Пам'ятники Новомиргорода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Стаття Пам'ятники Новомиргорода призначена для ознайомлення, в тому числі й візуального зі зразками міської скульптури й монументального мистецтва у районному центрі Кіровоградської області місті Новомиргороді.

Пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Тарасові Шевченку, пам'ятник 2010 У сквері біля Новомиргородської міської ради, по вул. Соборності, 227/7 Taras Shevchenko Monument in Novomyrhorod.jpg Пам'ятник було урочисто відкрито та освячено 25 червня 2010 року. Автор — скульптор Владислав Димйон. Встановлення пам'ятника відбулось за рахунок зібраних коштів громадян, міського і районного бюджетів та кількох політичних сил.[1]
Військовим Збройних сил, добровольцям та волонтерам, меморіал 2020 У сквері біля Новомиргородської дитячої школи мистецтв, по вул. Євгенія Присяжного, 23 Меморіал було урочисто відкрито 23 серпня 2020 року. Встановлення пам'ятника відбулось спільними зусиллями громадських організацій «Єдність учасників АТО та патріотів», «Волонтерський рух» та Новомиргородської районної спілки ветеранів АТО за рахунок зібраних коштів громадян, місцевих підприємців, фермерів та міського бюджету.[2]
Архангелу Михаїлу, пам'ятник 2010 У сквері на розі вулиць Андрія Гурічева та Євгенія Присяжного Архангел Михаїл.jpg Капличку з пам'ятником, встановлену з ініціативи воїнів-афганців[3] було урочисто відкрито та освячено 7 травня 2010 року.[4]
Воїнам-«афганцям», пам'ятник 2017 У сквері на розі вулиць Андрія Гурічева та Євгенія Присяжного Пам'ятник воїнам-афганцям (Новомиргород).jpg Новий пам'ятник воїнам-«афганцям» авторства скульптора Владислава Димйона було встановлено на місці попередньої меморіальної плити і відкрито 13 травня 2017 року. Скульптурна композиція зображує військового, що стоїть на колінах з гранатою в руках.[5]
Воїнам-«афганцям», пам'ятний знак 2000 У дворі Новомиргородського районного військового комісаріату Пам'ятник афганцям.jpg На меморіальній плиті вказані імена та роки життя 5-ти уродженців Новомиргородщини, що загинули в Афганістані. До весни 2017 року пам'ятний знак розташовувався у сквері на розі вулиць Андрія Гурічева та Євгенія Присяжного. Влітку 2018 року його було перенесено на подвір'я Новомиргородського районного військового комісаріату.
Жертвам Голодомору, пам'ятний знак 2009 Біля Новомиргородської РДА Пам'ятний знак жертвам Голодомору.jpg Пам'ятний знак встановлено у міському парку до Дня пам'яті Жертв Голодоморів 28 листопада 2009 року. З початком реконструкції парку в 2017 році пам'ятний знак було перенесено і згодом встановлено поблизу будівлі Новомиргородської РДА.
Загиблим льотчикам, пам'ятний знак 1980-ті На луках поблизу вул. Дружби Пам'ятник льотчикам.jpg Пам'ятник загиблим членам екіпажу літака Як-18Т, що розбився на території міста 23 вересня 1981 року.[6] Реставровано в 2010 році.
Жертвам Чорнобильської катастрофи, пам'ятний знак 2006 По вулиці Андрія Гурічева, поблизу Новомиргородської РДА Пам'ятник жертвам Чорнобильської катастрофи Новомиргород.jpg Пам'ятник чорнобильцям встановлений 2006 року в невеликому сквері по вулиці А. Гурічева, навпроти Новомиргородської РДА.
«Батьківщина-мати», меморіал 1950 У міському парку Батьківщина-мати.jpg Скульптурна композиція матері та двох синів, встановлена в пам'ять про загиблих в Другій Світовій війні. Поблизу пам'ятника розташований Вічний вогонь.
Костянтину Скрябіну, пам'ятник На території ветеринарної лікарні по вулиці Гастелло, 2-4 Пам'ятник Скрябіну.jpg Пам'ятник відомому біологу, засновнику гельмінтологічної науки Костянтину Івановичу Скрябіну розташований на території Новомиргородської ветлікарні.
До 40-річчя Перемоги, пам'ятний знак 1985 На розі вулиць Євгенія Присяжного та Соборності Пам'ятний знак Новомиргород.jpg Станом на 2012 рік літери на постаменті майже повністю стьмяніли, тому прочитати напис дуже складно.
