpg Пам'ятник російському письменнику Олександру Пушкіну.
Пам'ятник Тарасу Шевченку Площа Миру у центрі міста Пам'ятник Шевченку в Жмеренці.jpg Пам'ятник українському письменнику Тарасу Шевченку.

Колишні пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Пам'ятник Остапу Бендеру листопад 2011 року[1][2] На Привокзальній площі Пам'ятник Остапу Бендеру (Жмеринка).jpg Пам'ятник головному герою кількох творів Іллі Ільфа та Євгена Петрова Остапу Бендеру.
Пам'ятник Володимиру Леніну 22 лютого 2014 Четверта платформа залізничної станції «Жмеринка» Пам'ятник Володимиру Леніну (Жмеринка, залізничний вокзал).jpg Пам'ятник радянському партфункціонеру, революціонеру Володимиру Леніну.
Погруддя Володимиру Леніну 22 лютого 2014 При вході до Жмеринської дирекції Південно-Західної залізниці Погруддя Володимиру Леніну (Жмеринка).jpg Погруддя радянському партфункціонеру, революціонеру Володимиру Леніну.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Пащенко М.М., Чорний В.Т. Жмеринський Вагоноремонтний завод. Минуле та сучасне. — Вінниця : ПП Балюк, 2007. — 248 с. — 1 500 прим. — ISBN 966-2954-18-X.
  • Каталог пам'ятників загиблим жмеренчанам на фронтах Другої світової війни, укладений провідним бібліографом-краєзнавцем Л. Тупчій.
  • Михайло Солоненко; Олександр Іванішин; Володимир Кротов. Жмеринка: Путівник. — Одеса : Маяк, 1974. — 28 с. — 25 000 прим.
  • Віталій Загаліло. Жмеринка: Путівник. — Одеса : Маяк, 1985. — 54 с. — 7 000 прим.
  • Діловий путівник по Жмеринці.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Остап Бендер виїхав із Жмеринки
  2. Розповіді працівників міської бібліотеки для дорослих

Див. також[ред. | ред. код]