Пам'ятники Миколаєва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пам'ятники Миколаєва — об'єкти монументального мистецтва, встановлені у різні роки, що розташовані на території міста Миколаїв.

Статус Миколаєва як значного центру суднобудування і базування флоту, визначений ще в часі його заснування у 2-й пол. XVIII століття, багато в чому сформував планування міста та його зовнішній вигляд. Са́ме тому́ значне число пам'ятників у місті, в тому числі встановлених у добу Російської імперії, присвячено діячам російського флоту, судно- і містобудівничим (наприклад, на подвір'ї Музею історії суднобудування та флоту споруджено цілу алею бюстів адміралів флоту Російської імперії). Серед пам'ятників діячам української історії та культури варто відмітити пам'ятник Тарасу Шевченку, встановлений доволі давно за СРСР (1958 рік), пам'ятний знак Миколі Аркасу та монумент В'ячеславу Чорноволу, що з'явився нещодавно (2007). 21 пам'ятник перебуває на обліку пам'яток монументального мистецтва.

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Аркасу Миколі, пам'ятний знак 1992 біля Палацу творчості учнів (вулиця Адміральська, 31) Monument to Mykola Arkas.jpeg Пам'ятний знак установлено на місці колишнього палацу Аркасів у місті[1]. Автор Ю. Макушин
Беллінсгаузена адмірала, бюст 1978 перед Музеєм суднобудування та флоту Monument to Fabian Gottlieb von Bellingshausen.jpg Погруддя адмірала Беллінсгаузена, як і решту бюстів, було встановлено 1978 року. Автори — архітектор В. П. Попов та скульптори: А. А. Коптєв, О. О. Здиховський, Ю. А. Макушин, О. Л. Сапєлкін.
Борцям за владу рад 1936 (відновлений 1967 року) в центрі площі Комунарів[2]
Бутакова адмірала, бюст 1978 перед Музеєм суднобудування та флоту Monument to Grigori Butakov.jpg Погруддя адмірала Бутакова, як і решту бюстів, було встановлено 1978 року. Автори — архітектор В. П. Попов та скульптори: А. А. Коптєв, О. О. Здиховський, Ю. А. Макушин, О. Л. Сапєлкін.
Героїв-десантників, меморіал 1946 у сквері імені 68-ми Моряків-десантників Пам'ятник Героям-десантникам у Миколаєві.jpg Вперше встановлено 1946 року (автор — скульптор О. М. Ізмалков). Урочисто відкрито після реконструкції 27 березня 1977 року. Автори — скульптор Ю. П. Помеєр та архітектор А. Н. Душкін. Гранітні сходинки за пам'ятником ведуть донизу, до місця поховання загиблих ольшанців.
Героям війни 1812 року, пам'ятний знак 1912 у Сивашському (колишньому Маріїнському) сквері Памятник героям сиваша.jpg Вперше встановлено 1912 року до 100-річчя війни 1812 року. В 1922 році був розорений (зняті бронзові декорації), пізніше перелаштований на честь Сивашської дивізії, яка в 1939 році квартирувала в Миколаєві.
Гмирьову Олексію 1968 В сквері біля будівлі Педагогічного університету
вул. Нікольська, 24
Monument to Alexei Gmyrev.jpg У липні 1968 року в сквері біля будівлі Педагогічного університету (вул. Нікольська, 24) було відкрито пам'ятник Олексію Гмирьову. Автори: скульптор О. О. Здиховський, архітектор Е. П. Теляшова.
«Єдина Європа», монумент 2010 Сквер Ради Європи Монумент «Єдина Європа» з'явився у Миколаєві в 2010 році. Автори пам'ятника — скульптор Володимир Цісарик у співавторстві з заслуженим художником Сергієм Івановим.
