Пам'ятники Маріуполя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сучасні[ред. | ред. код]

Назва Фото Розташування Рік встановлення Короткі відомості
Композиція «Металург» Mariupol 02.JPG біля в'їзду в місто в Кальміуському районі скульптура металурга із ливарною ложкою. На стелах, що стоять поруч, дата народження міста, зображення ордена Трудового Червоного Прапора, яким нагороджене місто Маріуполь.
Монумент молодому Куїнджі Mariupol Куїнджі.JPG на перетинанні проспектів Миру й Металургів біля підземного переходу Скульптор Полонік Василь Петрович працював над новим монументом з власної волі. За задумом зажадав створити монумент молодому художникові, що молодим покинув місто. Фігуру Куїнджі подано осучаснено, у вигляді погруддя. Монумент урочисто відкрито в Маріуполі 26 квітня 1984 року.
Володимиру Висоцькому Mariupol Висоцький2.JPG проспект Миру, біля Будинку Зв'язку 2003 У 2003 році на проспекті Миру встановлена фігура поета і актора Володимира Семеновича Висоцького в образі Жеглова з кінофільму «Місце зустрічі змінити не можна». На лицьовій стороні постаменту на металевій пластині напис: "Одноплемінники, надайте честь, закресліть «був», напишіть «є».

З рук Жеглова із завидною регулярністю виривається пістолет.

Тарасу Григоровичу Шевченку Mariupol Шевченко1.JPG на перетинанні бульвару Шевченко й проспекту Металургів 2001 Відкритий 24 серпня 2001 [року до Дня незалежності України. Український скульптор з міста Житомир Видрак Олександр Павлович.
Тарасу Григоровичу Шевченку Mariupol Шевченко.JPG проспект Миру
Олександру Пушкіну Mariupol Пушкін.JPG проспект Металургів, біля Палацу Культури «Маркохім»
Макару Мазаю Пам'ятник Макару Мазаю.jpg вулиця Бодрова, на розі з Нікопольським проспектом 1948 Пам'ятник відкритий 6 листопада 1948 року. Скульптор А. Е. Чубін і архітектор О. К. Плескотів.
Визволителям Донбасу Mariupol Визволителям Донбасу.JPG площа Воїнів-Визволителів 2002
Знак «ленінівському комсомолу» (знято з держреєстру) Mariupol Комсомол.JPG проспект Нахімова, біля кінотеатру «Комсомолець» 1968 Відкритий 29 жовтня 1968 року на честь 50-річчя ВЛКСМ. Скульптор А. А. Стемпковський, архітектор Е. М. Сорин.
Григорію Горбаню Mariupol 2007 (73).jpg вулиця Українського Козацтва
Кузьмі Апатову Mariupol Апатов.JPG вулиця Італійська 1968 Пам'ятник Кузьмі Апатову — командиру першого Маріупольського ударного радянського батальйону, сформованого у квітні 1919 року для захисту міста від банд Денікіна. Відкритий в 1968 році. Скульптор А. А. Стемпковський, архітектор Е. М. Сорин
Толя Балабуха Mariupol 2007 (93).jpg проспект адмірала Н. А. Луніна 1965 Пам'ятник піонеру-герою Толі Балабусі. Скульптор — вчитель Маріупольської середньої школи № 31 Л. Т. Марченко. Пам'ятник побудований на кошти школярів.
Бронекатер Mariupol Бронекатер.JPG Парк культури й відпочинку ім'я 50-річчя Жовтня 1974 Встановлений 10 вересня 1974 року. У нижній частині постаменту — меморіальна дошка з написом: «Морякам — десантникам присвячується. На честь 30-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників». Скульптор В. Л. Пацевич, архітектор В. С. Соломін.
Воїнам 4-го механізованого корпусу Мариуполь, памятник-танк.jpg вулиця Карпинського Архітектор А. Д. Клюєв
«Борцям за радянську владу» (знято з держреєстру) Маріуполь Борцям за радянську владу.JPG Театральна площа 1967 Відкритий в 1967 році в Іллічівському районі. Скульптор А. А. Стемпковський
Героям-льотчикам майору В. М. Семенишину й капітану М. Ю. Лавицькому Mariupol Героям-льотчикам.JPG Міськсад
Воїнам 9-ої авіаційної дивізії Monument of MiG-17 in Mariupol, 2009.jpg проспект Миру 1973 Винищувач МіГ-17. Встановлений 10 вересня 1973 року (архітектор А. Д. Клюєв)
Пам'ятний знак воїнам 221-ї маріупольської й 130-ї таганрозької дивізій Mariupol 2007 (69).jpg Морський бульвар 1975 Встановлений 6 листопада 1975 року на Комсомольському бульварі. На постаменті — 76-міліметрова артилерійська гармата. У підніжжя — вогонь Вічної слави. (архітектор А. Д. Клюєв)
Азовсталівцям, загиблим на радянсько-німецькій війні Azovstal Mariupol monument.JPG Біля центральної прохідної заводу «Азовсталь» 1967 Скульптор В. Д. Батяй
Героям громадянської війни Маріуполь Героям громадянської війни.JPG Міськсад Пам'ятник над братською могилою героїв громадянської війни
Жертвам фашизму Mariupol 2007 (132).jpg вулиця Лавицького 1964 Перед стелою горить Вічний вогонь. Скульптори Ірина Снурникова і Вікторія Пацевич, архітектори Володимир Щербань, Оскар Плесков і Ірина Проворотова[1].
Ленінівцям, що загинули в роки Великої Вітчизняної Війни, ложка Маріуполь (ложка).jpg вул. Семашка, біля ПК ім. Карла Маркса
Патріотам-ленінівцям (знято з держреєстру) Патріотам-іллічівцям.JPG проспект Ілліча 7 березня 1942 року тут були розстріляні 43 працівника заводу імені Ілліча, 1 квітня повішені комсомольці Олександр Кравченко, Віктор Мамич і Василь Долгополов. (Архітектор А. Д. Клюєв)
Монумент на честь бойових подвигів моряків Азов'я 1967 Пам'ятник на високому березі, де в 1920 році (в 1941 теж) стояла батарея, що прикриває підступи до міста, двадцятиметровий обеліск унизу прикрашений барельєфами, що відображають бойові епізоди з життя моряків Азовья часів Громадянської і Великої Вітчизняної воєн. Відкритий в 1967 році на честь 50-річчя Великого Жовтня (скульптор И. С. Баранников).
Жертвам Голодоморів та політичних репресій Маріуполь Жертвам Голодомору.JPG перехрестя пр. Миру і вул. Університетська 2004 архітектори В. Земляной, С. Руденко, Ю. Сагиров, К. Акуленко, А. Пинчуков[2]
Жертвам Чорнобильської катастрофи Чорнобильцям (Маріуполь).JPG бульвар Богдана Хмельницького
Митрополиту Ігнатію Mariupol-2.jpg Художники-монументалісти В.Константинов і Л. Кузьмінков
Крокодилу Годзилі 2008
Карпову Володимиру Федоровичу Пам'ятник Карпову.jpg пл. Машинобудівників, біля центральних прохідних ВАТ «Азовмаш». 2002 Пам'ятники Володимиту Карпову, директору заводу «Ждановтяжмаш».
«Серп і молот» (знято з держреєстру) Серп і молот.JPG На табличці напис російською мовою «Тут, в колишньому кінотеатрі, 21 жовтня 1917 року відбулось засідання маріупольської ради робітничих і селянських депутатів, що прийняла резолюцію про перехід влади в руки рад»
Погруддя Короленка В. Г. Короленко.JPG проспект Миру 1966
500-річчя Українського козацтва 500 козацтву.JPG Встановлено на місці сторожового поста Кальміус, центру Кальміуської паланки запорозьких козаків
Воїнам 221-ї стрілецької дивізії Воїнам 221.JPG проспект Будівельників 10 вересня 1943 року війська Південного фронту відвоювали Маріуполь. В боях особливо відзначилась 221-а стрілецька дивізія, названа «Маріупольська»
Гурову Миколі Олексійовичу Пам'ятник Гурову.JPG проспект Металургів, парк Гурова Пам'ятник Гурову Миколі Олексійовичу, радянському господарському керівнику, директору Криворіжсталі та Маріупольського металургійного заводу імені Ілліча.
Героям-маріупільцям Героям-маріупольцям.JPG Приморський парк На стіні викарбувані імена 38 маріупольців, Героїв Радянського Союзу.
60-річчю перемоги у війні 60-річчя Перемоги (Маріуполь).JPG вул. Зелінського, в дворі Електротранспортного технікуму
Пам'ятник князю Святославу площа Свободи 2015
Пам'ятний знак на місці козацької Домахи та Кальміуської слободи Мариуполь-0935.jpg Відкриття пам'ятника приурочене до роковин перемоги князя Святослава над Хозарським каганатом.[3]

