Пам'ятники Макарова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Стаття Пам'ятники Макарова призначена для ознайомлення, в тому числі візуального зі зразками міської скульптури в районному центрі Київської області смт Макарові.

Архітектурне обличчя Макарова не в останню чергу селищні пам'ятники. У центрі Макарова це численні радянські пам'ятники на вшанування подій і героїв німецько-радянської війни та встановлене за незалежності України погруддя Тараса Шевченка (2007). Поряд із центром у районі Свято-Дмитріївського храму (ПЦУ) створено оригінальну меморіальну ділянку вже у 2-й половині 2000-х роківпам'ятник Святителю Дмитрію (Дмитро Туптало) і пам'ятний знак Жертвам Голодомору і репресій.

Загалом у селищі понад 10 пам'ятників, пам'ятних знаків і меморіалів. Половина з них відноситься до радянського часу, половину було створено й відкрито вже за української незалежності (після 1991 року); тоді ж було демонтовано макарівський пам'ятник Леніну, що стояв на центральній площі. Особливо багатим на відкриття пам'ятників у Макарові став 2007 рік — тоді було відкрито найпомпезніший селищний монумент Дмитру Тупталу, а також погруддя Шевченка і пам'ятний знак жертвам голодоморів та політичних репресій.

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Воїнам-афганцям Макарова (загиблим), меморіал у центрі на вулиці Димитрiя Ростовського Меморіал воїнам-афганцям у Макарові.JPG
Воїнам-визволителям Макарова у центрі на вулиці Д. Ростовського Воїнам-визволителям Макарова.JPG
Воїнам-односільчанам, які загинули у роки німецько-радянської війни у центрі на вулиці Д. Ростовського Воїнам-односільчанам у Макарові.JPG
Жертвам голодоморів та політичних репресій, пам'ятний знак 2007 біля Церкви Святого Димитрія по вулиці Д. Ростовського, 3[1] Пам'ятний знак Жертв Голодомору в Макарові (2).JPG Пам’ятний знак Жертвам голодоморів та політичних репресій був урочисто відкритий 5 червня 2007[2] року на виконання Указів Президента України № 250/2007 «Про заходи у зв’язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932—1933 років в Україні» від 28 березня 2007 року і № 431/2007 «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Великого терору — масових політичних репресій 1937—1938 років» від 21 травня 2007 року.
Комсомольцям Макарівщини 1970 у парку Пам'ятник комсомольцям у Макарові.JPG Пам'ятник комсомольцям Макарівщини, які полягли за владу Рад, був споруджений у 1970 році.
Літак 1972 Літак у Макарові.JPG Літак МіГ-17 на постаменті — пам'ятник льотчикам-уродженцям Макарова
Тупталу Дмитру 2007 по вулиці Д. Ростовського Пам'ятник Дмитру Тупталу в Макарові (3).JPG Пам'ятник святому, митрополиту Ростовському та Ярославському, церковному діячеві, вченому, письменнику і проповіднику Дмитрові Тупталу (св. Дмитрій Ростовський) був урочисто відкритий і освячений 11 грудня 2007 року. Автори — скульптори заслужений художник України Анатолій Марчук і Володимир Шолудько[3][4].
Шевченка Тараса, погруддя 2007 на майданчику перед районним будинком культури (вул. Д. Ростовського, 27[5]) Погруддя Тараса Шевченка у Макарові на Київщині.JPG Пам'ятник-погруддя великого українського поета і мислителя Тараса Шевченка був встановлений 5 червня 2007 року. Автор — скульптор Олександр Рачковський.
на честь воїнів-макарівців, загиблих у ДСВ, обеліск-меморіал у центрі Обеліск на честь воїнів-макарівців.JPG
на честь мешканців Макарова, розстріляних окупантами під час ДСВ, обеліск-меморіал на місці масових розстрілів біля р. Здвиж Makariv (9).jpg
"Тим, хто врятував світ". До 25-ї річниці з дня трагедії на ЧАЕС , Меморіал 2011 біля будівлі МНС Makariv-Chornobyl-memorial.jpg Меморіал пам’яті героям-рятувальникам, ліквідаторам аварії на ЧАЕС встановлений за сприяння райдержадміністрації, районної ради, ГУ МНС України в Київській області, депутатів районної ради Семена Ханіна та Володимира Пітатєлєва. Скульптор Володимир Шолудько[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ІНФОРМАЦІЯ про заходи, заплановані у Київській області з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів Архівовано 5 березень 2016 у Wayback Machine. на Офіційний сайт Київської обласної державної адміністрації Архівовано 16 травня 2017 у Wayback Machine.
  2. Перелік пам’яток жертвам Голодомору 1932-1933 років на території Макарівського району Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine. на Офіційний сайт Київської обласної державної адміністрації Архівовано 16 травня 2017 у Wayback Machine.
  3. Освячено пам’ятник святителю Димитрію у м. Макарові на Офіційний сайт Української Православної Церкви (Київський Патріархат) Архівовано 24 листопад 2010 у Wayback Machine. // «Київські єпархіальні відомості»
  4. Освячено пам’ятник святителю Димитрію у м. Макарові[недоступне посилання з липень 2019] на On-line часопис Переяслав-Хмельницької Єпархії УПЦ Київського Патріархату Архівовано 14 квітень 2010 у Wayback Machine.
  5. Адреси державних установ і підприємств Макарівського району на forenet.info
  6. У Макарові відкрили пам’ятник тим, хто врятував світ // Макарівські вісті. - 2011. - 29 квітня. - № 20(10664). - с. 3.

Джерела та посилання[ред. | ред. код]