Колосова Сергія, бюст перед центральною прохідною заводу «Зоря-Машпроект». Колосов Сергій Дмитрович 01.jpg
Корнілова адмірала, бюст 1978 перед Музеєм суднобудування та флоту Monument to Vladimir Kornilov.jpg Погруддя адмірала Корнілова, як і решту бюстів, було встановлено 1978 року. Автори — архітектор В. П. Попов та скульптори: А. А. Коптєв, О. О. Здиховський, Ю. А. Макушин, О. Л. Сапєлкін.
Лазарєва адмірала, бюст 1978 перед Музеєм суднобудування та флоту Monument to Mikhail Lazarev, Mykolaiv.jpg Погруддя адмірала Лазарєва, як і решту бюстів, було встановлено 1978 року. Автори — архітектор В. П. Попов та скульптори: А. А. Коптєв, О. О. Здиховський, Ю. А. Макушин, О. Л. Сапєлкін.
Леонтовичу Миколі біля Миколаївського зоопарку Monument to Nicholas Leontovich.jpg Пам'ятник М. П. Леонтовичу (18761940-і), міському голові Миколаєва (19091917), фундатору Миколаївського зоопарку, репресованому і страченому в 1940-ві.
Лягіну Віктору біля школи № 22 (вул. Робоча, № 8) Victor Lyagin monument Mykolayiv.JPG Пам'ятник В. О. Лягіну (19081943), радянському розвідникові, Герою Радянського Союзу.
«Мауглі та Багіра», скульптурна група перед Миколаївським зоопарком Mykolaiv Zoo.jpg Автори — скульптори Ю. А. та І. В. Макушини
Макарову адміралу 1976 на Флотському бульварі Monument to Stepan Makarov.jpg Пам'ятник було встановлено 1976 року. Автори — скульптори А. А. Коптєв і О. Л. Сапєлкін та архітектор Ю. Руденко. На п'єдесталі пам'ятника — бронзова дошка з написом (російською мовою): «Макаров Степан Осипович (1848—1904 р.р.). Віце-адмірал, видатний флотоводець і вчений. Народився в м. Миколаєві, загинув на броненосці „Петропавловськ“»
Миколі Святому у Каштановому сквері на вулиці Соборній Saint Nicholas monument.jpg Пам'ятник Святому Миколі — святому заступнику міста.
Нахімова адмірала, бюст 1978 перед Музеєм суднобудування та флоту Погруддя адмірала Нахімова перед Музеєм історії суднобудування та флоту Миколаїв.jpg Погруддя адмірала Нахімова, як і решту бюстів, було встановлено 1978 року. Автори — архітектор В. П. Попов та скульптори: А. А. Коптєв, О. О. Здиховський, Ю. А. Макушин, О. Л. Сапєлкін.
Потьомкіну Григорію Monument to Grigory Potyomkin.jpg
Пушкіну Олександрові 1988 на Набережній вулиці у місці, де починається Інгульський міст Пам'ятник відкрито в 1988 році. Автор — Юрій Макушин. Пам'ятник являє собою бронзову фігуру російського поета, основоположника російської літератури О. С. Пушкіна на гранітному постаменті.
Римському-Корсакову Миколі 1978 біля дитячої музичної школи № 1 на вулиці Адміральській Monument to Nikolai Rimsky-Korsakov.jpg Пам'ятник установлено 1978 року за клопотанням міської влади. Автори — скульптор О. О. Здиховський та архітектор Ю. С. Гретов. Видатний російський композитор М. А. Римський-Корсаков, обіймаючи посаду інспектора воєнних духових оркестрів Морського відомства двічі, у 1874 і 1881 роках, побував у Миколаєві.
Співробітникам міліції, що полягли в боях за Батьківщину при виконання службових обов'язків 1977 на розі Центрального проспекту та вулиці Садової Пам'ятник на честь співробітників міліції в Миколаєві.jpg Пам'ятник споруджено 1977 року на честь 60-річчя радянської міліції. Автори — скульптори Ю. А. та І. В. Макушини; архітектори С. К. Якимович та П. А. Казмирчук.