Пам'ятник-танк На розі вулиць Євгенія Присяжного та Соборності Танк ІС-3.jpg Важкий танк ІС-3 був запущений в серійне виробництво наприкінці Другої Світової війни і не встиг взяти в ній участь. Пам'ятник бійцям 6-ї Орловської стрілецької дивізії, що витіснила з міста німецькі війська. На постамент танк в'їжджав своїм ходом. Танк фактично є братською могилою, адже в його постамент, а згодом — і до самого танку, була засипана земля з могил всіх 1282-х загиблих у війну новомиргородців.[7] Реставровано на честь 60-річчя звільнення України.
Воїнам, загиблим в Другій Світовій війні, меморіал По вул. В'ячеслава Чорновола, поблизу дитсадка Меморіал воїнам Другої світової (Новомиргород).jpg Меморіал розміщений по вулиці В'ячеслава Чорновола, біля дитсадка №3. На постаменті вказані особи земляків, що загинули під час Другої світової війни.
Братська могила воїнів Радянської Армії Поблизу Загальноосвітньої школи № 3 Братська могила 2 (Новомиргород).jpg Тут поховано 56 радянських солдат. На плиті під постаментом вказані особи та дати загибелі 8 з них.
Братська могила воїнів Радянської Армії На території Златопільського парку, по вул. Садовій Братська могила в Златополі.jpg Тут поховано 26 радянських солдат. На постаменті вказані особи та дати загибелі 11 з них.
Братська могила воїнів Радянської Армії По вулиці Соборності на Виноградівці Братська могила в Новомиргороді.jpg Тут поховано близько 50 радянських солдат. На трьох плитах під постаментом вказані особи та дати загибелі 14 з них.
Пам'ятник-трактор По вулиці В'ячеслава Чорновола, 48, біля агрофірми Пам'ятник трактору "Універсал" в Новомиргороді.jpg Трактор «Універсал», що випускався в СРСР з 1934 по 1955 роки.

Меморіальні дошки[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Бойку Івану На фасаді районної бібліотеки по вул. Горького, 10 Меморіальна дошка Бойку (Новомиргород).jpg Пам'ятну дошку новомиргородському краєзнавцю Івану Кіндратовичу Бойку, який працював завідувачем Новомиргородської районної бібліотеки в 19561985 роках[8], було урочисто відкрито 29 січня 2014 року.[9]
Бориску Василеві На будівлі агрофірми по вул. Синельникова Меморіальна дошка Бориску.jpg Меморіальна дошка на приміщенні агрофірми імені Чкалова сповіщає, що в 19551979 роках колгосп імені Чкалова очолював Герой Соціалістичної Праці Бориско Василь Никифорович, депутат Верховної Ради УРСР 9-го скликання.
Гольдбергу Мойсею Меморіальна дошка встановлена на честь лікаря-терапевта Гольдберга Мойсея Ізраїльовича (1896-1975), завідувача Златопільської районної лікарні в 1946-1953 роках.
Гурічеву Андрію 14 жовтня 2015 На приміщенні Златопільської гімназії Меморіальна дошка Андрію Гурічеву (Новомиргород).jpg Пам'ятну дошку учаснику бойових дій на сході України, чемпіону світу з паверліфтингу, лейтенанту, командиру взводу спостереження і технічних засобів спостереження 57-ї окремої мотопіхотної бригади Андрію Гурічеву, який загинув неподалік Горлівки, було відкрито на приміщенні гімназії 14 жовтня 2015 року.[10]
Даценку Івану та іншим лікарям 1988-1989 На історичному приміщенні міської лікарні Меморіальна дошка Даценку.jpg Меморіальна дошка встановлена у 1988 році на честь медпрацівників Новомиргорода, що працювали у лікарні в умовах німецької окупації.[11] За іншими даними, дошку відкрито 1989 року.
Єгорову Олександру, Будьонному Семену та Ворошилову Клименту На будівлі залізничного вокзалу Меморіальна дошка на вокзалі в Новомиргороді.jpg Меморіальна дошка сповіщає про те, що 24 травня 1920 року в ході радянсько-польської війни на станції Новомиргород відбулася зустріч і нарада командувача Південно-Західного фронту Олександра Єгорова з командувачем Першої кінної армії Семеном Будьонним та членом Реввійськради РСЧА Климентом Ворошиловим, на якій було ухвалено наступати проти польсько-українських частин на Поділля.
