Пам'ятники Ромен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У місті Ромнах (райцентр на Сумщині) встановлено близько півтора десятка зразків міської скульптури — пам'ятників, погрудь та пам'ятних знаків. З них 7 мають статус пам'яток монументального мистецтва.

Місто по праву пишається майже столітнім пам'ятником Тарасові Шевченку роботи видатного скульптора-земляка Івана Кавалерідзе, що є одним із перших пам'ятників Кобзарю (подеколи називається першим монументальним пам'ятником Тарасу Шевченку в світі)[1].

Пам'ятники в Ромнах встановлювались як за доби СРСР, так і в часи незалежності України (від 1991 року).

У 2000 році в рамках проведення в місті Першого всеукраїнського гумористичного фестивалю «Любителів сала» в одному з найстаріших парків України — Роменському (заснований у останній чверті XIX століття) на пожертви громадськості був відкритий перший в Україні та Східній Європі пам'ятник Свині, що відтоді став оригінальним символом міста, улюбленим місцем зустрічі містян, а також атракцією для приїжджих.

Пам'ятники Ромен:
Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Воїнам ВВв біля Роменської ЗОШ I-III ступенів № 7 (вул. Полтавська, 32) Пам'ятник Воїнам ВВв на вулиці Полтавській у Ромнах на Сумщині.jpg
Деревській Олександрі 1982 по вулиці Монастирської, 57 Пам'ятник матері-героїні Олександрі Деревській, яка в роки Великої Вітчизняної війни врятувала і виховала 48 дітей-сиріт, було встановлено 1982 року. Автори — скульптор А. Сипко та архітектор В. Миненко[2].
Жертвам Голодомору 1932-33 рр., пам'ятник «Замучені голодом», монумент 2008 на вулиці Дудіна, поблизу центрального кладовища Пам'ятний знак Жертвам Голодомору 1932-33 рр у Ромнах.jpg Пам'ятник Жертвам Голодомору в Україні 1932–1933 рр. було відкрито у День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій 22 листопада 2008 року. Автор пам'ятнику  — скульптор і художник Олексій Федько. Споруджено за кошти місцевого бюджету[3].
Свині 2000 у Роменському парку Пам'ятник Свині у Ромнах на Сумщині.jpg Пам'ятник Свині був відкритий 1 квітняДень сміху) 2000 року під час проведення Першого всеукраїнського гумористичного фестивалю «Любителів сала». Ідея встановлення в Ромнах пам'ятника Свині належить Віктору Стрельченку (тодішньому роменському меру). Автор пам'ятника — скульптор Олексій Федько. Організація встановлення пам'ятника здійснювалась головним художником міста Ромни — Ларисою Зеленою.[4].
Федьку Іванові 1977 - 2017 на Привокзальній площі Пам'ятник Іванові Федьку в Ромнах на Сумщині.jpg Пам'ятник-погруддя революціонеру, радянському військовику, земляку Іванові Федьку встановлений 1977 року. Демонтовано у 2017 році, в рамках виконання закону про декомунізацію. Автори — скульптори Б. Климушко та Євген Горбань і архітектор С. Миргородський.
Учасникам бойових дій в Афганістані та на території інших держав, пам'ятний знак на початку вулиці Горького (з боку Московського бульвару) Пам'ятний знак афганцям у Ромнах.jpg
Хмельницькому Богданові 1953, 2009 на початку Московського бульвару (з боку вулиці Горького) Пам'ятник Богдану Хмельницькому в Ромнах.jpg Пам'ятник українському гетьману Богданові Хмельницькому споруджений 1953 року, а 8 травня 2009 року був відкритий після реставрації. Бронзове погруддя гетьмана встановлене на мармуровому постаменті[5].
Шевченку Тарасу 1918 у сквері на бульварі Т. Шевченка Пам'ятник Тарасу Шевченку в Ромнах на Сумщині (1).jpg Пам'ятник великому українському поетові Тарасу Шевченку було встановлено 27 жовтня 1918 року (один із перших пам'ятників Кобзареві у світі). Автор — відомий український скульптор і культурний діяч І. П. Кавалерідзе.

Виноски[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]