Суднобудівникам та флотоводцям Миколаєва 1989 у середмісті на розі вулиць Московської, Макарова, Соборної та Центрального проспекту Monument to shipbuilders and naval commanders 02.jpg Створений на честь 200-річчя заснування Миколаєва. Авторська група у складі скульпторів Б. М. Лисенко, В. А. Чепелик, архітекторів М. І. Кислого, В. П. Скульського.
Сухомлинському Василю перед будівлею Миколаївського державного університету (вулиця Нікольська, № 24) Monument to Vasili Suhomlinski.jpg
Ушакова адмірала, бюст 1978 перед Музеєм суднобудування та флоту Погруддя адмірала Ушакова перед Музеєм історії суднобудування та флоту Миколаїв.jpg Погруддя адмірала Ушакова, як і решту бюстів, було встановлено 1978 року. Автори — архітектор В. П. Попов та скульптори: А. А. Коптєв, О. О. Здиховський, Ю. А. Макушин, О. Л. Сапєлкін.
Фалєєву Михайлу 2002 На початку Флотського бульвару Monument to Mikhail Faleev.jpg Пам'ятник було встановлено 7 вересня 2002 року. Автори — скульптори Ю. А. та В. Ю. Макушини. Пам'ятник присвячено купцю, містобудівнику, першому громадянину міста Миколаєва Михайлу Фалєєву (17301792).
Чорноволу В'ячеславові 2007 на розі вулиць Великої Морської та Нікольської в середмісті Monument to Vyacheslav Chornovil.jpg Пам'ятник урочисто відкрито у переддень 16-ї річниці Дня Незалежності (23 серпня 2007 року). Автор — архітектор Віктор Макушин.
Шевченку Гнату матросу 1874 / 1985 біля входу до Миколаївського Будівельного коледжу (колишній Будинок флагманів і командирів) Пам'ятник матросу Гнату Шевченку в Миколаєві.jpg Пам'ятник встановили в Миколаєві 26 серпня 1874 року. Автор — М. О. Мікешин. 1902 року пам'ятник було перенесено до Севастополя і встановлено на Корабельній стороні перед казармами 30-го флотського екіпажу. У роки громадянської війни 1920-х років його було знищено. Пам'ятник відновлено 1985 року за ініціативою колективу Миколаївського будівельного коледжу.
Шевченку Тарасові 1958 у міському сквері ім. Т. Г. Шевченка Пам'ятник Шевченку в Миколаєві.gif Пам'ятник створено в 1958 році. Автор — скульптор І. Диба. 5 жовтня 1985 року пам'ятник було відкрито після проведення реставраційних робіт.
Юним розвідникам Шурі Коберу та Віті Хоменку 1959 Парк «Піонерський» Памятник Шурі Коберу і Віті Хоменку.jpg Автори пам'ятника скульптори О. Князєк, Т. Судвіна, Ю. Тягно.
На честь 2000-ліття Різдва Господнього, пам'ятний хрест 2000 на розі вулиці Садової та Центрального проспекту Пам'ятний хрест на честь 2000-ліття Різдва Господнього в Миколаєві освячений.jpg Хрест встановлено у 2001 році та освячено Архиєпископом Миколаївським і Богоявленським Володимиром (УПЦ (КП)).
На честь 2000-ліття Різдва Господнього, пам'ятний хрест 2001 на Флотському бульварі Пам'ятний хрест на честь 2000-ліття Різдва Господнього в Миколаєві.jpg Хрест встановлено в січні 2001 року та освячено архієпископом Миколаївським і Вознесенським Питиримом (УПЦ (МП)).
На честь місця заснування міста Миколаїв, пам'ятний знак 1976 на Флотському бульварі Пам'ятний знак, що позначає місце заснування міста Миколаїв.jpg Пам'ятний знак відкрито у 1976 році. На ньому бронзові зображення першого вітрильника «Святий Миколай» (1790), броненосця «Потьомкін» (1898—1904) та науково-дослідного судна «Академік Сергій Корольов» (1968—1970) та напис розповідають про етапи розвитку кораблебудування на півдні України.