Ковачевичу Аркадію 2013 На приміщенні ЗОШ № 3 Меморіальна дошка Аркадію Ковачевичу (Новомиргород).jpg Меморіальна дошка Герою Радянського Союзу Ковачевичу А. Ф. була урочисто відкрита 8 травня 2013 року.[12]
На честь звільнення Новомиргорода від німецької окупації На фасаді будинку районного управління статистики Меморіальна дошка на управлінні статистики (Новомиргород).jpg Меморіальна дошка на честь звільнення Новомиргорода від німецької окупації встановлена у Златополі на приміщенні районного управління статистики, де 11 березня 1944 року було піднято червоний прапор.
На честь перейменування вулиці Соборності На будинку редакції газети «Новомиргородщина» Велика Єлисаветградська.jpg Дошка на будівлі редакції районної газети сповіщає, що до 1922 року вулиця Соборності носила назву Велика Єлисаветградська.
Оболенському Євгену 1970-ті[13] На постаменті поблизу спортивної школи Меморіальна дошка Оболенський.jpg Постамент з меморіальною дошкою уродженцю міста декабристу Євгену Петровичу Оболенському було встановлено біля спортшколи в 1970-ті роки.
Павлущенку Едуарду 2010 На багатоквартирному будинку по вул. Соборності, 94 Меморіальна дошка Павлущенку.jpg Пам'ятна дошка Едуарду Павлущенку, засновнику ансамблю «Юність» в ЦДПУ, який трагічно загинув у травні 1965 року.
Подолинському Сергію На фасаді районної поліклініки Меморіальна дошка Подолинський.jpg Меморіальна дошка лікарю та філософу Сергію Подолинському, який у 18741877 роках працював у земській лікарні Новомиргорода.
Понеділку Миколі 2007 На приватному будинку по вул. Матросова, 83 Меморіальна дошка Понеділку.jpg Меморіальну дошку встановлено в 2007 році на рідній вулиці письменника (тепер — вул. Матросова) за сприяння Товариства імені Олени Теліги, «Просвіти» та районної влади. У цьому будинку досі мешкають нащадки роду Понеділків.[14]
Поповкіну Євгену На житловому будинку по вул. Євгенія Присяжного Popovkin1.JPG Пам'ятна дошка уродженцю Новомиргородського району Євгену Поповкіну встановлена на будинку, де він проживав у 19151924 роках.
Присяжному Євгенію 4 листопада 2014 На приміщенні ЗОШ № 1 Меморіальна дошка Євгенію Присяжному (Новомиргород).JPG Пам'ятну дошку учаснику бойових дій на сході України, старшому солдату радіогрупи 3-го окремого полку спецпризначення Євгенію Присяжному, який загинув біля Савур-могили, було відкрито на приміщенні його рідної школи 4 листопада 2014 року.[15][16]
Смаглюкову Юрію 2011 На приміщенні ЗОШ № 3 Меморіальна дошка Смаглюкову.jpg Меморіальна дошка воїну-афганцю Смаглюкову Ю. П., який загинув в 1987 році, встановлена на його рідній школі.
Стеценку Кирилу та Тичині Павлу На будівлі територіального центру Меморіальна дошка Стеценку та Тичині.jpg Меморіальна дошка встановлена на фасаді приміщення, де в 1920 році разом з Другою мандрівною капелою Дніпросоюзу під керівництвом Кирила Стеценка перебував Павло Тичина.
Тургелю Михайлу На приміщенні ЗОШ № 2 Тургель.JPG Пам'ятна дошка Герою Радянського Союзу Тургелю Михайлу Миколайовичу встановлена на фасаді будівлі Новомиргородської ЗОШ № 2.
Шаповалову Афанасію 15 червня 2010 На приміщенні ЗОШ № 1 Меморіальна дошка Шаповалову (Новомиргород).jpg Дошку Герою Радянського Союзу підполковнику А. А. Шаповалову було відкрито 15 червня 2010 року.[17]

Колишні пам'ятники[ред. | ред. код]

Назва Дата встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Володимиру Леніну, пам'ятник 1975 На центральній площі міста Ульянов Новомиргород.jpg Вага латунного пам'ятника — 5,2 т. Двічі, в листопаді 2007 та липні 2009 року, він був частково пошкоджений патріотично налаштованими силами міста в знак протесту проти засилля символів тоталітарного більшовицького режиму.[18] Згідно з рішенням виконавчого комітету Новомиргородської міської ради від 24 лютого 2014 року № 640, пам'ятник було демонтовано 25 лютого 2014 року.[19]
Йосипу Сталіну, погруддя до 1956 року На розі вулиць Євгенія Присяжного та Соборності Пам'ятник розташовувався у сквері на розі вулиць Євгенія Присяжного та Соборності, на місці сучасного пам'ятного знаку до 40-річчя Перемоги. Демонтований після 1956 року.