Колишні[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Андрію Жданову 1965 1990 Mariupol st zhdanov.jpg Скульптор В. Е. Далецький і архітектор С. М. Куповський
Леніну (знято з держреєстру) 22 квітня 1987 15 серпня 2014 року на перетині проспектів Миру й Будівельників Mariupol Lenin1.JPG Відкритий на честь 117-х роковин з дня народження В. І. Леніна. 8-ми метрова фігура була розташована на гранітному пастаменті, який лежить на підніжжі заввишки 0,75 м. На правій стороні монумента встановлений гранітний куб з бронзовим барельєфом на тему металургії. Плита і куб з'єднуються залізобетонною балкою, фанерованою титановим прокатним листом. На пам'ятнику напис в авторському стилі: У нас створюються такі центри як «Югосталь»… Ми тут бачимо запоруку успіху величезну… Ми стоїмо на вірному шляху, і, напружуючи всі сили, ми можемо сподіватися, що підйом стане ще вищий…
Леніну (знято з держреєстру) 20 серпня 2014 демонтовано для реставрації[4] проспект Перемоги Mariupol 2007 (59).jpg
Леніну (знято з держреєстру) 1956 20 серпня 2014 демонтовано для реставрації[4] перед входом в парк ім. Г. І. Петровського. Ленін (перед парком Петровського).jpg
Леніну (знято з держреєстру) Невідомо 26 серпня 2014 року Mariupol Lenin.JPG сквер біля прохідних воріт заводу імені Ілліча

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]