Пам'ятник Небесній сотні 2015 у Сквері Ради Європи Памятник героям небесної сотні у Миколаєві.jpg Відкритий у Миколаєві з нагоди першої річниці трагічних подій на вулиці Інститутській у Києві. Автори: художник Сергій Іванов і скульптор Володимир Цісарик.
Пам'ятник Юрію Макарову 2008 на розі вулиць Озерної та Курортної у сквері імені Юрія Макарова на Намиві Пам'ятник Юрію Івановичу Макарову.jpg Пам'ятник урочисто відкрито 7 листопада 2008 року). Автор — родина Макушиних.

Колишні пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Леніну Володимиру 1957 22 лютого 2014[3][4] на Соборної площі Городская администрация - памятник Ленину.jpg Відкрито 1957 року. Автори — скульптор Шота Мікатадзе, архітектори А. К. Марочинський, В. І. Добровольська, І. І. Пейсахіс, А. Я. Семенова, Т. П. Скуратовська. Шестиметрову бронзову постать Леніна було встановлено на восьмиметровому гранітному постаменті.
Сталіну Йосипу 1950-ті в Каштановому сквері Був перенесений в Яхт-клуб, потім зник
Адміралу Грейгу 21 травня 1873 1922 на перехресті вулиць Адміральської та Соборної Пам'ятник адміралу Грейгу.jpg Більшовицька влада демонтувала пам'ятник залишивши при цьому постамент на котрий згодом встановили пам'ятник В. І. Леніну. 27 жовтня 1957 року був зведений новий пам'ятник Леніну на іншому постаменті. Сам же пам'ятник Грейгу поставили у подвір'ї Костьолу, а після війни переплавили.
Чигрину Івану Андрійовичу, бронзовий бюст 1974 2016 перетин вулиці Пограничної та Богоявленського проспекту[2] Чигрин1.JPG Відкритий у 1974 році. Автори — скульптор О. О. Здиховський, архітектори М. С. Самойлов, Ю. С. Гретов. На постаменті був напис: «видатному революціонеру-ленінцю Івану Андрійовичу Чигирину (1879—1919) від вдячних земляків».[5] Демонтований у липні 2016 року[6] у зв'язку з декомунізацією в Україні.[7]
Петровському Григорію Івановичу 1968 2016 в Народному саду (колишній парк Петровського) Petrovskij Mykolayiv 01.JPG Відкритий у 1968 році на згадку про перебування Григорія Петровського в Миколаєві в парку культури і відпочинку, що носив його ім'я. Автори — скульптор М. Л. Ігнатьев, архітектор — Є. Я. Кіндяков.[5] Демонтований у травні 2016 року[8] у зв'язку з декомунізацією в Україні.[7]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Микола Аркас — гордість України на «Кримська світлиця» (всеукраїнська громадсько-політична і літературна газета, електронна версія)
  2. а б Памятники Великой Октябрьской революции в Николаеве (фото) Архівовано 13 травень 2012 у Wayback Machine. // Задира, 03.11.2011.
  3. В Николаеве снесли памятник Ленину // Комсомольская правда в Украине — 22 февраля 2014
  4. В Николаеве свалили памятник Ленина // НикВести — 22 февраля 2014
  5. а б Смута или революция? // Памятники Николаева. Мини-справочник. Архів оригіналу за 25 вересень 2016. Процитовано 13 вересень 2016. 
  6. В Николаеве снесли памятник революционеру-большевику // Корреспондент. 30.07.2016
  7. а б Додаток 2 до розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації від 21.05.2016 № 197-р «Перелік пам'ятників та пам'ятних знаків, розташованих на території населених пунктів Миколаївської області, що демонтуються»
  8. В Николаеве демонтировали памятник Петровскому в Народном саду // НикВести. 21.05.2016

Джерела і посилання[ред. | ред. код]