Володимиру Леніну, погруддя після 1956 року На розі вулиць Євгенія Присяжного та Соборності Погруддя Леніну стояло у сквері на розі вулиць Євгенія Присяжного та Соборності, на місці сучасного пам'ятного знаку до 40-річчя Перемоги. Встановлене на цьому місці після знесення пам'ятника Сталіну. Демонтоване до 1985 року.
Олександру II,
пам'ятник
до 1917 року На території сучасного центрального парку Пам'ятник російському імператору Олександру II розташовувався на території сучасного центрального парку. Знятий в ході революційних подій 1917 року. Станом на 1964 рік, на місці пам'ятника ще залишався пагорб, на якому Степаном Кожум'якою тоді планувалося встановити пам'ятник Шевченку.[20]

Дивіться також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Без шапки та кожуха (офіційний сайт Новомиргорода). Архів оригіналу за 9 листопад 2014. Процитовано 18 липень 2019. 
 2. У Новомиргороді урочисто відкрили меморіал героям війни з Росією. Центральноукраїнське бюро новин. Процитовано 7 вересня 2020 року. 
 3. В душі, в пам'яті, в долях... (офіційний сайт Новомиргорода). Архів оригіналу за 20 лютий 2015. Процитовано 18 липень 2019. 
 4. Заступнику наших захисників присвячується (офіційний сайт Новомиргорода). Архів оригіналу за 20 лютий 2015. Процитовано 18 липень 2019. 
 5. Известный скульптор рассказал, как перевоплощал Черкассы // Информационный сайт Черкасс, 05.06.2017 (рос.)
 6. З колекції КВЛУ ЦА 1978-1983 рр. Архів оригіналу за 9 квітень 2010. Процитовано 24 грудень 2010. 
 7. Гуцалюк О. «Застыли танки на почетном пьедестале» // «Украина-Центр», 07.09.2011. Архів оригіналу за 01.07.2014. Процитовано 25.08.2014. 
 8. «Він і сьогодні з нами...». Сайт Новомиргородської районної бібліотеки
 9. Сучасна молодь вшановує земляка. Сайт відділу освіти Новомиргородської РДА
 10. У Новомиргороді встановили меморіальну дошку загиблому в АТО чемпіону світу з пауерліфтингу // «Точка доступу», 14.10.2015
 11. Міська лікарня. Культура Новомиргородського району. Архів оригіналу за 31 січень 2008. Процитовано 6 липень 2011. 
 12. Відкрито меморіальну дошку герою // «Новомиргородщина», № 19 (9202) від 11.05.2013. — С. 1.
 13. Невмитий Ю. А. Новомиргородщина і декабристи. — Кіровоград: Центрально-Українське видавництво, 2011. — С. 4. ISBN 978-966-1588-73-7
 14. Хроніка культурного життя Кіровоградщини (оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими документами за вересень 2007 року)
 15. Пам'яті героя. Сайт Новомиргородської районної державної адміністрації
 16. На Кіровоградщині відкрили пам'ятну дошку загиблому спецпризначенцю // Інформаційний портал «Гречка», 06.11.2014
 17. Невипадково. Офіційний сайт Новомиргорода. Архів оригіналу за 9 листопад 2014. Процитовано 7 червень 2019. 
 18. Пошкодження пам'ятника Леніну в Новомиргороді (сайт Комуністичної партії України). Архів оригіналу за 3 вересень 2010. Процитовано 18 липень 2019. 
 19. В Новомиргороді вирішили зняти Леніна цивілізовано. Сайт «Правдоруб». Архів оригіналу за 6 жовтень 2014. Процитовано 26 лютий 2014. 
 20. Планида Степана Кожум'яки Кожум'яка С. Спомник кобзарю // Колісник Ю. Планида Степана Кожум'яки. — Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2002. — С. 66.